Türkiye her gün bir şey üretiyor

@SUBMITTER yoksulluk ile hayat kalitesi farklı şeyler. Asgari ücret üzerinde maaş alıp geçinmeniz gerçekten mümkün. Ama geçindiğiniz hayatın kalitesi oldukça düşük olacak. Ona bakarsan 3000TL ile de geçinmek mümkün, ama nasıl şartlarda. Bana aylık 1000TL versinler tek başıma yaşarım, ama metroda yada kuytu köşelerde uyur, yemek yerken hep en düşük fiyatlı ve sağlıksız besinleri alır, hobisiz, sıkıcı ve zor bir hayat yaşarım.

Ucuz ürün değil normalde ne alınıyorsa öyle geçiniyorlar.

Hayır.
Ürün almak karnını doyurmak refah değildir. Refah nedir size söyleyeyim. Benim sınıf arkadaşlarım erasmus ile avrupaya gidip orada günlük işlerde çalışıp 450 euro erasmus bursu alıp bütün avrupayı gezdiler. Refah budur. Bir ülkeye gitmek istediğin zaman senden 1000 tane belge pasaport vize istenmemesidir refah. Bir ülkeye gittiğinde bi su almak için 20 30 para birimi vermemektir refah. Bir ülkeye giden uçak biletini bırakın kendi ülke sınırlarınız içinde bir otobüse 700 tl bir uçağa 900 tl vermemektir refah. Karnı tok diye geçiniyor sanmayın insanları. Geçinmek yaşamak değildir.

Şu an aktif olarak bir savaşa girsek uçak kaldıramayacak konumda oluruz kısa sürede. Bunu yapamadıktan sonra savunma sanayinin ne anlamı kalır?

Değişir, Yunanistan gibi bir ülke ile savaşa girsek AB'nin bir şey yapacağını sanmam. Ya da Suriye ile girsek yine rahat ilerleriz. Ama güçlü ülkeler ile girmemiz halinde evet, o duruma bile gelebiliriz.

Anlıyorum sizleri fakat Amerika'da bile yüksek enflasyon varken bunu doğrudan ülkemizle ilişkilendiremeyiz Erdoğan'ın bununla ilgili %100 bir planı var her mitingde her konuşmada üstüne basarak bu enflasyon krizinden ilk çıkan ülkelerden biri biz olacağız 15 Temmuz'da yıkılmayan bir ülkenin ekonomiyle yıkılmasına müsaade etmeyeceğiz gibi.
Hayırlısı diyelim elbet ki derin devlet aklının bir planı var.
Bu mesajı görene kadar ciddiye almıştım seni.

Dediğiniz gibi bu "geçinmek" değil "hayvan felsefesi"dir. Hayvanlar nasıl karınlarını doyurup yatıp uyurlar ve sonraki gün aynılarını yaparlar, bizden de o bekleniyor ve bu "refah" olarak belirleniyor. Komiksiniz cidden.
Hayat pahalılığı bir yana yarın bir gün ülkende iç savaş çıksa ne olduğu belirsiz 10 milyon kimliği bile olmayan göçmen gelmiş senin ülkeni fethediyor resmen tek kurşun atmadan. Her hayalin diğer gün gerçekleştirmesi daha da uzak bir hayale dönüşüyor. Sokağa kızın çocuğun kendin çıktığında tecavüz taciz edilmeden eve dönmen şans olarak sayılıyor. En ufak fikrini belirten ya terörist ya içeride oluyor. Ama sorunca karnınız doyuyor dron ürettik bomba atar 31 envanterimize girdi dıkşın dıkşın silahları yaptık. Eyvallah abi yapın yarın kullanırsınız

Anlıyorum sizleri fakat Amerika'da bile yüksek enflasyon varken bunu doğrudan ülkemizle ilişkilendiremeyiz Erdoğan'ın bununla ilgili %100 bir planı var her mitingde her konuşmada üstüne basarak bu enflasyon krizinden ilk çıkan ülkelerden biri biz olacağız 15 Temmuz'da yıkılmayan bir ülkenin ekonomiyle yıkılmasına müsaade etmeyeceğiz gibi.
Yok. Devlet aklı diye bir şey yok. Devlet aklı dediğin şey 5 tane rizeli müteahhitin nasıl seni daha iyi soyarız diye düşündüğü bir plan. Devlet aklı dediğin şey zabıtaya a101 bastırıp video çekip internete yayıyor ama seni milyarlarca soyanlarla ortaklık ediyor ya da direkt kendisi. Devlet aklı dediğin şey gücünün yettiğine esip gürleyip avrupaya gidince kedi oluyor avrupanın çöplerini parayla alıyor mültecisine parayla bakıyor. Devlet aklı dediğin şey 1 liraya yapılacak işi 100 liraya yaptırıp 90 ını cebine atıyor. Enflasyon avrupada en fazla %8. Sende %100-200. Hala avrupada da var diyorsunuz. Büyüleyici bu körlük ya

Yok. Devlet aklı diye bir şey yok. Devlet aklı dediğin şey 5 tane rizeli müteahhitin nasıl seni daha iyi soyarız diye düşündüğü bir plan. Devlet aklı dediğin şey zabıtaya a101 bastırıp video çekip internete yayıyor ama seni milyarlarca soyanlarla ortaklık ediyor ya da direkt kendisi. Devlet aklı dediğin şey gücünün yettiğine esip gürleyip avrupaya gidince kedi oluyor avrupanın çöplerini parayla alıyor mültecisine parayla bakıyor. Devlet aklı dediğin şey 1 liraya yapılacak işi 100 liraya yaptırıp 90 ını cebine atıyor. Enflasyon avrupada en fazla %8. Sende %100-200. Hala avrupada da var diyorsunuz. Büyüleyici bu körlük ya
Ve sanki şu ana kadar yüz binlerce yalan söylememiş, söylediği her şeyde geri vites yapmamış gibi ilk çıkan biz olacağız diyor niye inanmıyorsun diyorsun. Doların 1 lira olacağını avrupanın batacağını da söylüyordu başkanın. Fetöye gel bitsin bu hasret de diyordu. Araplarla asla bir araya gelmem o bebek katilleri burada bulunamaz vs de diyordu. Her ay diğer ay bizden iyisi yok da diyor. İnanıyorsunuz. Nasıl inanıyorsunuz merak ediyorum doğrusu

Son düzenleme:
Diğer ülkeler 10 senedir kullanıyor bu sistemi zaten. Yeni bir şey yapılmadı. Tabii sizin gazeteler "sadece Türkiye'de var" şeklinde yalanlarla beyninizi yıkamıştır bile çoktan.

Bu mesajı görünce harbiden kahkaha attım. Amerika'da yüksek dediğin enflasyon %10. Erdoğan'ın planı falan yok. Planı olsa enflasyon %170e tırmanmadan önce uygulardı. Sen hala bu enflasyondan kurtulacağız ilk 10a gireceğiz laflarına da inanıyorsan yuh sana. İlk 10'a giriyoruz, en hızlı büyüyen 2. ekonomi laflarını söyleyip duruyor. Sonuç ne? 2010'a kadar 17. olan Türkiye, Meksika gibi uyuşturucu kartellerinin yönettiği bir ülkenin, Polonya gibi Avrupa Birliği'ne kene gibi yapışmış asalak bir devletin bile gerisinde kalarak 23. sıraya geriledi. G20'den çıkarılacağız. 15 Temmuz ile ilgili bir şey demek istemiyorum zaten darbeyi kimin kankalarının yaptığını biliyoruz 🙂. Derin devlet gibi safsatalara da inanmaya devam et kardeşim 😃.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı