Tanrının ihtiyacı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Sonsuz gücü olan Allah’ın böyle bir şey yapması zaten bir uğraş değildir bu Allah için ol der ve olur. Uğraş demek bir güçlüğü yenmek vs. Gibi anlamları var. Allah için bu güçlük zorluk denemez biz inanalar için, ayrıca yaratıcının böyle bir şeyle uğraşmaz demeniz neye dayanarak geliyor merak ettim beyfendi acıklar mısınız?
O kadar paralel evren, çoklu evren, makro evren teorileri var, kara delikler, yıldız sistemleri, Dünya'ya çok benzer yaşamında yüksek ihtimalle bulunduğu gezegenler var. Gele gele beni imtihan ediyorsa bu adamın sorunu var demektir, bana ihtiyacı var demektir.

Son düzenleyen: Moderatör:
O kadar paralel evren, çoklu evren, makro evren teorileri var, kara delikler, yıldız sistemleri, Dünya'ya çok benzer yaşamında yüksek ihtimalle bulunduğu gezegenler var. Gele gele beni imtihan ediyorsa bu adamın sorunu var demektir, bana ihtiyacı var demektir.
Misal örnek senin çok aşırı derecede paran var ve bir şirketin olmasına bile gerek yok o para sana yetecek senden sonrakileride yeticek kadar çok, şimdi senin bir şirket vs kurman kimseyi ilgilendirmez ama sen şirket kuruyorsun fabrikalar kuruyorsun şimdi sana derlermi bu adamında sorunu var deme gibi bir lüksleride yok çünkü tamamen senin hür iraden kendi paran istediğini yaparsın, şimdi sonsuz güç sahibi Allah istediğini yapma lüksüne sahip değilmidir ? Zaten yaratılışta insan en üstün olduğu belirtiliyor ozaman bu sistemin ortasında insan olması gerekmiyormu güneş, ay dünya insan için var olduğu belli değilmi ?

Bilim gelişir safsatasını bir kenara atmanızı öneririm. İki düşünceyi de insanlar akıllarıyla düşünüyor. Bir insanın yanlış bir düşünceyi savunması onu ahmak yapmaz(düşüncesini kabul ettirmek için zorbalık yapmasını bende tasdik etmiyorum). Bu arada bu kainatın gerçekten ne için olduğunu düşünüyorsunuz? Siz evde oturup bilgisayar oynarken, hamam böcekleri, arılar, tavuklar, yılanlar sizin için dünya ekosistemini döndürsün diye mi? Asıl mantığa yatmayan düşünce bu. Eğer ki kainatın bizim için yaratıldığına delil ararsanız, arıların doğdukların anda ne yapmaları gerektiğini bilirken sizin 15 yaşına gelince ancak doğruyu yanlışı ayırt etmeniz gerektiğini düşünün. Bunca hayat sahibi canlıya aynı bir şeyi diker gibi en ince ayrıntısına kadar yapması gereken her şeyi öğreten zat size neden öğretmemiş ne yapmanız gerektiğini? Sizce de sizin arılar gibi oturduğunuz yerden yapmanız gerektiğini söyleyen ilahi bir kelam beklemek yerine harekete geçip neden hiçbir şey bilmediğinizi, ne bilmeniz gerektiğini sorgulamanız gerekmiyor mu?
Bu canlılar ne yaptığını bilerek yapmıyorlar. Kuşlar yönlerini dünyanın manyetik alanına göre buluyor, karıncalar arkalarında bıraktıkları salgıyla birbirlerini takip ediyorlar. Bunlar bu canlıların hayatta kalmak için takip ettiği ve doğal seçilimle korunmuş özellikleridir. Homo Sapiens'in beyninin gelişmesi evriminde bir avantaj sağlamasından kaynaklanıyor. Daha kaslı ve güçlü primat türleri de var ancak Homo Sapiens'in beyin gelişimi karşısında diskalifiye oldular.
Misal arılar şu an kovanı ayı bastığında kaçmayı akıl edebiliyor mu? Yoksa hep birlikte savaşıyorlar mı? Benim sorduğum soru şu, neden biz insanlar evrimleşirken iç güdü ile yetinmemişiz? Bütün hayvanlar bunla yetinip iç güdü ile kalırken biz neden kalmamışız? Bir de bu iç güdü dediğiniz şey nasıl böyle noktası noktasına doğru oluyor da koskoca dünyanın ekosistemini döndürebiliyor? Eğer iç güdü bu kadar doğru bilebilen bir şeyse biz neden evrim ile aklımızı oluşturmaya gerek duymuşuz? Albert Einstein bile tanrının varlığını kabul ediyor diye biliyorum. İsterseniz siz de kabul edin.
Şartlara göre bu değişim oluşur. Evrim bir canlının "haa ben hadi beynimi geliştireyim" diyip akıllı olmaya başladığı bir süreç değildir.
İkinci sorunun cevabı evrimin içinde gizli. Bir canlının hayatta kalması için bir avantajı olması gerekli diğer türler üzerinde. Bu avantaj besine kolay ulaşmak olabilir mesela. Bugün arı dediğimiz tür bu hale gelmeden önce akrabası olan diğer türler üzerinde bazı avantajlar yakaladığı için, çevre içinde bir uyum yakalayabildiği için türünün devamlılığını sağlayabiliyor.

X kişisi tanrıyı kabul ediyor sen de kabul et safsatasını yapmayı bırak.
Başlangıç açıklaması olan tanrı nasıl oluştu? İşte bunun cevabı yok. Tanrı gibi yüce (!) bir varlık nasıl oluyor da kendiliğinden oluşuyor?

Zorla namaz kıldırması hos bir şey mi? Ne yazık ki Türkiye'deyiz ve düşüncelerimizi ebeveynlerimize aktaramiyoruz.
Tanrı tanımı gereği oluşmamıştır.
Zorla kıldırmıyor, sana bir seçim hakkı veriyor ve dediklerini yaparsan sonunda ödül vaadediyor.

Bu canlılar ne yaptığını bilerek yapmıyorlar. Kuşlar yönlerini dünyanın manyetik alanına göre buluyor, karıncalar arkalarında bıraktıkları salgıyla birbirlerini takip ediyorlar. Bunlar bu canlıların hayatta kalmak için takip ettiği ve doğal seçilimle korunmuş özellikleridir. Homo Sapiens'in beyninin gelişmesi evriminde bir avantaj sağlamasından kaynaklanıyor. Daha kaslı ve güçlü primat türleri de var ancak homo Sapiens'in beyin gelişimi karşısında diskalifiye oldular.

Şartlara göre bu değişim oluşur. Evrim bir canlının "haa ben hadi beynimi geliştireyim" deyip akıllı olmaya başladığı bir süreç değildir.
İkinci sorunun cevabı evrimin içinde gizli. Bir canlının hayatta kalması için bir avantajı olması gerekli diğer türler üzerinde. Bu avantaj besine kolay ulaşmak olabilir mesela. Bugün arı dediğimiz tür bu hale gelmeden önce akrabası olan diğer türler üzerinde bazı avantajlar yakaladığı için, çevre içinde bir uyum yakalayabildiği için türünün devamlılığını sağlayabiliyor.

Zorla kıldırmıyor, sana bir seçim hakkı veriyor ve dediklerini yaparsan sonunda ödül vaadediyor.

Hocam onu tanrı için demedim, bir arkadaş "babası zorla namaz kıldırıyor gelip burada ateistim"diyor gibi bir şey yazmıştı ona ithafen yazdım.
Bu canlılar ne yaptığını bilerek yapmıyorlar. Kuşlar yönlerini dünyanın manyetik alanına göre buluyor, karıncalar arkalarında bıraktıkları salgıyla birbirlerini takip ediyorlar. Bunlar bu canlıların hayatta kalmak için takip ettiği ve doğal seçilimle korunmuş özellikleridir. Homo Sapiens'in beyninin gelişmesi evriminde bir avantaj sağlamasından kaynaklanıyor. Daha kaslı ve güçlü primat türleri de var ancak homo Sapiens'in beyin gelişimi karşısında diskalifiye oldular.

Şartlara göre bu değişim oluşur. Evrim bir canlının "haa ben hadi beynimi geliştireyim" deyip akıllı olmaya başladığı bir süreç değildir.

Müslüman'ların düşüncesine bakarsak tanrı tanım gereği oluşmaz fakat tanrı gibi yüce, yetkili bir varlık (yokluk) nasıl oluyor da kendiliğinden oluşuyor?

Misal örnek senin çok aşırı derecede paran var ve bir şirketin olmasına bile gerek yok o para sana yetecek senden sonrakileride yeticek kadar çok, şimdi senin bir şirket vs kurman kimseyi ilgilendirmez ama sen şirket kuruyorsun fabrikalar kuruyorsun şimdi sana derlermi bu adamında sorunu var deme gibi bir lüksleride yok çünkü tamamen senin hür iraden kendi paran istediğini yaparsın, şimdi sonsuz güç sahibi Allah istediğini yapma lüksüne sahip değilmidir ? Zaten yaratılışta insan en üstün olduğu belirtiliyor ozaman bu sistemin ortasında insan olması gerekmiyor mu? Güneş, Ay, Dünya insan için var olduğu belli değilmi ?
Yaratılış diye bir şey yok.
Güneş, Ay, Dünya insan için değiller. Bu güneş sistemindeki Dünya gezegeni canlılığın oluşması için elverişli bir ortam oluşturdu. Bu oluşana kadar Dünya volkan denizi ve birden çok buzul dönemi geçirdi. Ol dediğinde olsaydı böyle bir şey olur muydu?
Müslüman'ların düşüncesine bakarsak tanrı tanım gereği oluşmaz fakat tanrı gibi yüce, yetkili bir varlık (yokluk) nasıl oluyor da kendiliğinden oluşuyor?
Tanrı evrenin kurallarından bağımsız. Tanrı'nın bir şekilde oluşmasına gerek yok bu nedenle. Her zaman var olabilir.

Tanrı güya bizi ona ibadet edelim diye yaratmış. Şahsen düşünüyorum, sonsuz ve genişlemeye devam eden bir evrende, bu evreni yaratabilmiş kadar güçlü ve kudretli bir varlık benim gibi aptal bi' insan domuz mu yemiş dana mı diye neden umursasın? Benim aklım almıyor. Evrenin içinde biz virüs gibi, atom gibi bir şey kalıyoruz. Sen virüsler senin önünde diz çöküyor mu diye umursar mısın?
İnsanlar korktukça inanç yaratır. Her insanda bir yalnızlık korkusu vardır.
Şahsen Hz. Muhammed diye birinin var olduğunu bile düşünmüyorum.

Bana kalırsa din konuları konuşmaya değer konular değil. Bir çok Din kitabında yazan ve belirtilen şeyler gerçek dünyada kanıtlanamamış şeyler. Ölünce cennet veya cehennem diye bir diyara gidiyorsun. Okey inanabilirsin olabilir? bilmiyorsun sonuçta, hiç ÖLMEDİN. Çoğunluk kesim Tanrının üstün varlık olduğunu düşünür insan olmadığını düşünür. niye? hep hikayelerde böyle anlatıldı ve günümüze kadar geldi.

Benim düşüncem, benden teknolojik ve düşünce açısından daha üstün bir varlığın bizi yukarıdan izlediğini düşünmüyorum. Bu varlık bir zamanlar başka gezegenlerde yaşadı fakat gezegeni yok oldu kendi de yok oldu. Yada bizim gezegenimizde milyonlarca yıl önce yine insanlar yaşadı ve yok oldu. Bu insanların başındaki insanlar bir takım Zenginliklere ve Teknolojik üstünlüğe (Uzun yaşamak, güçlü irade sert vucut vs.) sahip olduğu için "Tanrı" olarak adlandırılıyordu. O insanlar bir savaş, kriz vs. gibi şeyler yüzünden yok oldu ve kalıntıları suya karışarak tekrar insanların doğmasını sağladı. Biz evrimleştik ve geçmişte yaşayan atalarımızın DNA'larını ve düşünce yapılarını taşıyor olabiliriz. Bir çok ihtimal olabilir: Örnek veriyorum marsta bir takım canlılar yaşıyordu ve onlar göktaşı çarpması yüzünden yok oldu. Kalıntıları da uzayda sürüklene sürüklene dünyaya geldi ve su altında evrim geçirdi gibi teorileri düşünebiliriz.
Ben bu evrenin bir yaratıcısı bir mimarı olduğuna inanıyorum bu arada. Her şey mümkündür. Bir maddenin kendiliğinden var olduğuna inanmam. Belki de var olabilir fakat insan zekası fark edemiyor da olabilir.

Her neyse, evet biliyorum tartışılan konular ile biraz alakasız gelebilir. Bende böyle bir şeyi düşünüp paylaşaym dedim.

Yaratılış diye bir şey yok.
Güneş, ay, dünya insan için değiller. Bu güneş sistemindeki dünya gezegeni canlılığın oluşması için elverişli bir ortam oluşturdu. Bu oluşana kadar dünya volkan denizi ve birden çok buzul dönemi geçirdi. Ol dediğinde olsaydı böyle bir şey olur muydu?

Tanrı evrenin kurallarından bağımsız. Tanrı'nın bir şekilde oluşmasına gerek yok bu nedenle. Her zaman var olabilir.

Dostum bak tanrı denen şey evrenin kurallarından bağımsız olsun diyelim. Yine de bu tanrının bir başlangıcı olmalı, yüce ve birçok yetkiye sahip bir şey kendiliğinden oluşamaz.
dinin nedir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı