Ülkemizde gençlik

Konuya o şekilde bakarsan, bizim atalarımız Hans'ın atalarından daha fazla bedel ödedi, devamını getiremedik, bizden öncekiler ve biz.
Benim bedel ödemekten kastım, insan hakları, işçi yaşam koşulları, eğitimde eşitlik vb. şeyler.
Buradaki atalar yeterli bedel ödemiş olsaydı, Ahmetler, Mehmetler Almanya'ya iş için eğitim için gitmezdi?

Benim bedel ödemekten kastım, insan hakları, işçi yaşam koşulları, eğitimde eşitlik vb. şeyler.
Buradaki atalar yeterli bedel ödemiş olsaydı, Ahmetler, Mehmetler Almanya'ya iş için eğitim için gitmezdi?
"Devamını getiremedik"den kastım da bu yazdığındı zaten. Onlar üzerine düşeni yaptılar sonraki nesil yapmadı.

Şöyle bir konu var. Ben Türkiye'de yaşayan biri olarak B sınıfında yaşıyorum. Neden A sınıfında yaşamak varken benden kötüleri de var (C sınıfı) diye halime şükretmeliyim diyeyim ki?

Ülkedeki siyasi rejim ortada, sağcı faşist milliyetçi unsurlar destekleneceğine, devrimci ilerici aydın insanlar desteklenseydi o işler çok kolay olurdu. Darbe zihniyeti bizim gibi ülkelerde her zaman aydınlığın yolunu tıkamıştır! Hep aynıydı. Nazım'ı hapislerde çürüten de aynıydı, şu an fikir suçlularını hapse tıkmakla uğraşanlar da aynı. Ataların da pek farkı yoktu yani ülkeyi yöneten. Gelişmiş toplumlarda atalar ön planda olmaz zaten. Atalar ön plandaysa orası gelişmemiş demektir.

"Devamını getiremedik"den kastım da bu...

Ülkedeki siyasi rejim ortada, sağcı faşist milliyetçi unsurlar destekleneceğine, devrimci ilerici aydın insanlar desteklenseydi o işler çok kolay olurdu. Darbe zihniyeti bizim gibi ülkelerde her zaman aydınlığın yolunu tıkamıştır! Hep aynıydı. Nazım'ı hapislerde çürüten de aynıydı, şu an fikir suçlularını hapse tıkmakla uğraşanlar da aynı. Ataların da pek farkı yoktu yani ülkeyi yöneten. Gelişmiş toplumlarda atalar ön planda olmaz zaten. Atalar ön plandaysa orası gelişmemiş demektir.
Bahsettiğim atayı yanlış anlamışsın, Atatürk'ten sonraki neslin, ve bizim suçumuz oluyor. Atatürk'ün devrimlerini koruyamadılar, koruyamadık ortaya da böyle bir tablo çıktı.

"Devamını getiremedik"den kastım da bu...
Bahsettiğim atayı yanlış anlamışsın, Atatürk'ten sonraki neslin, ve bizim suçumuz oluyor. Atatürk'ün devrimlerini koruyamadılar, koruyamadık ortaya da böyle bir tablo çıktı.
Mesele Mustafa Kemal değil, mesele çağdaş bir yaşam. Mustafa Kemal sadece bir simge. Zaten konu o değil. Bizim toplum olarak daha ileri gitmemiz gerekirdi ve gidiliyordu da. Bahsettiğim bu gerici milliyetçi unsurlar ülkede derin devlet-mafya yapılanmasına gitmeseydi bu ülke çok daha iyi durumda olacaktı. Bu ülkede bir şeyler ters gidiyorsa, bunun tek sebebi gerici, çağdışı, Ortaçağ'dan kalma fikirlere sahip olan sağ cenahtır. Şimdi her şey bu kadar rezil durumdayken, kalkıp da şimdiki zavallı gençleri suçlamak doğru değil.

Geri
Yukarı