Tanrı var mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Senin yazdığına triggerlandım. Münafık demek dine inanıyormuş gibi gözüküp inanmayan demek basit haliyle. Felsefe dini de içine alan bir konudur. Gösterdiğin yazıyla yazdıklarımın hiçbir alakası yok. Bir de beğeni almışsın. Karşı görüşte olan birine böyle şeyler yapılıyormuş demek ki.
Sürprizbozan'ı okumayı denedin mi?

Tanrı eğer varsa insan algısı onu algılayacak kadar gelişmiş olmadığı için algılayamaz ve geçmişteki insanları mitlerinde tanrılar, insan bir hükümdar ya da önemli bir kişi olarak düşünülmüştür ve onlara gerçek/abartı bazı karakterler varsaymıştır. Onlar böylece anlayabilecekleri şekilde yorumladıkları için gerçek olmasa bile sıkı bir bağ ve güçlü bir inanış ortaya çıkmıştır. Eğer algılayamıyorsak tanrı yoktur da diyebiliriz ama maneviyatı güçlü insanların algıladıklarını unutmamak(onların söylemesine dayanarak) gerek.

Ama neden yasak? El ele ile başlar ve daha çok ileri gider. Bir çok kişi ile beraber olursan, AIDS kapıp ölürsün.
Erkek dört eş alıp onlara dokunur ve bu serbest, yetmezse sınırsız cariye alıp nikahı olmadan istediği kadar dokunabilir. Bu şekilde virüs kapmaz öyle mi?

Ha bir de, kadın niye istediği köleyle ilişkiye giremiyor, erkek giriyor?

İşte bunlar mesela iplik söküğü. Tabii bunlar İslam dini için geçerli.

Erkek dört eş alıp onlara dokunur ve bu serbest, yetmezse sınırsız cariye alıp nikahı olmadan istediği kadar dokunabilir. Bu şekilde virüs kapmaz öyle mi?

Ha bir de, kadın niye istediği köleyle ilişkiye giremiyor, erkek giriyor?

İşte bunlar mesela iplik söküğü. Tabii bunlar İslam dini için geçerli.
Bir erkek en fazla 3 kadınla evlenebilir.
Özgür bir kadınla evlenen, bir daha köle bir kadınla birlikte olamaz.
Köle bir kadınla evlenen, bir daha özgür bir kadınla birlikte olamaz.
Ya 3 tane köleyle evleneceksin, ya da 3 tane özgür kadınla.
İslamda köleler ile evlilik, himaye evliliğidir. Köleyi himayene alıp evlendiysen o artık özgür bir kadındır. Kölelikten gelen kadını himayene alarak onu sen özgürleştirdiğin için, 2 tane daha köle kadını özgürleştirme hakkın var, mecbur değilsin. Bir köleyi özgürleştiren erkek, daha sonrasında zaten özgür olan bir kadınla birlikte olamaz. İslam dininde bu şekilde açıklanmaktadır.

Evet düzen değişecek. Eğer yokuluğu kanıtlanırsa şerri monarşiler yıkılacak dünyanın düzeni değişecek isteyen istediğini yapacak, eğer varlığı kanıtlanırsa dünya din ile yönetilecek, düzen yine değişecek.
Malesef katılmıyorum. Bahsettiğiniz şerri monarşilerin dünya düzeni üzerinde zaten büyük bir etkisi olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca sisteme doğrudan müdahale edebilen ülkeler/güçler de kurulu düzenlerini korumak adına ellerinden geleni yapacaklardır. En kötü ihtimalle yine gereksiz bir kaosa sürüklenecek bir ortam peydah olacak. Haliyle bu sorunun cevabının insanlık için hala bir gerekliliği olduğunu düşünmüyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı