Tüketici Hakem Heyeti Satıcıyı haklı buldu

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu karar bana karşı alınmış olsa bu kararı idare mahkemisinde bozacağımın garantisini veririm çünkü;

kanunda der ki;
Malı üreten, satan ve ithal eden mütelsilen sorumludur.

yani ben ithal ettim malı alamam geri gönderemem firmayı bulamam olayı yok, ithal ettiysen sen de üretici ve satıcı kadar sorumlusun demektir. ya paramı verirsin ya malı değiştirisin.kanun böyle der.

(Tabi ürün sizin siparişinize göre doğru gelmiş ve doğrudan satışla aldıysanız zaten iade hakkınız yok)

Biz paramıza aldık davayı kazandık zaten. Tüketici olarak mahkeme bizi haklı buldu. "haklı ikna edici kanıt" sunmuşuz. 😊
"Satıcı cayma süresi içinde malı tüketiciye teslim etmişse tüketici, malı ancak olağan bir gözden geçirmenin gerektirdiği ölçüde kullanabilir; aksi takdirde tüketici cayma hakkını kullanamaz."

Tüketicinin Korunması Kanun'unda böyle diyor.

"Olağan bir gözden geçirme ne ola ki?" Kutuyu açıp kurcalamak ya da 5 gün kullanmak "olağan gözden geçirme" olmuyor sanırım. 😊

Yasa son noktayı koymuş.

Benim araştırdığım kadarıyla, internetten alışverişlerde, bazı ürünler hariç(yazılım, bilgisayar sarf malzemeleri vb) ürünün ambalajı, kutusu zarar görmedikçe ve yine ambalaj ve kutu açılmadıkça cayma hakkı, koşulsuz iade oluyor. Herkesin bildiği bu. Fakat ambalaj açılmışsa ve ürün kullanılmışsa bu konu hakkında bir belirsizlik var. Kanunda da belirsizlik var. O yüzden farklı sonuçlar çıkabiliyor. Kanunu yukarıda yazdım, "olağan bir gözden geçirme" diyor yani net değil.

Biz paramıza aldık davayı kazandık zaten. Tüketici olarak mahkeme bizi haklı buldu. "haklı ikna edici kanıt" sunmuşuz. 😊

merak ettim,
özel değilse eğer hangi satın alma yolunu izlediniz (mesafeli, taksitli, doğrudan) açıklayabilir misniz?

@yilmaz5139 Siz kutusu açılan ürün iade olmaz diye net bir hüküm belirtiyorsunuz. Kaç yıl çalışırsanız çalışın böyle bir hüküm asla ama asla doğru değil. Tüketici ürünün kutusunu açmakta özgürdür, asla iade hakkını elinden kaçırmış olmaz bu sebepten ötürü. Ürünü iade etmek için asla bir problem olmasına gerek yoktur, asla mazeret bildirmek zorunda değildir.

Tek şart ürünün kutusuna, kendisine ve elektronik cihaz ise; işletim sistemi barındırıyor ise yazılım üzerinde değişiklik - iz - kalıntı yapmamış, bırakmamış olması gerekir. Dizüstü bilgisayarı alıp oyun kurup, iz bırakıp geri iade edemezsiniz elbette. Kutu ve içeriği kısmına elektronik aletlerde yazılımsal boyut da dahil olmaktadır.

Bu sebeple konu sahibinin belgeleri paylaşmasını bekleyelim. Ek olarak deneyiminiz olduğu için bir soru sormak istiyorum; "Satıcının savunmasına ulaşmamız mümkün mü?" Satıcının kendini ne şekilde savunduğu da çok önemli zira.

Bilgisayar ve telekominikasyon cihazları 14 gün cayma hakkı dışında kalan cihazlardır. Bu tip cihazlar alındıktan sonra iade edilemez. Bunun sebebi örneğin telefonlarda imei numarası klonlanmaması ve bilgisayarlarda mac adresinin klonlanmaması vesaire için alınan bir nevi önlemdir.

merak ettim,
özel değilse eğer hangi satın alma yolunu izlediniz (mesafeli, taksitli, doğrudan) açıklayabilir misniz?

İhale ile aldık. Tıbbi malzeme. Ancak 2314D gibi bir kodu vardı, biz gittik 2314 yazdık. Oradaki D çok şey farkediyormuş. 😊

Firma da getirdi malzemeleri, baktık alakası yok. Dedik bunun 2314D olanını getirebilir misin? (fiyat farkı yok) O da hayır ben bunları ithal ettim, geri iade edemem (yüklüce bir miktardı)

Biz de mahkemeye verdik, kazandık. Para iadesi aldık. İşin ilginci o malzemeyi Türkiyeye getiren tek firma var. Mahkemeyi kazandığımız firmadan gene aynı ürünü almak durumunda kaldık. tabi amcalar satmak istemediler, ama devlet kurumu olduğumuz için bir nevi "zorunda kaldılar". 😊

Adamın biri internet sitesinde yazan bilgileri okuyacak, beğenecek, satın alacak daha sonra da yeaaa ben beğenmedim iade edeceğim diyecek?

Ürün size ambalajlı hiç kullanılmamış bir halde geldeğil mi?
Evet
Üründe donanımsal bir sorun var mı?
Yok.
Üründe kozmetik olarak bir sorun var mı?
Yok.

Bu ürünü sana zorla mı sattık?
Hayır.

Sen bu cihazı açtın mı?
Evet.

Kurulumunu yapıp Kullandın mı?
Evet hem de 5 gün.

Şimdi sen bunu adama iade edeceksin adamda ağzını bantlayacak değil mi?
Daha sonra ben binlerce lira para vereceğim adam bana bu ürünü yollayacak?

İnsanlar sadece kendini düşünüyor işte senin kullandığın cihazı ben satın almış olacağım. Belki o kullandığın süreçte elindeki ter cihazın gözeneklerine işledi belki asidik bir yapıda bir terin var cihazın boyasını ısı değişimleriyle beraber aşındıracak?

Ivır zıvır birçok konu var. Bence koşulsuz iade denen şey saçmalık. Adam cihazın özelliklerini görüyor beğeniyor alıyor. Arıza sorun varsa koşulsuz iade alınır ama arıza yoksa ne diye geri alacak adam?

Son düzenleyen: Moderatör:
Alıcı olmanız size her konuda hak sağlamaz. Ayrıca üslubunuza dikkat ederseniz memnun olurum.
Senin yaptığını ben yapınca yanlış bilgilendirme diyorlar.
Hiç iade hakkı yok diyen olmadı, arada kaçırdıysam affola. Burada millet şunu sorguluyor. Arızasız, sorunsuz bir ürünü 5 gün kullanıp da iade etmek. Ki ben de gözden kaçırmışım:

Satıcı cayma süresi içinde malı tüketiciye teslim etmişse tüketici, malı ancak olağan bir gözden geçirmenin gerektirdiği ölçüde kullanabilir; aksi takdirde tüketici cayma hakkını kullanamaz.

Demek burada olağandışı bir durum söz konusu.
Bana göre hakem heyetindeki kişiler yanlış yorumladı. Çünkü koşulsuz tabirini eğip bükmeye çalışıyorsunuz. Çünkü çıkan kararı mantığa uydurmaya çalışıyorsunuz. Bu kararı verenler de insan. Hata yapmış olabilirler. Alıcı iş etmekte haklıysa karara itiraz hakkını kullanır ya da tüketici mahkemesine bu karar belgesiyle başvurur. Muhtemelen kazanır ama masraflarına katlanması gerek. Zaten kazanırsa masraf satıcıdan çıkar. Çünkü bu bildiğin bir davaya dönüşmüş oluyor. Davalı kaybederse masrafları öder. Bu kadar uğraşmaya değer mi derseniz bana göre değmez. O malın ederini aşacak bir madrwf mantıklı değil. Bence dava olasılığını satıcıyla paylaşması gerek. Satıcı bu kadar önemsiz bir davayı kaybetme riskini görecektir. Masrafları ödemek var çünkü davanın sonunda. Orta yolu bulurlar diye düşünüyorum. Yine de iş satıcıda biter. Davalık olmayı göze alıyorsa yine olumsuz yanıt verir.

Sonuçta alıcı arkadaş hiçbir kusur yok diyor. Demek ki burada istisnai olarak bir yanlış yorumlama var. Satıcı davayı göze almayıp iadeyi kabul edebilir. Elbette heyet kararı örnek olur. Bu koşulsuz iade hakkını gelecekte zedeleyebilir.

Benim araştırdığım kadarıyla, internetten alışverişlerde, bazı ürünler hariç(yazılım, bilgisayar sarf malzemeleri vb) ürünün ambalajı, kutusu zarar görmedikçe ve yine ambalaj ve kutu açılmadıkça cayma hakkı, koşulsuz iade oluyor. Herkesin bildiği bu. Fakat ambalaj açılmışsa ve ürün kullanılmışsa bu konu hakkında bir belirsizlik var. Kanunda da belirsizlik var. O yüzden farklı sonuçlar çıkabiliyor. Kanunu yukarıda yazdım, "olağan bir gözden geçirme" diyor yani net değil.

aslında gayet açık,
kanun iade edebilrisin, cayabilirsin, geri gönderebilirsin demiyor, cayma hakkına sahiptir diyor.

yani sen cayarsın, karşı taraf kabul ederse sorun yok etmezse THH başvurusu yaparsın gerekli incelemeler ve savunmalar alınır gerekli görülürse iade talebi kabul edilir.

Yani ben malı aldım kullandım beğenmedim caydım olayı yok.
@yilmaz5139 Siz kutusu açılan ürün iade olmaz diye net bir hüküm belirtiyorsunuz. Kaç yıl çalışırsanız çalışın böyle bir hüküm asla ama asla doğru değil. Tüketici ürünün kutusunu açmakta özgürdür, asla iade hakkını elinden kaçırmış olmaz bu sebepten ötürü. Ürünü iade etmek için asla bir problem olmasına gerek yoktur, asla mazeret bildirmek zorunda değildir.

Tek şart ürünün kutusuna, kendisine ve elektronik cihaz ise; işletim sistemi barındırıyor ise yazılım üzerinde değişiklik - iz - kalıntı yapmamış, bırakmamış olması gerekir. Dizüstü bilgisayarı alıp oyun kurup, iz bırakıp geri iade edemezsiniz elbette. Kutu ve içeriği kısmına elektronik aletlerde yazılımsal boyut da dahil olmaktadır.

Bu sebeple konu sahibinin belgeleri paylaşmasını bekleyelim. Ek olarak deneyiminiz olduğu için bir soru sormak istiyorum; "Satıcının savunmasına ulaşmamız mümkün mü?" Satıcının kendini ne şekilde savunduğu da çok önemli zira.

Peki siz beğenerek satın aldığınız bir otomobili bayiden teslim alıp, sokak başından geriye dönerek beğenmediğiniz gerekçesiyle iade edebilir misiniz?

aslında gayet açık,
kanun iade edebilrisin, cayabilirsin, geri gönderebilirsin demiyor, cayma hakkına sahiptir diyor.

yani sen cayarsın, karşı taraf kabul ederse sorun yok etmezse THH başvurusu yaparsın gerekli incelemeler ve savunmalar alınır gerekli görülürse iade talebi kabul edilir.

Yani ben malı aldım kullandım beğenmedim caydım olayı yok.

Açık olmayan "olağan bir gözden geçirme" cümlesi. Bak Tbmm'de de konusu açılmış;

Linkten Alıntı:
Bunun dışında, mesela, kanundaki eksiklerden bir tanesi, dili çok karmaşık, ileride ihtilafa yol açacak bazı maddeler var. İsterseniz zaman kısalığından dolayı sadece bir tanesini okuyayım, madde 18/(3) diyor ki: "Satıcı cayma süresi içinde malı tüketiciye teslim etmişse tüketici -bu cümleye dikkat- malı ancak olağan bir gözden geçirmenin gerektirdiği ölçüde kullanabilir." Anlayabilen varsa anlatsın. Olağan gözden geçirme nedir? Olağan gözden geçirmenin ölçüsü nedir? Olağan gözden geçirmeyi kim yapacak? Olağan dışı gözden geçirme nedir? Yarın bir gün bunlar mahkemelik olacak ve mahkemelerin yükünü artıracak.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı