Tanrı var mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Senin bildiğin zaman mekan kavramı Allah katında geçmez bunu Ashabı Kehf i araştırarak anlayabilirsin.
Allah kimin cennetlik olup olmadığını biliyor ama biz bilmiyoruz bize de göstermek istiyor. Yoksa itiraz ederdik.
Kuran değiştirilemez. Ayetle sabit. Müslümanım diyorsun kusura bakma ayetleri bilmiyorsun. Önce kitabı oku. Sonra anlamadığın ayet tefsirlerini oku. Topraktaki elementlerin oranı ile insan vücudundaki elementler ve oranları aynıdır. Mezardaki nasıl toprak oluyorsa topraktaki de can bulabilir. Bu döngüdür.

Doğuştan müslümanım. Ama hep sorguluyorum.

Allah bizim hangi dine inanıp neler yaptığımızı biliyorsa neden bizi dünyaya götürüyor? Neden ne olacağını bilip cehenneme veya cennete götürmek yerine bizi yaratıyor?
Allah geleceği biliyorsa kendi geleceğini biliyor mu?
Her şeyin ilki var Dünya üzerinde, peki Allah'ın ilk yarattığı bir şey var mıdır? (Gezegen vb.)
Allah yokluktan mı oluştu?
Kur'an değiştirilebilir. Biz değiştirilen şeyleri okuyup onlara inanıyorsak?
Neden değiştirilebilen bir şey üzerinden İslam'ı yaymak yerine neden daha inandrıcı yöntemler ile yaymıyor?
Hz. Adem topraktan yaratıldı. Topraktan nasıl etten oluşan çok zeki bir varlık çıkabiliyor?

Mantıklı bulmaya çalışıyorum ama bulamıyorum. Hep sorguluyorum.

Dostum relax olya. Rahat ol var. Kasma kendini bu kadar.😊

Allah kimin cennetlik olup olmadığını biliyor ama biz bilmiyoruz bize de göstermek istiyor. Yoksa itiraz ederdik.
Biz Dünyadakileri yaşayıp cennete gittiğimizde itiraz etmezdik. Ama Allah göndermeyip cennete veya cehenneme sokarken dünyada olsaydık neler yaşayacağımızı direkt aklımıza bilgi olarak gönderebilirdi.
Veya direkt yaratmayabilirdi. Neden durup dururken sınav yapıyor ki? Veya neden cennet veya cehenneme sokmak istiyor ki? Ne yararına oluyor ki?

Aklını kullanabiliyor bir konumdaysan bu konuyu geneliyle araştır. Herhangi bir akli sorunun yoksa mantık çerçevesinde doğruyu bulursun.

Sorgulamaktan korkuyorlar demişsiniz fakat İslam'da amaç zaten sorgulamaktır. Amerika'da yaşayan bir Hristiyan ailenin üyesi olsaydım ne olurdu demişsiniz. Eğer İslam ile tanıştıysanız ve sorgulamadıysanız o zaman sorumlu olursunuz. Bu durum eğer hiç İslamiyet'i görmemiş bir kabilede yaşamış olsaydım bana ne olurdu sorusuna geliyor. Eğer İslamiyet ile tanışmışsanız yükümlülük altına girersiniz. Eğer ben İslamiyet'i gördüm ama hiç sorgulamadım derseniz o zaman sıkıntıdır işte. O yüzden İslamiyet'te sorgulamak korkulacak bir şey değildir "ama" insanlarımız sorgulamanın ne olduğunu tam bilmiyor. Sorguladıkları şeyi başta istedikleri sonuç üzerine yorumlamaya çalışıyorlar ve kaynak bakımından genellikle ilk gördükleri ve onlara kolay gelen kaynaktan çok etkileniyorlar.

Zamanım çoğunu 4-5 farklı dildeki kaynaklardan bilgi toplayıp bunları derleyip durmadan kendimi geliştirmeye çalışan bir arkeoloji öğrencisi olarak söylemek istediklerim şunlardır. Gördüğüm çoğu bulgular İslamiyet'in (Allah'ın baştan beri çıkardığı dinlerin) çok önceden beri var olduğunu kanıtlıyor. Bazıları bu buluntulardan dolayı İslamiyet'i "kopyacı" olarak suçluyor fakat İslamiyet hiçbir zaman benden önce hak din yoktu diye bir kavram kullanmıyor. İnsanlığın var olduğundan beri binlerce peygamber gönderilmiştir. Bu peygamberlerin tek amacı doğru yolu gösterip insanlara Allah'ı tanıtmaktır. Nitekim bulduğumuz çoğu buluntular İslamiyet'te olan kurallara çok benzer kuralların olduğu toplulukları ortaya çıkardı. Örneğin ünlü Sümer tabletlerine bakabilirsiniz. Eski heykellere bakabilirsiniz; bu heykellerin bazılarında namaz kılma, dua etme gibi İslamiyet ile ilişkilendirilen bir çok kanıt bulacaksınız. Bunlar bir yana dursun hayatımı ilkokul günlerimden beri bilim insanı olmaya adayan ben hayatımın bazı anlarında arkadaşlarımla ve tek başıma yaşadığım anormal olaylara şahit oldum. İnanın bana bunları herhangi bir bilim dalıyla açıklamak için çok uğraştım ama bazı şeyleri bilim ile izah edemiyorsunuz.

Allah bizim hangi dine inanıp neler yaptığımızı biliyorsa neden bizi dünyaya götürüyor? Neden ne olacağını bilip cehenneme veya cennete götürmek yerine bizi yaratıyor?

Bunu çok önceden kendime sormuştum ve cevabı sanırım şöyleydi:
Bunu bir tiyatro olarak düşünebilirsin. Dünya'ya gelmeden önce yapılan bir sınavdan aldığımız notlara göre yazılan rollerimizi oynuyoruz.

"Allah zamandan ve mekandan münezzehtir." Zamanı ve uzayı Allah yaratmıştır. Yani orada neler oluyor bilmemiz çok zor.

Bizim evrenimizde bulunan oluşma, doğma ve yaratılma gibi kavramları da Allah yaratmıştır. Yani orada ne olup bittiğini bilemeyiz.

Diğer kutsal kitaplar değiştirilmiştir. Biraz araştırırsanız bunu inkar edemezsiniz. Zamanında krallar bile kendileri için İncil yazdırabiliyordu. Kur'an ile ilgili başka bir kaynak yok. Yani ben şu Kur'an-ı okudum ve ona inanıyorum gibi bir kelime pek mümkün değil. Tek bir Kuran'ı Kerim vardır ve ona kolayca erişebilirsiniz.

Neden değiştirilebilen bir şey üzerinden İslamı yaymak yerine neden daha inandırıcı yöntemler ile yaymıyor?

Yukarda belirttiğim gibi değiştirilemez bir kitaptır. Son kitap olarak inmiştir ve yeterli bir kaynaktır. O zamanlar MP4 gibi formatlar olmadığı için sizin istediğiniz bir kaynak çıkmadı sanırım :)

Hz. Adem topraktan yaratıldı. Topraktan nasıl etten oluşan çok zeki bir varlık çıkabiliyor?

Aslında bunun cevabını komik bir şekilde bilimde bulabilirsiniz. Nasıl ki ilk organizma Big Bang'den sonra ortaya nasıl çıkabiliyor ise bu mantıkla böyle bir şey de bir şekilde bilime göre mümkün olabilir :)

Sormak istediğin sorular için bana özelden mesaj atabilirsin.

Gece saat 4 olmasına rağmen elimden geleni yazdım. Eksiğim ve yanlış yazdığım yerler olursa beni uyarabilirsiniz.

Sorgulamaktan korkuyorlar demişsiniz fakat İslam'da amaç zaten sorgulamaktır. Amerika'da yaşayan bir Hristiyan ailenin üyesi olsaydım ne olurdu demişsiniz. Eğer İslam ile tanıştıysanız ve sorgulamadıysanız o zaman sorumlu olursunuz. Bu durum eğer hiç İslamiyet'i görmemiş bir kabilede yaşamış olsaydım bana ne olurdu sorusuna geliyor. Eğer İslamiyet ile tanışmışsanız yükümlülük altına girersiniz. Eğer ben İslamiyet'i gördüm ama hiç sorgulamadım derseniz o zaman sıkıntıdır işte. O yüzden İslamiyet'te sorgulamak korkulacak bir şey değildir "ama" insanlarımız sorgulamanın ne olduğunu tam bilmiyor. Sorguladıkları şeyi başta istedikleri sonuç üzerine yorumlamaya çalışıyorlar ve kaynak bakımından genellikle ilk gördükleri ve onlara kolay gelen kaynaktan çok etkileniyorlar.

Zamanım çoğunu 4-5 farklı dildeki kaynaklardan bilgi toplayıp bunları derleyip durmadan kendimi geliştirmeye çalışan bir arkeoloji öğrencisi olarak söylemek istediklerim şunlardır. Gördüğüm çoğu bulgular İslamiyet'in (Allah'ın baştan beri çıkardığı dinlerin) çok önceden beri var olduğunu kanıtlıyor. Bazıları bu buluntulardan dolayı İslamiyet'i "kopyacı" olarak suçluyor fakat İslamiyet hiçbir zaman benden önce hak din yoktu diye bir kavram kullanmıyor. İnsanlığın var olduğundan beri binlerce peygamber gönderilmiştir. Bu peygamberlerin tek amacı doğru yolu gösterip insanlara Allah'ı tanıtmaktır. Nitekim bulduğumuz çoğu buluntular İslamiyet'te olan kurallara çok benzer kuralların olduğu toplulukları ortaya çıkardı. Örneğin ünlü Sümer tabletlerine bakabilirsiniz. Eski heykellere bakabilirsiniz bu heykellerin bazılarında namaz kılma, dua etme gibi İslamiyet ile ilişkilendirilen bir çok kanıt bulacaksınız. Bunlar bir yana dursun hayatımı ilkokul günlerimden beri bilim insanı olmaya adayan ben hayatımın bazı anlarında arkadaşlarımla ve tek başıma yaşadığım anormal olaylara şahit oldum. İnanın bana bunları herhangi bir bilim dalıyla açıklamak için çok uğraştım ama bazı şeyleri bilim ile izah edemiyorsunuz.

Bunu çok önceden kendime sormuştum ve cevabı sanırım şöyleydi:
Bunu bir tiyatro olarak düşünebilirsin. Dünya'ya gelmeden önce yapılan bir sınavdan aldığımız notlara göre yazılan rollerimizi oynuyoruz.

"Allah zamandan ve mekandan münezzehtir." Zamanı ve uzayı Allah yaratmıştır. Yani orada neler oluyor bilmemiz çok zor.

Her şeyin ilki var Dünya üzerinde, peki Allah'ın ilk yarattığı bir şey var mıdır? (Gezegen vb.)

Allah’ın ilk yarattığı şey kalemdir. Allah kalemi yaratınca ona kıyamete kadar vuku bulacak olan her şeyi yazmasını emretmiş, o da yazmış ve artık bir daha yazmamak üzere kalem kurumuştur (Müsned, V, 317; Buhârî, “Ḳader”, 2; Ebû Dâvûd, “Sünnet”, 16; Tirmizî, “Tefsîrü’l-Ḳurʾân”, 67).

Bizim evrenimizde bulunan oluşma, doğma ve yaratılma gibi kavramları da Allah yaratmıştır. Yani orada ne olup bittiğini bilemeyiz.

Diğer kutsal kitaplar değiştirilmiştir. Biraz araştırırsanız bunu inkar edemezsiniz. Zamanında krallar bile kendileri için İncil yazdırabiliyordu. Kur'an ile ilgili başka bir kaynak yok. Yani ben şu Kur'an-ı okudum ve ona inanıyorum gibi bir kelime pek mümkün değil. Tek bir Kuran'ı Kerim vardır ve ona kolayca erişebilirsiniz.

Neden değiştirilebilen bir şey üzerinden İslamı yaymak yerine neden daha inandrıcı yöntemler ile yaymıyor?

Yukarda belirttiğim gibi değiştirilemez bir kitaptır. Son kitap olarak inmiştir ve yeterli bir kaynaktır. O zamanlar MP4 gibi formatlar olmadığı için sizin istediğiniz bir kaynak çıkmadı sanırım :)

Aslında bunun cevabını komik bir şekilde bilimde bulabilirsiniz. Nasıl ki ilk organizma Big Bang'den sonra ortaya nasıl çıkabiliyor ise bu mantıkla böyle bir şey de bir şekilde bilime göre mümkün olabilir :)

Sormak istediğin sorular için bana özelden mesaj atabilirsin.

Gece saat 4 olmasına rağmen elimden geleni yazdım. Eksiğim ve yanlış yazdığım yerler olursa beni uyarabilirsiniz.
Allah neden 4 tane kitap gönderdi? Neden 1 değil?

Doğuştan müslümanım. Ama hep sorguluyorum.

Neden değiştirilebilen bir şey üzerinden İslam'ı yaymak yerine neden daha inandrıcı yöntemler ile yaymıyor?

İslamiyetten önceki dinlerde insanlar senin gibi sorgulama yapmıştır ve sen de yapmalısın. Düşün ki Zeus'a kaç kişi tapıyordu o dönemde, sen de olabilirdin. O dönemde yaşayan sen koskoca demirden Zeus heykelinin yıldırımı çekeceğini düşünemeyeceğin için her yıldırım heykele düştükçe Zeus adına dualar ederdin ve şimdiki sen o dönemde yaşayan sana bunları anlatsan yüksek ihtimal deli olurdun. Bu iyisi, diğer yüksek ihtimal idam edilirdin. Sorunun cevabı ise şu; çoğu din lokaldir, çıktığı bölgeyi önemser kendini oraya göre adapte eder. Sence 4 farklı dini sırayla yaratıp hepsinde ahenksiz yasalar koyulur muydu? Domuz veya şarap gibi (aşırı basit örnekler bile kaos yaratıyor.) Bu ahenksiz yasaların sebepleri lokalliğe önem verilmesidir, gerçek Tanrı Yahudileri neden önemsemeli veya Arapları? Şimdi gelip kardeşim dünyada bilmem kaç tane Hristiyan var, yanlışsın veya biz de Müslümanız nasıl lokal oluyor derse cevap basit, gerçeğini yaşamıyorsunuz. Saygılar.

Allah neden 4 tane kitap gönderdi? Neden 1 değil?
Allah'ın gönderdiği kitapların yanı sıra binlerce peygamber de var. Her topluluğa Allah'ı tanıtmaya gelmişlerdir. İslamiyet'ten önce bulunan Hristiyanlık belli bölgelerde etkili olabilmiştir. Fakat İslamiyet'in yani son dinin gelmesi ile birlikte başka bir kitap gelmesine gerek kalmamıştır. Çünkü İslamiyet şu an herkes tarafından kolayca bilinebilen bir din haline gelmiştir. Yani birinin çıkıp ben İslamiyet'i bilmiyordum demesi çok zor bir ihtimaldir.

Dinlerin yayılma hızlarına ve bölgelerine internetten bakabilirsin. İslamiyet çok hızlı bir şekilde tüm dünyaya yayılmıştır ve başka bir din gelmesine gerek kalmamıştır.
Bunun yanı sıra Allah'ın getirdiği kuralların hepsi aynıdır demek pek doğru bir tanım olmaz. Allah belirli topluluklara belirli kurallar getirmiştir. Yani bir topluluk için ayrı diğer bir topluluk için ayrı peygamberler ve kurallar gelebiliyordu.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı