Tanrı var mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Dayanağınız, düşünceniz ve fikriniz nedir de "Tanrı yok." fikrini benimsediniz?
Bir şeyin bilimsel olarak var olabilmesi için bir insanın onu 5 duyu organı ile hissedebilmesi gerekmektedir.

1-) Allahın kokusu yok.
2-) Allahın tadı yok.
3-) Allahın sesi yok.
4-) Allahın görüntüsü yok.
5-) Allaha dokunamıyoruz.

Demek ki yok.

Bir şeyin bilimsel olarak var olabilmesi için bir insanın onu 5 duyu organı ile hissedebilmesi gerekmektedir.

1-) Allahın kokusu yok.
2-) Allahın tadı yok.
3-) Allahın sesi yok.
4-) Allahın görüntüsü yok.
5-) Allaha dokunamıyoruz.

Demek ki yok.
Sahiden dini bir olayı bilim ile açıklamayı mı deniyorsun?

Arkadaşlar burası felsefe kategorisi varsa bir fikriniz söyleyin eğer fikriniz yoksa saçma sapan esprilerinizi -2012 mizah- başka yerde yapın.

Tanrı olmalıdır derken herkesin aklına bize dayatılan bir tanrı modeli geliyor. Yoktan var etti, şu an bizi sınıyor zamanı gelince bizden hesap soracak. Belkide bu tanrı bambaşka bir formda veya bambaşka düşüncelere sahiptir. Fakat yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla sizin tanrınızda yaratıcı bir tanrı. Verdiğiniz örneklerde sürekli olarak düzeni-burada düzeni halk arasında kullanılan anlamıyla kullandım- temsil eden örnekler. Bu evrende düzene bu kadar örnek varsa kaosada bir o kadar örnek vardır. Evrende var olan tek düzen evrenin oluşturduğu düzendir. Yani evrenin kendisi, eğer tanrının bir düzene ihtiyacı varsa bu düzen-aslında tek bir düzen var- zaten yukarıda bahsettiğim düzen olmaz mı?
Mesajım size yönelik değil yalnızca mesajınızı okurken takıldığım yeri açıklamaya çalıştım. Ayrıca mesajımda yanlış yerler olabilir, çelişen yerler olabilir. Ben sakat felsefe yapan sahte bir filozofum beni çok takmayın.
Hocam aslında bütün evren kaostur. Zaten bu muhteşem tezat da burada başlıyor. Bütün evrende patlamalar, yangınlar, felaketler oluyor. Ancak bunlar o kadar nizami şekilde oluyor ki. Kaosun düzenlenmesi olarak düşünüyorum ben bunu. Zaten evrende düzen olup da kaos olmasaydı; tanrının gücü sınırlandırılmış olmaz mıydı? "Tanrı kaos yaratamıyor mu?" diye sormamız gerekirdi o zaman.
"Evrende var olan tek düzen, evrenin oluşturduğu düzendir." demişsiniz. Ancak evren dediğimiz olgunun; yaratma, akıl etme, ihtiyaca göre sunma gibi özellikleri yok ki. Evren nasıl bir bilgiye sahip olabilir ki; maddesizlikten -BigBang'e göre- maddeye geçip de bir şeyler yaratma fikrine sahip olsun.
İkimiz de evrendeki düzeni ve mükemmelliği kabul ediyoruz. Ancak fikirlerimizin çakıştığı nokta şu: Siz, evrenin düzenini yine kendisinden biliyorsunuz. Ben, bu şekilde bir KAOTİK DÜZENİN, üst bir akıl tarafından tasarlanması gerektiğini düşünüyorum.

Sahiden dini bir olayı bilim ile açıklamayı mı deniyorsun?

Dini bir olay bilimle açıklanamıyorsa gerçek değildir.
Sen din dediğimiz annenin babanın körü körüne inandığı için seni de inandırdıkları şeyi bilimden üstün mü görüyorsun?

1-) Allah'ın kokusu yok.
2-) Allah'ın tadı yok.
3-) Allah'ın sesi yok.
4-) Allah'ın görüntüsü yok.
5-) Allah'a dokunamıyoruz.

Demek ki yok.

Sen Mars'ı gördün mü, dokundun mu, kokusunu aldın mı?
Hayır, o zaman Mars'ta yok inanmayalım.
Lütfen fotoğrafları var deme, o zaman biri tanrının fotoğraflarını yaysın inanalım.
Mantığınız çok saçma.

1-) Allah'ın kokusu yok.
2-) Allah'ın tadı yok.
3-) Allah'ın sesi yok.
4-) Allah'ın görüntüsü yok.
5-) Allah'a dokunamıyoruz.

Demek ki yok.

Ciddi mi yazıyorsunuz yoksa bu argümanı dile getiren ateist, bilimci insanlar ile dalga mı geçiyorsunuz?

Tamam benim bir tanrım var, onu göremezsin. Var olduğunu sana kanıtlayamam. Ama ona inanmak zorundasın yoksa seni cehenneme atar ve sonsuza kadar acı çekersin. Kanıt mı? Kanıt yok işte, kanıtsız inanman lazım. Kanıt olsaydı bir anlamı kalmazdı. He bir de eğer inanırsan tanrı sana kadın verecek, meyve verecek, süt gibi akan nehirler verecek, üzüm suyu verecek. Neden inanmıyorsun?
Etrafıma baktığımda bu kadar kusursuz şeyler tesadüf olamaz, bu bile tek başına kanıt bence. Ayrıca inanıyorum elhamdülillah, inanmıyorum demedim.

-Allah var mı?
+E var.
-Kanıtı ne?
+Kur'an.
-E Kur'an'ı kim yazdı?
+Allah.
-Allah'ın kanıtı ne?
+Kur'an.
Sonuç: Kısır döngü.
Sen nasıl Allah'ın yokluğu için kaynak gösteriyorsan, müslümanlar da Allah'ın varlığı için Kur'an'ı kaynak gösteriyor. Burada kısır döngülük bir şey yok.

Dini bir olay bilimle açıklanamıyorsa gerçek değildir.
Sen din dediğimiz annenin babanın körü körüne inandığı için seni de inandırdıkları şeyi bilimden üstün mü görüyorsun?
Evet. Allaha inanmak için anneme ya da babama gerek yok ki. Çevreye bakıp düşündüğüm zaman Allahın var olduğu bilebiliyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı