Tanrı var mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Çok da sorgulamaya gerek yok bence.
Bilip bilmeden, sorgulamadan bir dine neden inanayım ki? Sen sorgulamadan, bilip bilmeden sadece ailen Hristiyanlığa inanıyor diye Hristiyan olduğunu düşün.
İşte böyle düşününce karışıklık oluyor bende.
Sadece Allah'a inan gerisini boş ver. Zaten Allah'ın varlığına şüphesiz inanıyorum.
Bu cümle "Sadece Zeus'a inan gerisini boş ver. Zaten Zeus'un varlığına şüphesiz inanıyorum." diye de olabilirdi. Amerika'da yaşasaydın Müslüman olur muydun? Hayır. Çünkü çevren müslüman olmayacaktı.
Bir de böyle düşün. O yüzden ikide bir düşünüyorum.

Mantıklı bulmaya çalışıyorum ama bulamıyorum.
Çünkü değil. Dinler tarihin en büyük dolandırıcılığıdır.

Bunu anlayarak, sorarak 2 saat boyunca dinle. İyi bir başlangıcı yaparsın sorgulamaya.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Doğuştan Müslüman'ım. Ama hep sorguluyorum.

Allah bizim hangi dine inanıp neler yaptığımızı biliyorsa neden bizi dünyaya götürüyor? Neden ne olacağını bilip cehenneme veya cennete götürmek yerine bizi yaratıyor?
Allah geleceği biliyorsa kendi geleceğini biliyor mu?
Her şeyin ilki var Dünya üzerinde, peki Allah'ın ilk yarattığı bir şey var mıdır? (Gezegen vb.)
Allah yokluktan mı oluştu?
Kur'an değiştirilebilir. Biz değiştirilen şeyleri okuyup onlara inanıyorsak?
Neden değiştirilebilen bir şey üzerinden İslamı yaymak yerine neden daha inandırıcı yöntemler ile yaymıyor?
Hz. Adem topraktan yaratıldı. Topraktan nasıl etten oluşan çok zeki bir varlık çıkabiliyor?

Mantıklı bulmaya çalışıyorum ama bulamıyorum. Hep sorguluyorum.
Hocam sizin için bilen kişilerden cevabını alıp paylaşacağım. Ben de özellikle ilk sorunuzu düşünürüm. Elhamdulillah Müslüman'ım.

Nasıl korkuttularsa tir tir titriyor gariplerim, sorgulamaya bile korkuyorlar... Dogmalarla bir yere gelemezsiniz arkadaşlar, yapmayın. Bilim temelli bakıldığında bir yaratıcının varlığına dair kanıt bulunmuyor. Dogmalarla ve "inanç"larla bakıldığında tabii ki her şeyi bir Tanrı'ya (veya uçan spagetti canavarına) bağlayabiliriz.

Açıkcası ben inanmıyorum. Dinler ise tamamen saçmalıktan ibaret bana göre. Sana tavsiyem sorgulaman ve bilmedigin bir şeye asla inanma. İddia ediyorum bu ülkedeki müslümanların %90'ı kuranı açıp bakmamıştır bile ve çoğu Allaha ve dine cehennem korkusundan inanıyor. Efe Aydal gibi bilgisine güvenebileceğin kişiler bul sosyal medyada YouTube'den falan onları izle. Kuranı oku. Ve her denilene inanma.

Eğer bir dine ait kafanda soru işaretleri varsa sen o dine ait değilsindir. Sorun da bu zaten. Kafanda bir sürü soru var. Ve sana mantıksız geliyor. Ama kendi kararını vermiyorsun. Doğuştan beri kafana empoze edilmiş şeyi doğru veya yanlış olsa bile doğru kabul ediyorsun.

Kendini o dine ait hissetmesen bile senin beynine doğuştan beri müslümanlık kazınmış ve sen de bunu devam ettiriyorsun. Bir kişi eğer bir dinle alakalı kafasında soru işareti varsa o kişi o dine ait değildir. Ta ki kafasındaki sorunları çözüme kavuşturup cidden inanana kadar.

Şuan müslümanım diyorsun ama değilsin. İslam dinine göre bir kişinin müslüman olması için Allahın varlığını koşulsuz şartsız kabul etmesi gerekmekte. Sen ise inanıyorum diyorsun ama kalbin inanmıyor ve mantıksız şeyleri arıyor.

Eğer sen inanıyorum ama işte şu şu mantıksız geliyor dersen olmaz. O şeyler sana mantıksız geliyorsa o mantıksız şeylerin cevabını bulmadan bir dine inanma. İnanıp kafanda soru işaretleri bırakırsan aslında inanıyormuş gibi gözükürsün ama aslında o dine ait değilsindir. Ve islam dininin en önemli şeyi olan Allaha koşulsuz şartsız tüm kalbinle inanma faslını ezmiş olursun ve kendini müslüman saysan da aslında değilsindir.

Sana tavsiyem sorguladığın şeyleri iyice bir düşün ve sana göre en mantıklı şeyi bulup kararını ona göre ver. Körü körüne inanıyorum deyip kafanda soru işaretleri bırakırsan bu inanmak sayılmaz.

Sorguladığın şeyler belli başlı temel altyapıları gerektiren bilgiler. Bunları bilmeden sorgulamak sadece lafta kalır. Boşu boşuna yaptığın bir eylem haline gelir.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı