Tanrı Sadist mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Devleti ve kanunları ben sana örnek verdim. Mesela sen gidip dışarıda bir çocuğa tacizde bulunsan ve insanlar seni linç etse onlar sadist mi oluyor? "Ne ekersen onu biçersin" diye bir atasözü vardır, işte bu atasözü cehenneme veya cennete gitmenin sebebidir. Allah (diğer dinler için Tanrı olabilir.) seni yaptıklarından dolayı cezalandırmaz ise sence ne olurdu? Dünya'da yaşanılabilir miydi? Bu kadar gelişebilir miydik? Lütfen mantıklı düşün ve beni aşağılamaya çalışma.
Hâla Tanrı ile sıradan bir varlığı birbiriyle kıyaslamaya çalışıyorsun. İnsanlar kendinde bulunan intikam hırs vb. gibi sebeplerden dolayı birisini linçleyebilir, Tanrı dediğin şey ise merhametli olarak geçiyor; onun böyle bir şey yapmasına gerek yok. Cehenneme veya cennete gitmenin sebebinin de bir atasözü olduğunu da senin sayende öğrendim teşekkür ederim. Dünyada yaşayanların bu kadar gelişmesinin nedeni devletlerin koyduğu yasalar ve dinden ziyade bilim.

Hâla Tanrı ile sıradan bir varlığı birbiriyle kıyaslamaya çalışıyorsun. İnsanlar kendinde bulunan intikam hırs vb. gibi sebeplerden dolayı birisini linçleyebilir, Tanrı dediğin şey ise merhametli olarak geçiyor; onun böyle bir şey yapmasına gerek yok. Cehenneme veya cennete gitmenin sebebinin de bir atasözü olduğunu da senin sayende öğrendim teşekkür ederim. Dünyada yaşayanların bu kadar gelişmesinin nedeni devletlerin koyduğu yasalar ve dinden ziyade bilim.

Cennet veya cehenneme gitmen atasözü sayesinde değil, sen ya okuduğunu anlamıyorsun, ya da anlamak istemiyorsun. Benim anlatmak istediğim; cennet veya cehenneme gitme sebebin bu atasözü ile açıklanabilir. Ayrıca kıyaslama yapmıyorum, örnek veriyorum. Allah her şeye merhamet gösterseydi kıyamet çoktan kopmuştu. İyi bir insan, tecavüzcü ile aynı yere girer ise haksızlık olmaz mı? Haksızlık farklı bir şeydir, merhamet farklı.

Tanrıyı senden bir düzen bir devlet gibi düşünmeni istememizin gücü ne kadar büyük olursa olsun karışmamasıdır çünkü eğer karışsaydı veya bize kendini gösterseydi sınav olmazdı tabi bu benim fikrim.

Tanrıyı senden bir düzen bir devlet gibi düşünmeni istememizin gücü ne kadar büyük olursa olsun karışmamasıdır çünkü eğer karışsaydı veya bize kendini gösterseydi sınav olmazdı tabi bu benim fikrim.
İşte dostum, devletin karışmama gibi bir durumu söz konusu değil. Devletin kuralları her zaman değişiyor ama İslamı kuralları hep sabit. Devlet kendi çıkarlarını düşünüyor ama İslam yaratıcısında kendi çıkarını düşünmesine gerek yok çünkü her şey zaten onun elinde, Allah'ı bir insan gibi düşünüyorsan devleti onun elindeki bir oyuncak gibi düşünmen gerekir.

Yaratıcıyı neden sürekli insan formatında tasarlıyorsunuz ki, yaratıcı kainatın kendisi de olabilir, her şey yaratıcının bir parçası olabilir.

Semavi dinler çok sığ, insan uydurması olduğu çok bariz. Size tavsiyem illa bir şeylere inanacaksanız kendi betimlediğiniz, vicdanınızın kabul ettiği yaratıcı tasvirine inanmanız. Kitaplara ya da kişilere bağlı düşünmek sizi her zaman yoldan çıkarır.

Yaratıcıyı neden sürekli insan formatında tasarlıyorsunuz ki, yaratıcı kainatın kendisi de olabilir, her şey yaratıcının bir parçası olabilir.

Semavi dinler çok sığ, insan uydurması olduğu çok bariz. Size tavsiyem illa bir şeylere inanacaksanız kendi betimlediğiniz, vicdanınızın kabul ettiği yaratıcı tasvirine inanmanız. Kitaplara ya da kişilere bağlı düşünmek sizi her zaman yoldan çıkarır.
Peki ya yaratıcı kendimiz isek? Bunu hiç düşündün mü dostum.

İşte dostum, devletin karışmama gibi bir durumu söz konusu değil. Devletin kuralları her zaman değişiyor ama İslamı kuralları hep sabit. Devlet kendi çıkarlarını düşünüyor ama İslam yaratıcısında kendi çıkarını düşünmesine gerek yok çünkü her şey zaten onun elinde, Allah'ı bir insan gibi düşünüyorsan devleti onun elindeki bir oyuncak gibi düşünmen gerekir.
Zaten düzende Allah bizi yönlendirseydi daha saçma olmazmıydı o zaman daha çok oyuncak olmazmıydık. Bence düzenin en iyi halindeyiz düzen kusursuz işlemekte(Türkiye simülasyonu hariç.)

"En başta, ilâhiyatın ilâhî zorbalığına, Tanrı'nın hayaline başkaldırmak gerekir. Gökyüzünde bir efendimiz olduğu sürece yeryüzünde özgür olamayız" demişti Bakunin.

Din de devlet de insanın insana tahakküm aracıdır. İkisi de eninde sonunda faşizme hizmet eder.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Machine Head "No gods, no masters" diyor. Ne de güzel şarkı be!

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam bence
bu konu tekrar gündeme gelmeli

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı