Türk yapımı Linux dağıtımlarının milli duygulara sığınması

Yerli olarak pek bir şey başaramadığımızdan başardığımız her şeyi yerli milli duyguların arkasına sığınarak yapıyoruz. Örneğin Pardus. Çıktığı günden beri yerli dağıtım diye lanse ediliyor. Devletin bile doğru dürüst destek vermediği bir dağıtım Pardus. Yerli dedik de pek yerli de sayılmaz. Bundan 9 yıl önce yerli sayılırdı. Ancak şu anda Debian tabanlı kendi pek bir şey üretememiş bir dağıtım Pardus. Hatta geliştiricisi Pardus'un Debian'dan daha kararlı bir sistem olduğunu falan iddia ediyordu. Sistem zaten Debian tabanlı. Üstünde pek bir değişiklik yapmadığın şey nasıl daha kararlı olur?

Bir de pisi Linux var. Bu dağıtım Pardus gibi yerli dağıtım diye bas bas bağırmasa da sürüm isimlerinden yerli milli duyguları hedef aldığını görüyoruz. Mesela son çıkan sürüm olan 2.12 sürümünün adı "mehmetçik" bu da bana göre yerli-milli duygulara etki etmektir. Ancak pisi hiçbir zaman yerli bir dağıtımız. Biz başardık gibi söylemlerde bulunmadı. Geliştirici ekip küçük olmasına rağmen büyük işler başardılar. Ancak pisi paket yönetim sistemini de elin yazılımcısı öteye taşıdı. Bkz: Eopkg

Mesela bir ara clockwork OS diye bir sistem vardı. %99 yerli damgası daha proje bitmeden vurulmuştu. Bir de geliştirici ekip 46.000 satır kod ile işletim sistemi yazdığını iddia ediyordu.

Ne zaman yeni bir iş çıkartsak ortaya hemen yerli damgasını yapıştırıp öyle lanse ediyorlar. Bu durum benim de sinirimi bozmaya başladı. Ben de içimi burada yazı olarak dökmek istedim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

(!)

Hocam böyle bir şeyi yapıyorlar çünkü ancak böyle tutuyor. Uğraşmalarına gerek yok böyle yapınca. Sadece yerli ve milli diyorsun ve bitiyor. Onlara destek çıkanlar katkıları olduğunu zannediyor oysaki sizin dediğiniz gibi birçok böyle şeyin çıkmasını sağlıyorlar. Sonsuz Paradox.

Konuyu neden yeni mesajlarda gördüm.(konuyu hortlatmışım)

Bence "yerli ve milli" lafı çok yanlış laflar. Milliyetçi biri olmama rağmen bunlar şovenist laflar oluyor ve karşı çıkıyorum. Ayrıca, global pazarda ürünün yayılmasına zarar veriyor bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı