Tanrı var mıdır?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Siz tarihi çok yanlış anlamışsınız. Ben de düzgün düşünen biriyle konuştuğumu sanıyordum.
@Oreki sence var mı?

maalesef iki şekilde cevaplama durumunda kaldım
kuranda zariyat suresi 47.ayette "Göğü biz çok sağlam bir şekilde bina ettik. Şüphesiz onu genişleten biziz" buyurmaktadır. Ve bilim insanları 80lerde bunun gerçek olduğunu kanıtlamıştır.
Veya şöyle düşün :
Dünya kendi çevresinde 1600 kilometre hızla dönmektedir 510.100.000 km²'dir ve bu herhangi bir çarpma veya bunun gibi şeylerle oluşamaz kesin bir şekilde yapan vardır eğer hala yok diyorsan aniden 1500 kilometre ye düşse 7 milyar insan ölür.
Veya
Bir kalem varsayalım ve ben sana şöyle diyorum bu kalem kendiliğinden oluşmuştur sen dersinki:
Yav kardeşim benle uğraşma.Dersin
Doğrumu
Peki sen böyle bir dunyanın 510.100.000 km²'lik bir dünyanın kendiliğinden oluştuğunu söylerek binlerce insana resmen aynı soruyu sormaktasın.
Eğer bilimi veya çevreyi araştırsaydın böyle bir soru dahi sormazdın çünkü gözünü açıp dünyaya baksaydın güzelliklere bakmaktan gözlerin yorulacaktı.

Allah yoksa bu dağlar neden var?

Konuyu okurken böyle oldum:
gy.jpg

Baya iyi tartışılıyor ha.:) Şimdiden 7 sayfa olmuş.

Siz tarihi çok yanlış anlamışsınız. Ben de düzgün düşünen biriyle konuştuğumu sanıyordum.
@Oreki sence var mı?

Bence Tanrı'nın olma ihtimali, olmama ihtimalinden daha yüksek. Kesin var demiyorum sadece.

Ancak varsa, işte o zaman korkmaya başlayabiliriz.

Allah Kuranda insanları birbirleri ile imtihan ettiğinden ve de dizginlediğinden bahsediyor ve devamında eğer böyle olmasaydı dünyanın yaşanılamaz bir yer olacağından söz ediyor.
Amerikanın İnka soylularının fakir gençleri tanrılara kurban etmesi geleneği kıtaya ayak basan sömürgeci Batı zihniyet tarafından katledilerek otomatikman sona erdi.
Ortaçağ karanlığını yaşayan, kadınlarını cadı diye yakan Macaristana Moğollar ayar verdi.
Daha öncesinde de Avrupaya Attila ile verdiği gibi ...
Muhakkak ki Allahın Doğuda orduları vardır buyuruyor Kutsal Kitapta şu sıra Çinle ayar verecek gibi ...
Hakkımızda hayırlısı.

Allah Kuranda insanları birbirleri ile imtihan ettiğinden ve de dizginlediğinden bahsediyor ve devamında eğer böyle olmasaydı dünyanın yaşanılamaz bir yer olacağından söz ediyor.

1943'te Alman bir çocuk, üst düzey SS subayı olan babasına, "Baba neden Yahudileri öldürüyoruz?" diye sorduğunda, parlak deri çizmelerini ayağına geçiren babası cevap verir: "Doğrusu Fritz, dünyanın düzeni bu. Henüz çok gençsin ve hâlâ anlamıyorsun ama Yahudilerin yaşamasına izin verirsek yozlaşmaya ve insanlığın sonunun gelmesine neden olacaklar. Bu benim fikrim değil. Bu Führer'in fikri bile değil. Dünyayı Hitler yaratmış olsaydı belki de doğal seçilimin işlemediği, Yahudilerle Aryanların beraber uyum içinde yaşayabildiği bir dünya yaratırdı. Ama dünyayı Hitler yaratmadı. O sadece doğanın kanunlarını çözerek bize bu kanunlar doğrultusunda yaşamayı emretti. Bu kanunlara karşı gelirsek sonumuz felaket olur. Anlaşıldı mı ?

Milyonlarca insanın katledilmesini onların "kötü" kültürleriyle bağdaştırıp bunu meşru kılmanız da şaşırtıcı doğrusu. Eğer dünyaya Vegan dini hakim olsaydı, Müslümanların her yıl milyonlarca hayvanı vahşice katletmesi büyük bir suç olurdu. Vegan tanrısı zalimleri cezalandırmayı emreder. O zaman ölsün müslümanlar.

Zaten Amerikalılar da çok sevişiyordu, bak fırtına oldu. Allah'ın hikmeti işte.

Son düzenleme:
@DEMİRHAMZA ince-hassas ayarlar konusuna doğru ilerlemişsiniz. Bu ayarların kendi kendine oluşabileceğini savunan multiverse teorisi var. Ya da tek bir Evren var, bunu yaratan zeki bir varlık var. Bu varlığın, varlığını tartışmaya çabalıyoruz.

Tanrı varsa ve insanlığa gönderdiği din (ler) doğru ise o zaman korkmak gerekir. Yoksa zaten özgürlük var demektir.

Tanrı'nın olması için sebepler var, olmaması için ne sebep var?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı