Tanrı var mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Tanrı'nın varlığını kanıtlarım, veya Tanrı'nın yokluğunu kanıtlarım diyecek var mı?

Ben sana olmadığını kanıtlayabilirim.

Herhangi bir şey, tanrı da olabilir bir bardak da.
Var olabilmesi için kendine dair bir şeyleri olması lazım.
Tanrının varlığına dair hiçbir şey yok. Tanrı sadece düşüncede var.
Ben tanrıdan farksız bir düşünce yaratabilirim.
Örneğin; oasfk diye bir şey var. Ben var olduğuna inanıyorum çünkü olmadığını nereden biliyorsun? Bu var dediğim; "oasfk"nın var olduğuna dair sana hiçbir kanıt gösteremem. Ama zaten görmeden inanmanız lazım yoksa olmaz.

Ne olursa olsun felsefe düşüncesi var olan şeylere dayalı düşünür. Bir mantığı vardır. Burada konu elle tutulur bir şey değil, kanıtlanmış bir şey de değil. Var olan şeyler üzerinden düşünürsek ortada çok fazla tutarsızlık bulgulanır. Ve sanıyorum ki bu denli tutarsızlık başka bir şey ile kıyaslanamaz bile. Yani yok.

Ebabil kuşlarının Kabe'yi tavaf etmesi, Allah'ın isimlerini zikir eden hayvanlar, Allah'ın yüzlerce yıl önce domuz etinin zararlı olduğunu kullarına söylemesi, her Kurban Bayramı'ndan sonra yağmur yağması, Allah'ın hiç kimseyi üstün görmeyip siyah, beyaz, güzel, çirkin, ırk olarak ayırmayıp tüm insanları kabul etmesi, sadaka verilince rızkın artması. Aklıma gelenler bunlar. Ben bir kere cuma günü camii çıkışında kur'an kursu için 10 lira vermiştim, o gün tam 200 liram olmuştu. Yine bir gün ananem hastalandı, içimden bugün okul olmasın diye Allah'a dua etmiştim. Ve o gün bütün öğretmenler raporluymuş, okulumuz çok erken bitmişti eve gitmiştik. Bir tane duam daha olmuştu ama onu söyleyemem, özel bir şey.

1-) Instagram'da gördüğünüz, arka planında allahuakbaar diye bağıran dayıların olduğu kabe videosunda kabe sınırları içerisinde ebabil kuşları görülmüştür. Ki zaten ebabil kuşları o bölgede yaşamaktadır orada olmayacak da nerede olacak?

2-) Allah'ın isimlerini zikreden hayvanlar diye bir şey yoktur. Buna Müslüman'lar bile inanmaz, Muhabbet kuşlarına veya papağanlara ne söylerseniz onlar da onu söyleyebilir bunda bir mucize yoktur. Ama Allah diyen aslan, Allah diyen kedi gibi videoları gerçek değil. Ben de bir hayvanım ben de Allah Allah diyebiliyorum. O zaman ben de bir mucize miyim?

3-) Domuz eti zararlı değildir, aksine bol yağlı bir ettir. Kilo almak isteyenler için mükemmel bir şey. Ayrıca domuz eğer yasak olmasaydı siz Müslüman'lar domuzu gömmekten vazgeçip övmeye başlardınız. Çünkü domuzlar çok kolay üreyebilen ve çok fazla etli bir hayvan türüdür. Hızlı ürer ve hızlı büyürler yani çok kolay bir et kaynağıdır. Eğer yasak olmasaydı; Bakın Allah domuzu nasıl da bizi beslesin diye böyle yaratmış. Diye düşünürdünüz.

4-) Her Kurban Bayramı yağmur yağmıyor. Kurban Bayramı sadece senin yaşadığın yerde mi var? Tüm dünya için geçerli bir ibadettir kurban. Kuranda kurban sadece Türkiye'de farzdır diye bir şey demiyor. Yani bütün dünyadaki Müslüman'lar için geçerlidir. Ve bütün dünyada aynı anda yağmur yağmadı. Türkiye'nin bile çok küçük bir yerinde yağdı o yağmur.

5-) Allah en büyük ırkçıdır. Allah'ın ana dili arapçadır, Allah'a göre araplar üstün ırktır. Bu 4 büyük din arapların yalanıdır. Ve en çok araplar inanmaktadır. Çünkü araplara indirilmiştir. Allah bütün insanlara değil sadece Müslüman'lara iyi davranır. Mesela bir Müslüman'ın başka bir dinden bir arkadaş edinmesi kesinlikle yasaktır.

6-) Sadaka verilince rızık artmaz. Bu plasebo etkisidir, örneğin Amerika'da iyi şans getireceği söylenen dilek çeşmeleri vardır. Eğer o çeşmeye para atarsanız iyi şans sizinle olur ve dilediğiniz gerçekleşir diye bir inanış vardır. Bu sadece plasebo etkisidir, mesela ilaç içip iyileşeceğinizi düşünmek ilaçtan daha etkilidir.

7-) Camii'ye verdiğin para ile 200 liranın olması arasında ne gibi bir bağlantı var? Camii hocası al oğlum senin olsun diye mi 200 lira verdi? Yoksa Allah sana göklerden 200 lira mı indirdi. Yoksa baban sana harçlık diye mi verdi? Sadakayı vermesen de o 200 lirayı alacaktın.

8- ) Sen okul olmasın diye dua etmişsin, ama okul olmuş. Okula gitmişsin. Duan kabul olmamış, ama sen kabul olmasını istediğin için, inanmak istediğin için, kendini bu dinin gerçek olduğuna inandırmak için duanın kabul olduğunu düşünüyorsun.

1-) Instagram'da gördüğünüz, arka planında allahuakbaar diye bağıran dayıların olduğu kabe videosunda kabe sınırları içerisinde ebabil kuşları görülmüştür. Ki zaten ebabil kuşları o bölgede yaşamaktadır orada olmayacak da nerede olacak?

2-) Allah'ın isimlerini zikreden hayvanlar diye bir şey yoktur. Buna Müslüman'lar bile inanmaz, Muhabbet kuşlarına veya papağanlara ne söylerseniz onlar da onu söyleyebilir bunda bir mucize yoktur. Ama Allah diyen aslan, Allah diyen kedi gibi videoları gerçek değil. Ben de bir hayvanım ben de Allah Allah diyebiliyorum. O zaman ben de bir mucize miyim?

3-) Domuz eti zararlı değildir, aksine bol yağlı bir ettir. Kilo almak isteyenler için mükemmel bir şey. Ayrıca domuz eğer yasak olmasaydı siz Müslüman'lar domuzu gömmekten vazgeçip övmeye başlardınız. Çünkü domuzlar çok kolay üreyebilen ve çok fazla etli bir hayvan türüdür. Hızlı ürer ve hızlı büyürler yani çok kolay bir et kaynağıdır. Eğer yasak olmasaydı; Bakın Allah domuzu nasıl da bizi beslesin diye böyle yaratmış. Diye düşünürdünüz.

4-) Her Kurban Bayramı yağmur yağmıyor. Kurban Bayramı sadece senin yaşadığın yerde mi var? Tüm dünya için geçerli bir ibadettir kurban. Kuranda kurban sadece Türkiye'de farzdır diye bir şey demiyor. Yani bütün dünyadaki Müslüman'lar için geçerlidir. Ve bütün dünyada aynı anda yağmur yağmadı. Türkiye'nin bile çok küçük bir yerinde yağdı o yağmur.

