Ülkedeki tek ucuz şeyin insan hayatı olması

@gaptansamil hocam asgari ücretle 4 çocuk yapan yoksuldur tabii ki de eyvallah ama, tek kişi yaşasan bile yetmez, istediğin hesabı kitabı yap. Ortalama bir İstanbul'da ev kirası 1500 TL, kaldı sana 800 TL, fatura, vergi, ulaşım, yemek, giyim derken karın tokluğuna yaşarsın.

Kardeşim 800 TL'ye de ev var, 700 TL'ye de var. Ne oldugunu bilip ona göre harcama yaparsın.

Son düzenleyen: Moderatör:
1604066257.jpg

Bunu 2020 yılı için artık söyleyemiyorum.

Bilmediğiniz bir yaşantı konusunda çok rahat konuşuyorsunuz. Benim kendi çevremde var annesi temizliğe giden; babası asgari ücretle kıt kanaat geçinen. Herkes o kafada değil hocam, herkes o kadar rahat yaşayamıyor, herkes 4 çocuk riskine giremiyor ki. 3 çocuk yapın diye gazlayan hükümetten bahsediyoruz.

Dostum herkes 3 çocuk yapsın demediler hiçbir zaman, gücü yeten yapabildiği kadar yapsın denildi. Var ya takip etmesek inanacağız :D Annesi temizliğe giden babası fabrikada çalışan aile 3 çocuk yapmamalı, işte anlatmak istediğim o. Ayrıca çok iyi takip ediyorum insanların hayatlarını.

Kardeşim ailenizin maaşı 10K olabilir. Bu ülkede her şeyin fiyatı artarken sabit kalan asgari ücret, anladın mı? Bu aileleri düşünen kimse yok, kusura bakmayın.

Bir aile kendisini düşünmüyorsa devlet niye düşünsün?

Dostum herkes 3 çocuk yapsın demediler hiçbir zaman, gücü yeten yapabildiği kadar yapsın denildi. Var ya takip etmesek inanacağız :D Annesi temizliğe giden babası fabrikada çalışan aile 3 çocuk yapmamalı, işte anlatmak istediğim o. Ayrıca çok iyi takip ediyorum insanların hayatlarını.

Bir aile kendisini düşünmüyorsa devlet niye düşünsün?
Aile kendini düşünmüyor değil; devlet düşünmüyor. Her şeyin fiyatı artarken neden maaşlar hala aynı? Nasıl geçinecekler? Sizin gibi rahat insanların bunları anlaması zor. :D

Aile kendini düşünmüyor değil devlet düşünmüyor. Her şeyin fiyatı artarken neden maaşlar hala aynı? Nasıl geçinecekler? Sizin gibi rahat insanların bunları anlaması zor. :D

Maaşlar aynı mı? Lütfen rakamları kontrol etmeden yazma.:D

Dostum herkes 3 çocuk yapsın demediler hiçbir zaman gücü yeten yapabildiği kadar yapsın denildi. Ulan var ya takip etmesek inanacağız :D birader annesi temizliğe giden babası fabrikada çalışan aile 3 çocuk yapmamalı işte anlatmak istediğim o ayrıca çok iyi takip ediyorum insanların hayatlarını

Hocam ben de size diyorum ki 3 çocuğu geç; tek çocukla bile öyle geçinmek zor. Sen ister misin evine kaliteli bir meyve suyu götürmek yerine adını bile duymadığın abuk sabuk bir markadan götürmeyi?
Hadi hepsi tamam, kalkıp bu adam bir telefon almak istese ihtiyaç olarak onu bile alması için 1 maaşını vermesi gerekiyor. Sen takip ediyorum diyorsun ama o hayatı yaşamıyorsun o baba kim bilir neleri dert eder kendine bilmiyorsun. Hadi kıt kanaat geçindi o aile; mutlu mu? Ekonomik açıyı bıraktım; psikolojik olarak rahat mı? Bilmiyorsun yani sen rahat evinde istediğini alabiliyorsun diye bir şeyi kusursuz göremezsin senin olayın "Bana dokunmayan yılan bin yaşasın."a dönüyor.

Hocam ben de size diyorum ki 3 çocuğu geç; tek çocukla bile öyle geçinmek zor. Sen ister misin evine kaliteli bir meyve suyu götürmek yerine adını bile duymadığın abuk sabuk bir markadan götürmeyi?
Hadi hepsi tamam, kalkıp bu adam bir telefon almak istese ihtiyaç olarak onu bile alması için 1 maaşını vermesi gerekiyor. Sen takip ediyorum diyorsun ama o hayatı yaşamıyorsun o baba kim bilir neleri dert eder kendine bilmiyorsun. Hadi kıt kanaat geçindi o aile; mutlu mu? Ekonomik açıyı bıraktım; psikolojik olarak rahat mı? Bilmiyorsun yani sen rahat evinde istediğini alabiliyorsun diye bir şeyi kusursuz göremezsin senin olayın "Bana dokunmayan yılan bin yaşasın."a dönüyor.

Demek istediğim şey bu değil. Eğer kalifiye seviyen belliyse bazı şeyleri yaşamak zorunda kalıyorsun; zor ama maalesef hayatın kanunu bu.

2 Bin 324, 70 lira asgari ücret. Anneniz öğretmenmiş; gidin biraz ders öğrenin. Belki kafanız çalışır. :D

Türkiye'de Yıllara Göre Asgari Ücret Tutarı dostum en azından araştır biraz :)

Geri
Yukarı