Sigaraya 2TL Zam!

Bazı arkadaşlar iyi niyetinden sigarayı bırakmaya vesile olur diyor. İyi yapıyorlar diyor. Bunda sorun yok. Tamamen iyi niyetlerinden diyorlar. Fakat ülke ekonomisinin kalkınmasında bu zararlı alışkanlıkların yeri çok büyük. Bunu unutmayın. Alınmayan her sigara ve alkol ürünlerinin zararını gider başka yerlerden çıkarırlar. Ve bu ürünler temel ihtiyaç veya diğer ürünler olur.

Herkes sigara ve alkol almayı bıraksa hükümet kapı kapı 2TL'ye sigara satmaya çalışır. İnanın bana bunu yaparlar. Ekonomik kalkınmadaki yeri göz ardı edilemeyecek kadar büyük bu ürünlerin.

Mantığınız "nasıl olsa temel ihtiyaç değil" diye işlemesin. Bu düşünce yüzünden tepemize çıktılar. Keyfine çikolata vs. bile alamayacak duruma geliyoruz. Genel olarak düşünün. Konuyu sadece temel olmayan ve zararlı tüketim ürünlerine indirgemeyin. Sigara ve alkol lüks değildir. Lüks olamaz. Nasıl PC oyunlarının lüks olmaması gerekiyorsa, bunlar da öyle. Sizin temel ihtiyaç olarak düşünmediğiniz bir ürün başkası için temel ihtiyaç olabilir. Ot gibi yaşamaya alışmamak lazım. Sadece ekmek yiyelim ve su içelim o zaman. Bunlar yaşamak için yeterli değil mi?

Ha, bu arada artık 20LT'den iki bidon su 45-50TL'ye satılıyor. Ekmek ise 4TL'ye yakın. Yakında onlar da lüks sınıfına girecek. Temel ihtiyaç diye nefes almayı yeterli olarak görürsünüz umarım :) Ona da vergi gelmezse...

Devlete en çok gelir tekel işlerinden geliyor. İyi olmuş. Az bile...

Alkol sigaraya zam gelsin. Bir paket sigara 100 lira olsun içmek isteyen içsin. :)

Hatta bana kalsa alkol sigara kullananların hastahane masrafı devlet tarafından bile karşılanmamalı. ☝🏼

Kendine bile bile zarar veriyor kullananlar.

Allah doğru yolu göstersin hepimize. 🙌🏼🌹

"Devlete en çok gelir tekel işlerinden geliyor."
Bu cümleyi kurduktan sonra yapılan zamlardan ötürü sigara ve alkol alımı azalır veya durursa, hükümetin o elde edemediği gelirleri başka yerlerden çıkaracağı aklınıza geldi mi hiç? :)

İyi niyetli düşünüyorsunuz fakat geniş çaplı olacak etkileri düşünemiyorsunuz. Sorun da bu. Zamlar sadece sigara ve alkole gelmiyor artık.

Geri
Yukarı