5-) Allah en büyük ırkçıdır. Allah'ın ana dili arapçadır, Allah'a göre araplar üstün ırktır. Bu 4 büyük din arapların yalanıdır. Ve en çok araplar inanmaktadır. Çünkü araplara indirilmiştir. Allah bütün insanlara değil sadece Müslüman'lara iyi davranır. Mesela bir Müslüman'ın başka bir dinden bir arkadaş edinmesi kesinlikle yasaktır.

6-) Sadaka verilince rızık artmaz. Bu plasebo etkisidir, örneğin Amerika'da iyi şans getireceği söylenen dilek çeşmeleri vardır. Eğer o çeşmeye para atarsanız iyi şans sizinle olur ve dilediğiniz gerçekleşir diye bir inanış vardır. Bu sadece plasebo etkisidir, mesela ilaç içip iyileşeceğinizi düşünmek ilaçtan daha etkilidir.

7-) Camii'ye verdiğin para ile 200 liranın olması arasında ne gibi bir bağlantı var? Camii hocası al oğlum senin olsun diye mi 200 lira verdi? Yoksa Allah sana göklerden 200 lira mı indirdi. Yoksa baban sana harçlık diye mi verdi? Sadakayı vermesen de o 200 lirayı alacaktın.

8- ) Sen okul olmasın diye dua etmişsin, ama okul olmuş. Okula gitmişsin. Duan kabul olmamış, ama sen kabul olmasını istediğin için, inanmak istediğin için, kendini bu dinin gerçek olduğuna inandırmak için duanın kabul olduğunu düşünüyorsun.
Öncelikle hayvan değilsiniz insansınız :D .
1658069517479.png
1658069529921.png

Kuranı kerimin arapca olmasının sebebi Hz.Muhammeddir. ve yaşadığı yer olan mekkeye indirilmiştir.
Yani arapca yerine fransca olarak fransaya inseydi "Allah'ın ana dili fransca, heryere indirseydi? Allah ırkcı!" derdiniz. Şuandada arapca okunmasının sebebi orjinal olarak okunmasının daha iyi olacağı söylenmesidir. Araştırmadığından belli ki, en çok inananlar Araplar değildir. En çok inananlardan Hindistanı, İranı ve Endonezeyayı diyebiliriz. Yani müslümanların yaklaşık %19'ı Arap ülke sadece. Ayrıca çok eskiden okuduğum bir yerde domuz etinin kansere sebebiyet verdiğini okumuştum. Not : Neden Hz. Muhammed yüzünden mekkeye indi? diceceksiniz bildiğiniz üzere "peygamber" dini yaymakla görevli kişilerdir bu yüzden yaşadığı yere kuran gönderildi.

Son düzenleme:
Öncelikle hayvan değilsiniz insansınız :D. Eki Görüntüle 1454117Eki Görüntüle 1454118
Kur'an-ı Kerim'in Arapça olmasının sebebi Hz. Muhammed'dir ve yaşadığı yer olan mekkeye indirilmiştir.
Yani Arapça yerine fransca olarak Fransa'ya inseydi "Allah'ın ana dili fransca, her yere indirseydi? Allah ırkcı!" derdiniz. Şu anda da Arapça okunmasının sebebi orijinal olarak okunmasının daha iyi olacağı söylenmesidir. Araştırmadığından belli ki, en çok inananlar araplar değildir. En çok inananlardan Hindistan'ı, İran'ı ve endonezeyayı diyebiliriz. Yani Müslüman'ların yaklaşık %19'ı Arap ülke sadece. Ayrıca çok eskiden okuduğum bir yerde domuz etinin kansere sebebiyet verdiğini okumuştum.

İnsan bir hayvandır. Bunu bilmiyorsanız zaten tartışmamızın anlamı yok, insanları "memeli" kategorisinde değerlendirecek olursak o halde yunuslar da hayvan değil memelidirç.
Hayır Arapça olmasının sebebi Muhammed'in amacı arapları yönetmek olduğu içindir, Muhammed bu yalanın bu kadar büyüyeceğini bilmediği için sadece arapları kandırabileceği bir şekilde söyledi. Bütün dinler böyledir zaten, türklerin dini gök tanrı dini de türkleri över türklere sen aslansın kaplansın der çünkü amacı türkleri yönetmektedir. Arapların yüzde 99'undan fazlası Müslüman'dır. Diğer ülkelerdeki Müslüman'ların sayısının daha fazla olmasının sebebi o ülkelerin nüfusu ile alakalıdır.

İnsan bir hayvandır. Bunu bilmiyorsanız zaten tartışmamızın anlamı yok, insanları "memeli" kategorisinde değerlendirecek olursak o halde yunuslar da hayvan değil memelidirç.
Hayır Arapça olmasının sebebi Muhammed'in amacı arapları yönetmek olduğu içindir, Muhammed bu yalanın bu kadar büyüyeceğini bilmediği için sadece arapları kandırabileceği bir şekilde söyledi. Bütün dinler böyledir zaten, türklerin dini gök tanrı dini de türkleri över türklere sen aslansın kaplansın der çünkü amacı türkleri yönetmektedir. Arapların yüzde 99'undan fazlası Müslüman'dır. Diğer ülkelerdeki Müslüman'ların sayısının daha fazla olmasının sebebi o ülkelerin nüfusu ile alakalıdır.
İnsanlar nasıl hayvan olabilir biraz düşün? sadece memelimiyiz bizim irademiz var, bizim aklımız var veya konuşabiliyoruz. Farkettiysen "insandan ayrı" yazıyor. Arapların nüfusunun nerdeyse tamamının müslüman olması ne değiştirir? İranlıların %99'undan fazlası müslüman. Ama iranlar arap değil. En çok inanlar araplar diyordun birde?. Dediğim gibi müslümanların %19 gibi düşük bir oranı araptır sadece.

İnsanlar nasıl hayvan olabilir biraz düşün? Sadece memeli miyiz bizim irademiz var, bizim aklımız var veya konuşabiliyoruz. Fark ettiysen "insandan ayrı" yazıyor. Arapların nüfusunun neredeyse tamamının Müslüman olması ne değiştirir? İranlıların %99'undan fazlası Müslüman. Ama İran'lar Arap değil. En çok inanlar araplar diyordun bir de? Dediğim gibi Müslüman'ların %19 gibi düşük bir oranı araptır sadece.

Türklerin %80'i Müslüman ama sen bu orana türkleri dahil ediyorsan bam başka bir kafadasın demektir.
Dinler inananlar ve inandıranlar olarak ikiye ayrılır.
Emevi seferlerinin ulaştığı sınırlara ve şu anki Müslüman'ların bulunduğu coğrafyalara bak.
Sence bu insanlar "inandığı" için mi Müslüman?

İnsanın hayvan olması konusu bam başka bir konu.
Ama evrime göre insan ile hayvan aynı atadan geliyor. Biz dünya üzerindeki "canlı" kavramının farklı bir kategorisindeyiz. Kelime olarak hayvan değiliz. Çünkü hayvan kelimesi insanları kapsamıyor. Ama hayvanlardan farkımız yok.
E ama bizim irademiz var zekamız var diyebilirsin. Bizim diğer hayvanlardan farkımız, iç güdülerimizin bastırılmış olmasıdır. Mesela goriller çok güçlüdür, yunuslar da çok zekidir. Bunların hepsi hayvandır goriller güçlü olmasaydı, yunuslar zeki olmasaydı diğer hayvanlar arasından sivrilemezdi. Evrim bu demektir, ilk canlı türünün bir kısmı soğuk iklimlere göç etti, oradaki canlılar kutup ayısına, penguene evcilleşti. Penguen ile kutup ayısının arasındaki fark. İnsan ile şempanze arasındaki farktan daha büyüktür. Sen şempanzeyi zekası geri olan bir hayvan olarak görüyorsun. Ama insan DNA'larının yüzde 98'i şempanze ile aynı. Aramızdaki
Tek fark o iç güdülerini kullanıyor, mesela karnı acıkınca iç güdülerini dinleyip yemek bulmaya çalışıyor. İnsan iç güdülerini bastırabilen bir hayvandır. İnsan ise karnı acıktığı zaman iç güdülerini değil beynini takip ediyor.
Mesela karnı acıkınca yemek aramıyor, önceden hazırladığı yemeği yiyor. Bunun olacağını biliyordu, çünkü beyin her zaman çalışır, iç güdü ise gerektiği zaman.

Türklerin %80'i Müslüman ama sen bu orana türkleri dahil ediyorsan bam başka bir kafadasın demektir.
Dinler inananlar ve inandıranlar olarak ikiye ayrılır.
Emevi seferlerinin ulaştığı sınırlara ve şu anki Müslüman'ların bulunduğu coğrafyalara bak.
Sence bu insanlar "inandığı" için mi Müslüman?

İnsanın hayvan olması konusu bam başka bir konu.
Ama evrime göre insan ile hayvan aynı atadan geliyor. Biz dünya üzerindeki "canlı" kavramının farklı bir kategorisindeyiz. Kelime olarak hayvan değiliz. Çünkü hayvan kelimesi insanları kapsamıyor. Ama hayvanlardan farkımız yok.
E ama bizim irademiz var zekamız var diyebilirsin. Bizim diğer hayvanlardan farkımız, iç güdülerimizin bastırılmış olmasıdır. Mesela goriller çok güçlüdür, yunuslar da çok zekidir. Bunların hepsi hayvandır goriller güçlü olmasaydı, yunuslar zeki olmasaydı diğer hayvanlar arasından sivrilemezdi. Evrim bu demektir, ilk canlı türünün bir kısmı soğuk iklimlere göç etti, oradaki canlılar kutup ayısına, penguene evcilleşti. Penguen ile kutup ayısının arasındaki fark. İnsan ile şempanze arasındaki farktan daha büyüktür. Sen şempanzeyi zekası geri olan bir hayvan olarak görüyorsun. Ama insan DNA'larının yüzde 98'i şempanze ile aynı. Aramızdaki
Tek fark o iç güdülerini kullanıyor, mesela karnı acıkınca iç güdülerini dinleyip yemek bulmaya çalışıyor. İnsan iç güdülerini bastırabilen bir hayvandır. İnsan ise karnı acıktığı zaman iç güdülerini değil beynini takip ediyor.
Mesela karnı acıkınca yemek aramıyor, önceden hazırladığı yemeği yiyor. Bunun olacağını biliyordu, çünkü beyin her zaman çalışır, iç güdü ise gerektiği zaman.
Dediğin şeylere göre bile insanın hayvan olduğunu kesinlikle diyemeyiz. Evrim demişken de, evrimin şu anlık sadece bir teoriden ibaret olduğunu unutmayın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dediğin şeylere göre bile insanın hayvan olduğunu kesinlikle diyemeyiz. Evrim demişken de, evrimin şu anlık sadece bir teoriden ibaret olduğunu unutmayın.
Teori veya kuram, bilimde bir olgunun, sürekli olarak doğrulanmış gözlem ve deneyler baz alınarak yapılan bir açıklamasıdır.

Evrim teorisi bilimin bir dalıdır. Bütün modern ülkelerde ders olarak öğretilmektedir. Evrim teorinin ötesine geçemez, çünkü teori öylesine bir adamın söylediği bir söz değildir. Teori deneylerle gözlemlenen ve doğrulanan bir açıklamadır. Düşünce değil gerçektir.

Bilimde teori, günlük hayatta kullandığımız gibi bir anlamda kullanılmıyor. "Sadece bir teori" demek yanlış. Teorinin ne olduğunu bilmediğinizi görüyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı