Tanrı var mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
"Şüphesiz biz onu apaçık indirdik" şeklinde bir ayet varken "farklı anlamları var" demek şirk olmuyor mu? Bence oluyor.
Ayrıca, bana göre kimse kimseye hiçbir şekilde şiddet uygulamamalı.
Doğru olduğunu düşündüğüm meal Elmalılı'nın meali ve orada dövün diyor.

Demek tanrı kelamını anlamak için bir insanın yorumlamasına ihtiyacım var, anladım.
Farklı anlamları derken eş sesli kelime gibi düşün. Şirk koşmuyorum.

Hadi engelli doğmak imtihan, vahşice başının kesilmesi de mi imtihan? Böyle hiçbir şey yapmayarak bunların imtihan olduğu ile kendinizi kandırın. O engelli çocukların yerinde olsanız aynı şekilde şükrederek bunun imtihan olduğunu düşünmeye devam eder miydiniz acaba?

Tanrı'nın ne yapmasını istiyorsun? Birinin başı tam kesilecekken seslenip durdurmasını mı istiyorsun?

Yoo fakir de ibadet etmek zorunda. Şükür yetmiyor. Öyle olsa bile ben fakir olup şükredeceğime zengin olup ibadet etmeyi tercih ederdim. Haksızlık.

İkisine aynı şeyi yazmadım. Fakir de ibadetini yerine getirmek zorunda tabiki, bu dünyada fakir olarak yaşayan ve ölen ama her şeye rağmen isyan etmeyen, sırtını Allah'a dayayan insanlar karşılığını fazlasıyla öbür dünyada görecek.

İnsanları yönetebilirdi. Evet. Ama istediği gibi yönetmesi için dine ihtiyacı vardı.

Niye? Adam güvenilirdi şehirde zaten. İşin içine dini sokup niye işkence görmeyi, taşlanmayı göze aldı ki? Var olan putperestlikten devam edip şehirde önemli makam mevkiye ulaşabilirdi?

Hadi engelli doğmak imtihan, vahşice başının kesilmesi de mi imtihan? Böyle hiçbir şey yapmayarak bunların imtihan olduğu ile kendinizi kandırın. O engelli çocukların yerinde olsanız aynı şekilde şükrederek bunun imtihan olduğunu düşünmeye devam eder miydiniz acaba?
Şükretmek ile ne alakası var? Basım kesileceği için şükür mü edecektim? Allah'tan yardım isterdim.

Niye? Adam güvenilirdi şehirde zaten. İşin içine dini sokup niye işkence görmeyi, taşlanmayı göze aldı ki? Var olan putperestlikten devam edip şehirde önemli makam mevkiye ulaşabilirdi?
tamamen objektif yazıyorum; belkide ihtiyacı olan güç ve hatırlanmaktır.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı