Sosyal anksiyeteyi nasıl yenebilirim?

İllaki sevdiğin arkadaşların vardır. Onlar ile vakit geçirmeye çalış sosyal ilişkilerin kuvvetlenir.
Sonrasında ailen ile ciddi bir şekilde konuşman gerekiyor hafife alınabilecek bir durum değil.

Arkadaşlarım vardı hepsi arkamdan iş çevirdiler. Durduk yere küstüler. Ailem ile konuşuyorum. Büyüyünce geçer diyorlar.

Arkadaşlarım vardı hepsi arkamdan iş çevirdiler. Durduk yere küstüler. Ailem ile konuşuyorum. Büyüyünce geçer diyorlar.
Kendimden örnek verecek olursam benim de buna benzer zamanlarımda hiç arkadaşım yoktu.
Sadece müzik dinleyip kafama bir kapüşonlu geçirip zaman öldürüyordum. Sonrasında kendimde buldum cevabı üzerine giderek çözmeyi denedim. Ve sonuç gayet de iyi oldu. Eminim sende de öyle olacaktır.
Arkadaşının olmamasına üzülme gelip geçicidir genel olarak sen sosyal açıdan zenginleşmeye çalış.
Sevdiğin aktiviteleri uygula. Diksiyon ve Hitabet açısından kendini geliştir. Dış görünüşüne önem ver.
Gerisi geliyor.
Bunu başaracağına inanıyorum.

Her zaman öyle beni yargılıyorlar. İnsanlara iyi davranıyorum, hep arkamdan iş çeviriyorlar. Onları seviyorum, sayıyorum beni umursamıyorlar.
Eğer bu tür olaylara bağlı olarak kaygılarınız oluşuyorsa, yaşanan bu olayların duyarsızlaştırılması gerekiyor. Terapi yani. Şöyle anlatayım benim 2.5 ay önce yaşadığım bir olay vardı. Kendimi o kadar çok rezil olmuş gibi hissetmiştimki, sanki o an resmen bitmiştim hayat benim için durmuştu. Fakat sonradan bu düşüncelerin sahte olduğunu, rezil olmadığımı, anladım. Bunu sizede anlatmaya çalıştım, 1000 soru çözmek örneği ile. Sende de aynı durum olduğunu düşünüyorum. Yaşanan ve yaşanılacak olaylar üzerine kafandaki sahte düşünceleri empoze ediyorsun ve öyle yanlış düşünceler oluşuyor. Psikoloğa gidemiyorsanız bu dediğim doğru düşünceleri, bi düşünün derim. Şuan için aklıma gelenler bunlar ile sınırlı.

Eğer bu tür olaylara bağlı olarak kaygılarınız oluşuyorsa, yaşanan bu olayların duyarsızlaştırılması gerekiyor. Terapi yani. Şöyle anlatayım benim 2.5 ay önce yaşadığım bir olay vardı. Kendimi o kadar çok rezil olmuş gibi hissetmiştimki, sanki o an resmen bitmiştim hayat benim için durmuştu. Fakat sonradan bu düşüncelerin sahte olduğunu, rezil olmadığımı, anladım. Bunu size de anlatmaya çalıştım, 1000 soru çözmek örneği ile. Sende de aynı durum olduğunu düşünüyorum. Yaşanan ve yaşanılacak olaylar üzerine kafandaki sahte düşünceleri empoze ediyorsun ve öyle yanlış düşünceler oluşuyor. Psikoloğa gidemiyorsanız bu dediğim doğru düşünceleri, bir düşünün derim. Şu an için aklıma gelenler bunlar ile sınırlı.

Evet hocam, bir şeyi belki saatlerce düşünüyorum. Mesela dışarı çıkarken bilerek güzel giyinmiyorum dikkat çekmesin diye. Dediklerinizi düşüneceğim. Teşekkür ederim :)
Kendimden örnek verecek olursam benim de buna benzer zamanlarımda hiç arkadaşım yoktu.
Sadece müzik dinleyip kafama bir kapüşonlu geçirip zaman öldürüyordum. Sonrasında kendimde buldum cevabı üzerine giderek çözmeyi denedim. Ve sonuç gayet de iyi oldu. Eminim sende de öyle olacaktır.
Arkadaşının olmamasına üzülme gelip geçicidir genel olarak sen sosyal açıdan zenginleşmeye çalış.
Sevdiğin aktiviteleri uygula. Diksiyon ve hitabet açısından kendini geliştir. Dış görünüşüne önem ver.
Gerisi geliyor.

Şu an aynısını ben de yapıyorum. Kafama bir kapüşon geçirip müzik dinliyorum. Öyle yapacağım. Son cümle nedense beni mutlu etti :) teşekkür ederim.

Sevdiğin aktiviteleri uygula. Diksiyon ve Hitabet açısından kendini geliştir. Dış görünüşüne önem ver.
Gerisi geliyor.
İlk 2 cümle ben 😂 ama artık bu duruma üzülmüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı