Tanrı var mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yani herkesin kendi fikiri hocam, ben kesin birşey diyemem. Benimki de kendi fikirlerim, kesin gerçek demedim. Ama buna bir bakın isterseniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Beni yanlış anlamayın sevdiğim bir üyesiniz biliyorsunuz bunu zaten .d Ama aynı hareketi gördüğüm her kuş sürüsü yapıyor. Bizim burada bile güneş batmaya yakın aynı hareketleri yapacaklar. Açıkçası tanrının gücünü böyle kanıtlamaya-bu zaten apayrı bir acizlik neyse-çalışmak komik.

Tanrının varlığı veyahut yokluğu hiçbir şekilde kanıtlanamaz. İnanılır ve bu tamamen kişiye özgüdür. Zaten tanrı'nın varlığı kanıtlansaydı, dinlerdeki imtihanın hiçbir önemi kalmazdı herkes inanmış olurdu. Din konusu tamamen kişiseldir, kimine çok mantıklı gelen bir dini argüman kimine mantıksız gelebilir. Bu yüzden tanrı var veya yok dediğimiz zaman kişisel yargı belirtiriz.

Olabilir hocam. Tesadüfte olabilir, Allah'ın hikmeti de olabilir, ne desek kesim bir sonuca varmıyor. Ama İslam dininde ebabil kuşlarının önemli bir yeri var, hani kabeyi ebabil kuşlarının tavaf etmesi sadece bana mantıklı geldi.
Şahsen bir Tanrı kendine inanmaları için bu kadar mucizeye ihtiyaç duyacağını sanmıyorum. İslam'a göre insan sınanmak için yaratıldığına inanılmıyor mu, Allah niye bu kadar kasıyor ki kendine inanılması için, inanmayanı atar cehenneme?

Ebabil kuşlarının kabeyi tavaf etmesi, Allah'ın isimlerini zikir eden hayvanlar, Allah'ın yüzlerce yıl önce domuz etinin zararlı olduğunu kullarına söylemesi, her Kurban Bayramı'ndan sonra yağmur yağması, Allah'ın hiç kimseyi üstün görmeyip siyah, beyaz, güzel, çirkin, ırk olarak ayırmayıp tüm insanları kabul etmesi, sadaka verilince rızık'ın artması. Aklıma gelenler bunlar. Ben bir kere cuma günü camii çıkışında kur'an kursu için 10 lira vermiştim, o gün tam 200 liram olmuştu. Yine bir gün ananem hastalandı, içimden bugün okul olmasın diye Allah'a dua etmiştim. Ve o gün bütün öğretmenler raporluymuş, okulumuz çok erken bitmişti eve gitmiştik. Bir tane duam daha olmuştu ama onu söyleyemem, özel bir şey.

Merhaba hocam, yorumuma karşılık kanıtlarınızı sunmuşsunuz ancak bunlar kanıt niteliği taşımıyor. Bu sizlerin inancı doğrultusunda şekilleniyor yine. Verdiğiniz argümanları incelediğimizde aslında durumun her yerde aynı olmadığını sizler de görebilirsiniz. Yaşınız ufak olabilir, sizlerden tek ricam inançlı bir kişi olsanız dahi sorgulayarak inanın. Araştırın, okuyun.

Misal sizlerin dini görüşüne göre diğer semavi(İbrahim'i)dinler ile doğan insanlar eğer araştırmaz ise İslam'ı nasıl bulacaklar? Sizler de lütfen diğer kitapları ana dilinize göre okuyun ve araştırın.

İnanan veya inanmayan, şüpheci olan tüm arkadaşlardan ricam konu hakkında bilginiz olsun. Komik duruma düşmeyin. Saygı çerçevesinde konuşun ve birbiriniz ile dalga geçmeyin.

Bence yok, kimisine göre olabilir. Böyle meseleler ile kendi beynimi yormayacağım. Çünkü soru çıkmaza giriyor.

Dağların oluşumu kıtalar'da ki hareketler yüzünden. Bunu bilmeyenler için mucize olarak gelmesi gayet normal.
Ne yaparsın. İnsanlar her anlamlandıramadığı şeyi din adı altında mucize deyip geçiyor. Araştırmaya gerek duymuyorlar. Bu da aslında malum toplumların neden gelişmediğini açıklıyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı