Sizce Sigarayı Bıraktım Mı?

Sizce Sigarayı Bıraktım Mı?

• Oy verenlerin toplamı
    17

Ball So Hard

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
PC: Lenovo IdeaPad 3 İşlemci: Intel Core i5-10210U Harici Ekran Kartı: NVIDIA GeForce MX130 Sistem: Windows 11 Home 22H2
Meslek
Freelancer
Sigara içmiyorum ama bıraktım diyemiyorum. İçmediğim 10 gün oldu ve içimde içmeye dair bir istek yok ama Ekşi Sözlük gibi yerleri okuyunca buna milletin ara vermek dediğini gördüm. Mesela 50 gün içmeyen bir kişi, 51. gün canı çekiyor ve tekrar başlıyor. Bu fikir bana çok saçma geldi çünkü sigara içme isteği en fazla 3-5 dakika sürüyor. Bu süreçte zaten içiyorsan senin bırakmaya niyetin yok demektir. Benim bırakmaya niyetim var ama daha kimseye ben sigarayı bıraktım diyemedim çünkü emin olmak istiyorum. Daha önce sigarayı hiç bırakma isteği olmadı. Daha önce bunu bırakacağım ya da bırakmalıyım lafı ağzımdan çıkmadı. Sanki kendimi öldürmek istiyor gibi sigara içiyordum.

İlk kez bırakma isteği geldi ve 10. güne ulaştım. Dün sigara sarıp arkadaşıma verirken bir can çekmesi olmadı değil. Bırakma sebebimin aslında sağlıkla veya parayla çok ilişkisi yok. Sadece bu lanet çubuğu içmek pek mantıklı gelmedi. Stres azalsın diye içiyorum ama içtikçe daha stresli biri oluyorum. Beynimin ödül sisteminin bozulduğunu ve daha fazla dertli biri olduğumu fark ettim. Bilgisayarda oyun oynama, iş arası, yemek arası derken her şeyi sigara ile ilişkilendirdiğimi gördüm bu süreçte. Gidip 70 yaşında bırakmak yerine daha erken bırakmayı düşündüm. Bu arada 8 yıldır sigara içicisiyim. Ara sıra alkol kullanıyorum ama alkolü bırakmadım. Sizce sigarayı bıraktım mı?

2018 kasımdan beri ağzıma sigara sürmedim. Ondan önce de 12 sene kadar kullandım.
Çok açık konuşacağım, ilk içmediğim gün de dahil olmak üzere her gün bıraktığımı biliyordum. Şu an bile tekrar başlamaktan çok korkuyorum. Nargile dahi denemedim.
Kelime oyunu yapan, kendi bırakmadığı için bırakanları küçük düşürmeye çalışan insan müsveddelerini dikkate almayınız. Eğer bıraktım diyorsanız bırakmışsınızdır. NOKTA.

Bıraktığınıza, bırakacağınıza inanıyorsanız yapmanız gereken şey sabırlı olup kendinize inanmaktan geçiyor. Siz istedikten ve onun için çaba gösterdikten sonra neden olmasın?

İçiyorsan bırakmamışsın demektir.
İçmiyorum, ileride içme düşüncesi ne kadar yoğun gelebilir onu merak ediyorum sadece.
2018 kasımdan beri ağzıma sigara sürmedim. Ondan önce de 12 sene kadar kullandım.
Çok açık konuşacağım, ilk içmediğim gün de dahil olmak üzere her gün bıraktığımı biliyordum. Şu an bile tekrar başlamaktan çok korkuyorum. Nargile dahi denemedim.
Kelime oyunu yapan, kendi bırakmadığı için bırakanları küçük düşürmeye çalışan insan müsveddelerini dikkate almayınız. Eğer bıraktım diyorsanız bırakmışsınızdır. NOKTA.
Sigara içmediğini sanıp nargile içen arkadaşlar bana da garip geliyordu. Günlük 2 sigaracılar ya da haftada 1 içiciler... Şu an bile dumanlı bir alanda bulunduğumda uzaklaşıyorum çünkü tiksinç geliyor. Sadece alkol içen birisi olarak kafamda bazı soru işaretleri var. Alkol içmeye sıra geldiğinde nasıl bir istek olacağını bilmiyorum. Galiba çok zorlamaz.
Bu konuyu açalı yaklaşık 200 gün olmuş. Evet 200 gündür sigara içmiyorum ve istek gittikçe azaldı ama hala zaman zaman kriz geliyor. Bırakmak isteyenlerin bilgisine. .)

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı