Ruh var mıdır?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Anlatmana gerek yok zaten. Insanlarin kendi tecrube ettikleri olaylar bir seyin varligina ya da yokluguna delil teskil etmez. Ufo ornekleri gibi.

Olculebilir, tekrarlanabilir, deneysel kanitlar olmadiktan sonra hiçbir anlami yok.

Fiziksel olmayan fizik ötesi bir varlığın, var olup olmadığını fizikle kanıtlamaya çalışmak veya fiziğe dayanarak yok demek çok garip :D bu arada ufo olmayabilir. Ama bu sonsuz evrende başka medeniyetlerin var olmadığı anlamına gelmiyor.

Fiziksel olmayan fizik ötesi bir varlığın, var olup olmadığını fizikle kanıtlamaya çalışmak veya fiziğe dayanarak yok demek çok garip :D bu arada ufo olmayabilir. Ama bu sonsuz evrende başka medeniyetlerin var olmadığı anlamına gelmiyor.

Bir seyin var oldugunu iddia edip de, var olduguna dair herhangi bir kanit sunamamasindan daha garip degil.
Iddia sahibi iddiasini ispat etmeli, eger iddiasinin ciddiye alinmasini istiyorsa.
Zaten bir seyin yoklugunu ispatlamak inanilmaz zor.

Neden konuyu evrende farkli medeniyetlerin olup olmamasina cekmeye calisiyorsun cozemiyorum.
Gidersin, Uranus'te medeniyet varsa bunu kanitlayabilirsin.
Uzaylilarin varligi ile cinlerin varligi cok farkli seyler. Birini urettigimiz aletlerle gozlemleyebilir, olcumleyebilirsin. Digeri uydurmasyon.

Bir seyin var oldugunu iddia edip de, var olduguna dair herhangi bir kanit sunamamasindan daha garip degil.
Iddia sahibi iddiasini ispat etmeli, eger iddiasinin ciddiye alinmasini istiyorsa.
Zaten bir seyin yoklugunu ispatlamak inanilmaz zor.

Neden konuyu evrende farkli medeniyetlerin olup olmamasina cekmeye calisiyorsun cozemiyorum.
Gidersin, Uranus'te medeniyet varsa bunu kanitlayabilirsin.
Uzaylilarin varligi ile cinlerin varligi cok farkli seyler. Birini urettigimiz aletlerle gozlemleyebilir, olcumleyebilirsin. Digeri uydurmasyon.

Günümüzde uzay ile ilgili çalışmalar var zaten. Evet şu anda kanıtlanabilmiş değil ama dediğim gibi sonsuz evrende yalnız olduğumuzu düşünmek büyük hatadır. Henüz kanıtlanmamış bir şeye var demek yanlış olur ama yokluğu da ispatlanmadığı sürece direkt yok diyemeyiz. Varlığı ispatlanmadı ancak trilyonlarca galaksi arasında sadece Dünya da mı yaşam var sadece insanlar mı var sorusunu sormak gerekli, ki bu soru bile yalnız olmadığımıza dair küçük bir işaret.

Konuyu farklı medeniyetlerin olup olmamasına çekmeye çalışmıyorum konu bu zaten. Ufo'dan vangölü canavarına bile örnek verdin önceki mesajında. Ben de buna cevap verdim sadece :)

Ruh, kader, dinler, burclar vs komple uydurma.
Yanlislanamayacak konseptlerin varligini tartismak da zaman kaybi. Ama zevkli, hepimiz yapiyoruz.
Dostum, maddesel varlıklar ölçümlenebilir ve bilim işte bunu yapıyor. Fakat düşünen varlık veya bilinç de denilen ruh, maddesel olmadığı için ölçümlenemez. Sen konuştuğunda sesini karşındaki duyar, çünkü o, dış sestir ve akustik ve linguistik bilimlerinin konusudur. Fakat düşündüğünde karşındakinin duymadığı ama sadece senin duyumsadığın kendi iç sesin vardır ve işte senin ben dediğin o varlık, ruhundur veya ruh denilen, işte o dışarıdan duyulamayan iç sestir. Peki bu varlığın labaratuvar ortamında izole edilip mikroskopla incelenmesi veya bir tomografisinin çekilmesi veya akla gelen başka bir cihazla ölçümlenmesi mümkün müdür? Tabii ki hayır, çünkü maddesel olmadığı için ölçümlenemez, o halde metafiziktir yâni fiziğin ötesindedir ve uydurma değildir, açıkça vardır. Kısacası iki tane "ben" öznesi vardır: birincisi ve herkesin kendisi ile özdeş olduğunu zannettiği biyolojik ben, yâni vücut, ikincisi ise çok çok ve çok çok az kişinin farkedebildiği ve biyolojik ben'i bir tür araç olarak kullanan psikolojik Ben, yâni ruh! İşte bunun için derviş Yunus Emre "Bir Ben vardır bende, benden içeride." demiştir. Bilimin konusu, içinde bulunduğumuz evreni incelemek ve doğa yasalarını keşfedip teknoloji oluşturmaktır. Ölümden sonra ne olduğu onun konusu değildir, o istese bile olamaz çünkü, ölçüm alanı dışındadır veya kestirmeden bunu reddedip, "ölümden sonra ceset toprağa karışır" gözlemi ile bitirir. Fakat, beden ölmüşse de ruh ne olmuştur sorusunun cevabı artık bilimin konusu değil, inancın konusudur. İşte o inanç dediğimiz din, bize sonrasının cevabını veriyor. Kader ve burçların uydurma olduğu ihtimali güçlüdür, ama şimdilik onları düşünmeye gerek yoktur düşüncesindeyim.

Ben inanırım bu tarz varlıklara açıkçası. Özelikle de küçükken yaşadığım bir olay nedeniyle kesinlikle inanıyorum. Kaldı ki sonsuz evrende sadece insanların olduğunu düşünmek büyük bir yanıldı.
Nasıl bir olay?

Bir deney var ölmeden hemen önce ve hemen sonra tartılan bir insan öldükten sonra 21 gram hafiflemiştir belki buradan yola çıkabiliriz.
Ruh, bilim dışı bir kavramdır. Bilim dışı olan her şey de uydurmadır.

"idrar torbası gevşeyerek içeride bulunan idrar dışarıya çıkar; rektum gevşeyerek bağırsaklarımızdaki dışkı dışarı çıkar; akciğerlerimiz gevşeyerek barındırdıkları havayı dışarı bırakırlar ve hatta derimizden kimi zaman vücut sıvıları dışarı akabilir"

Zaten cinler gözle göremeyeceğimiz varlıklar. Gayb alemi.
Cin gordum, ruh vardi, van golu canavarina bizzat sahit oldum gibi hikayeler ustunden gidersek her seyin var oldugunu iddia edebiliriz. Hic cin gordugunu iddia eden katolik Danimarkali olmamasi gerceginden yola cikarak bu iddialarin ufurme oldugunu iddia ediyorum.

Bu arada sana yalan soyluyorsun demiyorum.
Confirmation bias diye bir sey var. Sozler ve gozler aldatir.

Bilimin bakış açısından bakarsak; bilim olmayanı değil olanı inceler. Elbette ki "Ruh kesin yoktur." diyemeyiz. Ancak yapay zeka ile birlikte ruha ait olduğunu sandığımız olguları, robotların da gerçekleştirebildiğini fark ettik. Mesela bir telefon ya da bilgisayar için gerçek manada aklı var diyemeyiz. Ancak "Makine Öğrenmesi" dediğimiz teknolojide düşünebilen, karar veren, duyguları anlayabilen bilgisayarlar geliştirdik. Arkadaşlar şunu da belirteyim; inancınız beni ilgilendirmiyor.

Ruh, bilim dışı bir kavramdır. Bilim dışı olan her şey de uydurmadır.

O mantıkla;
Kármán hattı da keşfedilene kadar bilim dışıydı o zaman?
Bilim dışı her şey uydurmadır demek saçma bir bakış açısıdır metafizik bu yüzden vardır, bilim her şeyi açıklayamaz ya da şu an açıklayamayacağı şeyleri ileride açıklama fırsatı bulabilir keza yukarıdaki örnek gibi.

O mantıkla;
Kármán hattı da keşfedilene kadar bilim dışıydı o zaman?
Bilim dışı her şey uydurmadır demek saçma bir bakış açısıdır metafizik bu yüzden vardır, bilim her şeyi açıklayamaz ya da şu an açıklayamayacağı şeyleri ileride açıklama fırsatı bulabilir keza yukarıdaki örnek gibi.
Bu dediklerinin "bilim dışı" olmasıyla benim demek istediğim bilim dışının alakası yok.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı