Tanrı var mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
1. kader tamamen Allah'a bağlı değildir. O yapacaklarımızı önceden bilecek kudrete sahiptir. Ama bu bizi "kader" denen kavrama bağlı kılmaz çünkü o zaman cüzi iradenin varlığını sorgulardık.
2. havaya el açmak yaratıcının karşısında ne kadar zayıf olduğumuz anlamındadır. Mesela ben ölümü engelleyecek veya durduracak güce sahip değilim.
3. ufacık bir virüs "corona" Allah'a bağlanamaz ki bu benim düşüncem, şu iki yıldır hala koronanın "dış güçler" sebebiyle çıktığını düşünenler var. Yani ucu açık konu.
4. İstanbul depremi ve engelli insanları varlığı da bir imtihan vesilesidir.

2 saattir nasıl anlatsam diye düşündüğüm şeyi anlatmışsın eyvallah.

"Kesin olarak bilesiniz ki bu kitabı kuşkusuz biz indirdik ve onu mutlaka koruyan da yine biziz."
Bu ayet doğrultusunda Kuran'ın bütün dillere aynı anlamda çevrilebilmesi ve anlam karışıklığına yol açacak bir halinin bulunmaması gerekmiyor mu?

Arapça çok köklü bir dil. Şu anda kullanılan kelimeler ile 1500 yıl önce kullanılan kelimeler çok farklı. Suriyeli bir arkadaşım var Kur'an-ı Kerim'de ki bazı cümleleri Türkçe'ye çeviremiyor kendisi bile. 10 yıldır Türkiye'de yaşıyor.

Hazreti Ali bir ateisti böyle ikna ediyor.
Ya geçmişteki ateistler çok şanslıydı, adamın gerçeğe ulaşmak için her fırsatı var. Birgün ay yarılıyor, birgün Hz. Muhammed kilometreler ötedeki kervanı görüyor. Bu açıdan da haksızlık var; birisi benim karşımda ayı ikiye yarsa bende onun dinine inanırdım. Ama günümüzde hiçbir mucize olmuyor ne hikmetse. Kamera icat oldu mucizeler bitti.

Arapça çok köklü bir dil. Şu anda kullanılan kelimeler ile 1500 yıl önce kullanılan kelimeler çok farklı. Suriyeli bir arkadaşım var Kur'an-ı Kerim'de ki bazı cümleleri Türkçe'ye çeviremiyor kendisi bile. 10 yıldır Türkiye'de yaşıyor.
Evet Suriyeli arkadaşınız çeviremez zaten; ama Allah gibi sonsuz irfan sahibi bir varlık bunu öngörüp her dile uyacak ve gelecekte değişmeyecek bir Kuran indirebilirdi.

Ya geçmişteki ateistler çok şanslıydı, adamın gerçeğe ulaşmak için her fırsatı var. Birgün ay yarılıyor, birgün Hz. Muhammed kilometreler ötedeki kervanı görüyor. Bu açıdan da haksızlık var; birisi benim karşımda ayı ikiye yarsa bende onun dinine inanırdım. Ama günümüzde hiçbir mucize olmuyor ne hikmetse. Kamera icat oldu mucizeler bitti.
Kamera icat olduktan sonra mucizeler bitmedi. Son peygamber Hazreti Muhammed'den sonra mucizeler bitti.

Peki bunlar olurken, çocuklar sakat doğarken tanrı nerede? Tüm kadim gücünü öbür dünya içi mi saklıyor? Bu mantıklı mı çok inançlı(!) arkadaşlar?
İmtihan dünyası dedim önceki mesajda. Her şey imtihandır. Sakat doğmak da, engelli olmak da.

Her şeyin dinlerde anlatıldığı gibi güllük gülistanlık olmadığını evrende kaosun olduğunu biliyoruz. Kaos dolu bir evreni kusursuz bir tanrının yapacağını düşünmüyorum fakat kusursuz olmayan canlılar olabilir.Belkide hiçbir şey yoktur. Bilemeyiz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı