Tüketici Hakem Heyeti Türk Telekom'u haklı buldu

Amiidamaru

Kilopat
Yer
İstanbul
2020 yılında Türk Telekom ile yaptığım 24 aylık sözleşmenin son ayında TurkNet firmasına geçiş yaptığım için Türk Telekom bana normal faturamdan daha yüksek ücretli bir fatura çıkardı.

Konuyla ilgili olarak e-Devlet üzerinden Tüketici Hakem Heyetine başvuruda bulundum. Karar dosyasında talebimin reddedildiği yazıyor. Hukuki olarak karar dosyasını burada paylaşmamda bir sakınca olup olmadığını bilmediğim için paylaşmıyorum.

Hani 12 ay ve üzeri yapılan sözleşmelerde cayma bedeli veya farklı bedeller yansıtılamıyordu? Teknoloji editörleri falan çıkıp canlı yayınlar yaptılar, video içerikler hazırladılar. Üstelik bu içeriklerde yetkili kişiler de çıkıp konuşmalar yaptı. Bizden bildiğimiz insanlar bile bizi kandırıyor resmen.

Firmanın birine bakıyorsun sözleşmen var ayrılamazsın diyor. Diğer firmaya bakıyorsun sözleşmen yok diye her ay zam yapıyor. Hiçbirinin bir diğerinden farkı yok. Hepiniz tüketiciyi sömürmek üzere varsınız. İşin kötü kısmı yine bizim sayemizde varsınız. Kimsenin umurunda değil biliyorum ama yine de söyleyeyim; ben hakkımı helal etmiyorum. Hatta haram zıkkım olsun diyorum.

Konuda bahsettiğim video içeriklerden bazıları;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Göz boyama bildiğin. Kılıfına uydurmuşlar sözleşmelerde. Hani minicik yazılır ya çakallık yapılıp onun gibi.

Geçenlerde tüketici danışma hattını aradım, belirttiğiniz 12 ay üzeri için olan maddeyi belirttim, hattaki kişi oldukça bilgili bir şekilde detaylıca anlattı, ardından net bir şekilde şöyle sordum:
"Yasaya göre 12 ay üzeri sözleşmelerde hiçbir şekilde cayma bedeli ödememiz lazım doğru mu?"

Hayır ödemeniz lazım çünkü diye başlayarak güya 24 aylık sözleşme de iki tarafta karşılıklı anlaşıyormuş ve imza atılıyormuş o yüzden de cayma bedeli ödenmek ZORUNDAymış şeklinde uzun uzun açıklama yaptı. Karşılıklı anlaşılan sözleşmeler nasıl bir kılıf uydurma? İki tarafın anlaşmadığı sözleşme örneği istedim veremediler... Aklınızda bulunsun 24 aylık sözleşmeyi görünce şöyle uzaktan biraz bakın merak etmeyin imzalamazsak cayma bedeli ödemiyormuşuz.

Geçmiş olsun hocam. Yasa çok net fakat anladığım kadarıyla firmalar bir şekilde esnetti ve yasal hâle getirdi, kimse de ses çıkarmıyor. (Savunmalarını atmanız sıkıntı yaratmayacaksa incelemek isterdim.)

Arkadaşlar işin en komik tarafı da heyet şikayetçi olduğum firmadan savunma istedi ve firma savunma bile yapmadı. Firmaya gerek kalmadan heyet zaten direkt olarak beni haksız buldu.

Yani bilemiyorum acaba ben mi haksızım diye düşünüyorum. Eğer öyleyse de boşuna üzülüyorum şuanda.

Sansürlü bir şekilde gelen tutanağı paylaşıyorum. Paylaşımların yasal olarak sıkıntı oluşturup oluşturmadığını bilmediğim için daha fazlasını gösteremeyeceğim.

KararFormu_1.jpg

Sözleşme yaptığın firma, indirimli kullandığın ayların farkını talep edebilir yasal olarak. Örneğin sana 200 TL olan bir paketi, 24 ay sözün için 150 TL'ye verdiler ise kullandığın ay kadar aradaki farkı tahsil etme hakları var. 6 ay ise 6x50 TL gibi.

Yeni konular

Geri
Yukarı