RX 590 Undervolt Denemeleri

Witcher 3 için 160W civarları gayet normal. Default olarak 175W'da çalışıyordu, ben de test ettim. Witcher 3'de bulunan zaman döngüsü FPS'yi ve diğer şeyleri etkileyip değiştirdiğinden o testi bozup Fallout 4 üzerinden gittim. Stabil olmayacaktı çünkü. Boşa gitmesin yazayım, test sonuçları kabaca şöyleydi:

0 mV & 0 Power Limit: 175 W
0 mV & -10 Power Limit: 158 W
-68 mV & 0 Power Limit: 153 W
-62 mV & 0 Power Limit: 155 W
-50 mV & 0 Power Limit: 160 W
-50 mV & -10 Power Limit: 157 W
-50 mV & -15 Power Limit: 147 W
-50 mV & -20 Power Limit: 140 W

FPS değerleri olmadığından aldatıcı olabilir. Sadece bulunsun diye attım.
Şimdi bu yaptığımız undervolting işlemi, elektrik faturasına yarar sağlar mı ? Power Limiti kısınca performans düşüyor değil mi ?

Şimdi bu yaptığımız undervolting işlemi, elektrik faturasına yarar sağlar mı? Power Limiti kısınca performans düşüyor değil mi ?
Uzun kullanımda tabii ki yarar. Evet Power Limit peformanstan yiyor, açılacaksa en fazla -%10 ila -%15'de tutmak en mantıklısı. -%10 Power Limit, Witcher 3'de 2 FPS kayıp ile 3W tasarruf olarak farkettiriyordu. Bence makul bir takas. Her oyun için ayrı ayrı gözlemlenip karar verilebilir.

ben hiç undervolta ihtiyaç duymadım gerekte görmedim. ben hiç sıcaklıkla ilgili sorun yaşamıyorum. fan hızını manuel ayarladım. bu halde maksimum 72-73 dereceleri görüyorum

Ben de yapmayı düşünebilirim ama çok gerek var mı ? 80 dereceyi geçmiyor ve ses yapmıyor ekran kartım şu anda.

RX 590 artık son limitine kadar OC yapılmış bir kart olduğu için genellikle 50-70 mV arasında bir değer düşürülebiliyor. Undervolt yaptığınızda sıcaklık konusunda maksimum düşüşü yaşamak istiyorsanız minimum olarak 80-110 mV düşürmeniz gerekli. Biraz core clock değerinden düşüp belleklere OC yaparsanız performans kaybetmeden undervolt yapabilirsiniz bence.

Uzun kullanımda tabii ki yarar. Evet Power Limit peformanstan yiyor, açılacaksa en fazla -%10 ila -%15'de tutmak en mantıklısı. -%10 Power Limit, Witcher 3'de 2 FPS kayıp ile 3W tasarruf olarak farkettiriyordu. Bence makul bir takas. Her oyun için ayrı ayrı gözlemlenip karar verilebilir.
Günaydınlar. Şimdi -55 ile de denedim. Max 1.60V gördü. Sıcaklık max 63 oldu. -50'ye göre 5 derece azaldı. -60'ta deneyeyim mi ?

bende de aynı kart var sade 2 oyunda donuyor oyun veya oyundan atıyor hiç bir hata vermiyor bundan kaynaklanıyor olabilir mi voltaj düşürsem düzelir mi?
denedim gene atıyor ama performans biraz iyileşti mafia 3 de -50 yaptığım halde 175 w gene harcadı ve 3 derece daha serin oldu.

Son düzenleme:
ben hiç undervolta ihtiyaç duymadım gerekte görmedim. ben hiç sıcaklıkla ilgili sorun yaşamıyorum. fan hızını manuel ayarladım. bu halde maksimum 72-73 dereceleri görüyorum
Amaç daha çok güç tüketimini düşürmek. AMD RX kartlar muadili Nvidia GTX kartlara göre çok daha fazla güç tüketiyor. Voltaj düşürüldüğünde sıcaklık da onunla beraber düşüyor.
Ben de yapmayı düşünebilirim ama çok gerek var mı ? 80 dereceyi geçmiyor ve ses yapmıyor ekran kartım şu anda.
Güç tüketimini azaltmak istiyorsan yapabilirsin. 80C az değil, kasanın hava akışı pek iyi değil sanırım. Undervolt yaparsan bu sıcaklık değeri de bir miktar düşüyor.
RX 590 artık son limitine kadar OC yapılmış bir kart olduğu için genellikle 50-70 mV arasında bir değer düşürülebiliyor. Undervolt yaptığınızda sıcaklık konusunda maksimum düşüşü yaşamak istiyorsanız minimum olarak 80-110 mV düşürmeniz gerekli. Biraz core clock değerinden düşüp belleklere OC yaparsanız performans kaybetmeden undervolt yapabilirsiniz bence.
Temel ayarlarda 80-110 mV düşürülemiyor. -68mV'de bile çeşitli oyunların bazı sahnelerinde kilitlenme yaşanıyor. Kısa süreli gözlemime göre en stabili -50mV civarları. Tabi herkesde farklı olabilir.
Ekran kartı ısısından şikayetçi arkadaşlar mı yapıyor bunu? öyle anladım pek aram yok
Daha çok güç tüketiminin fazlalığından şikayetçi olanlar yapıyor. Verilen gereksiz voltaj azaltılarak ısınmanın da bir nebze önüne geçilebiliyor.
Günaydınlar. Şimdi -55 ile de denedim. Max 1.60V gördü. Sıcaklık max 63 oldu. -50'ye göre 5 derece azaldı. -60'ta deneyeyim mi ?
1.60V değil 160W yazın hocam, sürekli yanlış yazıyorsunuz insanların kafası karışabilir. 😁 -55mV'de patlamadıysa adım adım artırarak deneyebilirsiniz.
bende de aynı kart var sade 2 oyunda donuyor oyun veya oyundan atıyor hiç bir hata vermiyor bundan kaynaklanıyor olabilir mi voltaj düşürsem düzelir mi? Denedim gene atıyor ama performans biraz iyileşti Mafia 3 de -50 yaptığım halde 175 w gene harcadı ve 3 derece daha serin oldu.
Bir ayar yapmadan kaç W harcıyor önce ona bakın, sonra -50mV yaparak farklılıkları gözlemleyin. Bir de bazen mV değeri girilse bile etki etmiyor, bug oluyor. Alt tab masaüstü, alt-tab oyun yaparak çık gir yapın. Olmazsa Afterburner üzerinden resetleyip tekrar değer atayarak onaylayın. Bu tuşa basmayı unutmayın:

1579268590597.png

Son düzenleme:

Geri
Yukarı