Tanrı insanları neden yarattı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Öncelikle bu soruyu cevaplayabilmek için bir kere Tanrı inancına sahip olman gerekiyor. Çünkü seni yaratanın bir veya birden fazla Tanrı olduğuna inanıyorsun demektir üstüne alındığına göre.

Bu soruya Tanrı mükemmelse neden bizim gibi kısıtlı varlıklarla uğraşıyor cevabı verenleri pek anlayamıyorum. Tanrı mükemmelse bizi yaratma sebebi bize muhtaç olmasından kaynaklanmıyor, belki de kendi kudretini bizim gibi sınırlı varlıklara tanıtma peşinde, belki bizim zavallı hallerimizi görüp gülüyor, belki de oluşturulan milyarlarca simülatörden sadece bir taneyiz ve kendimizi bir şey sanıyoruz...

Sen nasıl bir bilgisayar oyununda karakter oluştururken ya da kendi evrenini kurarken kendi zevklerine göre oyunun sunduğu milyonlarca değişkenden bir veya birkaç tanesini seçerek ilerliyorsan, Tanrı'nın amacı da bu olabilir.

Daha yaşadığı evrenin çok çok küçük kısmını çözmüş ve ulaşmış insanoğlunun benzer sorulara cevap bulacak kadar üstün olmadığı aşikar. Bu sebeple milyonlarca inancın hangisinin doğru olduğunu anlamak yerine kendinizi iyilikle besleyerek yetiştirin, yeter. Sonuç olarak kötü bir insan olup doğru inanca sahip olmaktansa, iyi bir insan olup yanlış inançta olmak bence daha doğru...

Öncelikle bu soruyu cevaplayabilmek için bir kere Tanrı inancına sahip olman gerekiyor. Çünkü seni yaratanın bir veya birden fazla Tanrı olduğuna inanıyorsun demektir üstüne alındığına göre.

Bu soruya Tanrı mükemmelse neden bizim gibi kısıtlı varlıklarla uğraşıyor cevap verenleri pek anlayamıyorum. Tanrı mükemmelse bizi yaratma sebebi bize muhtaç olmasından kaynaklanmıyor, belki de kendi kudretini bizim gibi sınırlı varlıklara tanıtma peşinde olabilir.

Sen nasıl bir bilgisayar oyununda karakter oluştururken ya da kendi evrenini kurarken kendi zevklerine göre oyunun sunduğu milyonlarca değişkenden bir veya birkaç tanesini seçerek ilerliyorsan, Tanrı'nın amacı da bu olabilir.

Daha yaşadığı evrenin çok çok küçük kısmını çözmüş ve ulaşmış insanoğlunun benzer sorulara cevap bulacak kadar üstün olmadığı aşikar. Bu sebeple milyonlarca inancın hangisinin doğru olduğunu anlamak yerine kendinizi iyilikle besleyerek yetiştirin, yeter. Sonuç olarak kötü bir insan olup doğru inanca sahip olmaktansa, iyi bir insan olup yanlış inançta olmak bence daha doğru...
Eline sağlık.

Tanrı mükemmelse bizi yaratma sebebi bize muhtaç olmasından kaynaklanmıyor, belki de kendi kudretini bizim gibi sınırlı varlıklara tanıtma peşinde olabilir.
O zaman "her şeye kudreti yeten" tanrının egoyla ilgili ciddi sorunları var ve bizim gibi aciz varlıkların üstünde kudretini kullanıyor diyebilir miyiz?

Belki de kendi kudretini bizim gibi sınırlı varlıklara tanıtma peşinde olabilir.
O kadar kudretliyse kudretini neden biz ''kısıtlı'' insanlara tanıtsın? Saçma değil mi? Biraz saçma olabilir ama, Eminem'e, benim onun şöhretinin bilmediğim söylense, umrunda olur mu sizce? Tanrı ego kasıyor o zaman, level atlayacak galiba.

Senin baban x durumunda Z ve y tercihlerinden birini tercih edeceğini tahmin eder. Sonuçta karakteriksel özelliklerinin oluşmasında büyük payı var. Kader ise bu örneğin daha gelişmişi gibi. Tanrı seni hep görür, işitir ve senden seni daha iyi bilir.
Yine bir örnek vereyim: X eylemini gerçekleştirmen için ne kadar cesurluğa ihtiyacın var ve sen ne kadar cesursun? Bu sorunun cevabını bilirsem senin yapmayı tercih edeceğini veya etmeyeceğini bilirim.
Tanrı bunları bilir. Zaten bilmese tanrı olmazdı.
Ateist için böyle bir soru yok. Deist için bilinemez. Tanrıdan haber alamassan nasıl bileceksin? Teist isen cevabı kitabında var.

Beyler benim kafamı kurcalayan bir diğer soru Tanrı nasıl meydana geldi? Düşünsenize gücü kudreti sınırsız nasıl meydana geliyor ki böyle bir varlık insan merak ediyor sadece bir tane var.

Beyler benim kafamı kurcalayan bir diğer soru Tanrı nasıl meydana geldi? Düşünsenize gücü kudreti sınırsız nasıl meydana geliyor ki böyle bir varlık insan merak ediyor sadece bir tane var.
Güzel soru ama daha bu soruyu bile bulamadık :)

O zaman "her şeye kudreti yeten" tanrının egoyla ilgili ciddi sorunları var ve bizim gibi aciz varlıkların üstünde kudretini kullanıyor diyebilir miyiz?
İş hayatından örnek verebilirim.

Ben 5 kişilik bir ekipten sorumluyum. Benim şefim 30 kişilik ekipten sorumlu. Şefimin müdürü 100 kişilik bir ekipten sorumlu ve koskocaman bir alanı yönetiyor. Şimdi en yüksekteki müdür olan şahsın alt kademelerdeki rütbesi olanlara karşı sözünü geçirebilmesi, rütbesinin gücünü kullanıp işleri yaptırabilmesi gerekiyor ki hem bulunduğu konumun geçerliliği olsun hem de disiplin sağlanabilsin.

Bu örneği Tanrı'ya uyarladığımızda da bir şirketteki en tepe kişi olarak düşünebiliriz. Her şeye gücü yetiyor, her karar ondan geçiyor, her yere kolu uzanıyor. Tek fark, o adamın alt seviyedeki çalışanlara işi yürütebilmesi için ihtiyacı varken (insanın acizliği işte) Tanrı'nın alt seviyedekilere ihtiyacı yok. Her konuda kendine yetiyor, her konuda üstün.

E o halde bize ihtiyacı yoksa ya bizimle eğleniyor, ya milyarlarca ayrı insanın farklı hikayesi üzerinden zevk alıyor, ya da kendisine inananları bulmak için bir test platformu yapıyor, ya da kendisi için bir atomun en küçük yapıtaşı olan kuark kadar önemsiziz ama bunu anlamayamıyoruz biz. Çünkü seviyemiz yetmiyor, çünkü soyut konuların ulaştığı tepe seviyede cevabını bulamadığımız milyarlarca soru var.

İş hayatından örnek verebilirim.

Ben 5 kişilik bir ekipten sorumluyum. Benim şefim 30 kişilik ekipten sorumlu. Şefimin müdürü 100 kişilik bir ekipten sorumlu ve koskocaman bir alanı yönetiyor. Şimdi en yüksekteki müdür olan şahsın alt kademelerdeki rütbesi olanlara karşı sözünü geçirebilmesi, rütbesinin gücünü kullanıp işleri yaptırabilmesi gerekiyor ki hem bulunduğu konumun geçerliliği olsun hem de disiplin sağlanabilsin.

Bu örneği Tanrı'ya uyarladığımızda da bir şirketteki en tepe kişi olarak düşünebiliriz. Her şeye gücü yetiyor, her karar ondan geçiyor, her yere kolu uzanıyor. Tek fark, o adamın alt seviyedeki çalışanlara işi yürütebilmesi için ihtiyacı varken (insanın acizliği işte) Tanrı'nın alt seviyedekilere ihtiyacı yok. Her konuda kendine yetiyor, her konuda üstün.

E o halde bize ihtiyacı yoksa ya bizimle eğleniyor, ya milyarlarca ayrı insanın farklı hikayesi üzerinden zevk alıyor, ya da kendisine inanlar için bir test platformu yapıyor, ya da kendisi için bir atomun en küçük yapıtaşı olan kuark kadar önemsiziz ama bunu anlamayamıyoruz biz. Çünkü seviyemiz yetmiyor, çünkü soyut konuların ulaştığı tepe seviyede cevabını bulamadığımız milyarlarca soru var.
En tepedeki kişiyi biliyorsun, görüyorsun o da senin benim gibi bir insan. Tanrı'ya uyarlayabileceğimiz bir şey değil bu bence. Tanrı'yı bilmiyoruz görmüyoruz müdürümüzü gördüğümüz gibi.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı