Ülkemizde gençlik

Coğrafya tabii ki de kaderdir. Ancak coğrafyanın kaderini %50 belirleyen hükümetlerdir.

Herkes ilgi alanına göre sınava girmeliyken bizde sadece 6 temel ders var. Elbette dersler önemli. Ancak senin ilgi alanınla alakası yoksa ne yapacaksın? Hiç bir şey! Çünkü yapmazsan hiç bi' b*k olamazsın.

Bir de etrafımızdaki ülkelere bakın; ya savaş var, ya da bize kin besliyorlar. Sadece etrafımızda değil, bizden çok uzak olan ülkelerle bile ilişkilerimiz gün geçtikçe kötüye gidiyor.

Ekonominin e'sinden bile anlamayan bir kişiyi Hazine ve Maliye bakanı yapmışlar. Bildiği tek şey "Ekonomi iyiye gidiyor." demek. Bizi sanki salak yerine koyuyorlar. 2 yıl önce 2.000 TL olan sistem şimdi 5.000'e dayandı. Hakikatten de iyiye gidiyor.

Torpil olmadan bir yere gelinmiyor. Kuzenimin babası Karadeniz Teknik Üniversitesi İlahiyat mezunu. Yazılıda 96 alıyor, mülakatta 50 üstü olmuyor. Gerisini anladınız.

Adalet yoldan sapmış. Ekmek çalan emek çalandan daha fazla ceza alıyor.

İşsizlik tavan yapmış. Korona döneminde işten çıkarmalar da arttı. İşkur'a başvuru yapabilmek için gece gündüz önünde kalanlar var.

Coğrafya kaderdir deyip yatanları ben de desteklemiyorum. Ancak yukarıdaki nedenler hiç de azımsanacak nedenler değil.

Matematik konusuna katılıyorum, matematiği olmayan diğerlerinden hep geride kalıyor. Bizim lisede bir keko vardı, hiç ders dinlemezdi ama matematikten anlardı. Ben 4 işlemi bile doğru düzgün bilmiyorum ama diğer konularda yetenek ve ilgi var. Matematiğe ilgimin olmaması bile yeterli. Sevmediğim şeyi bilmek zorunda mıyım? Sonra lisede okulu falan bıraktım. Devam etsem bile şu an dandik bir üniversiteye gidecektim büyük ihtimal.

İlkokulda sınıfımdaki en zeki, "Galatasaray Üniversite'sine gitmek istiyorum" diyen elemanın Instagram'ına baktım. Eleman Sivas'ta bir üniversiteye gitmiş ciddi ciddi. Kötü dersi hiç yoktu bu elemanın.

Onun dışında ben meslek lisesine gittim, dandik bir okul. İlkokulda dersleri iyi olan, ödev yapan elemanda benimle aynı dandik liseye gelmiş.

Tamam ben ilkokulda ödev mödev yapmazdım, okulu iplemezdim ama çalışan da benle aynı liseye gitti çalışmayan da. Demek ki ilkokulda yapılan ödevlerin pek bir amacı yok :D

Eğitim sisteminde bildiğin "bug" var.

Kendim 1 sene boyunca lise sınavına çalıştım, tek istediğim orta seviye bir oyun bilgisayarı alıp yazı oyun oynayarak geçirmekti, dolar yüzünden ertelemek zorunda kaldık. Almanyadaki işsizlik oranlarına bak birde Türkiyedeki, bunun sebebi iş beğenmemek mi? Sanmıyorum, doğru düzgün iş imkanları yok, yeni üniversite mezunlarını umursayan yok, düzgün staj imkanları verilmiyor kimseye, bu yüzdende insanlar tecrübe edinemiyor. Eğitim sisteminde yapan her zaman olacak, fakat bizim bakmamız gereken şey ne kadar kişi yapabiliyor, Screenshot(39).png. İnsanlar ülkede hayal bile kuramıyor çünkü, imkansızlıklar çok fazla, en zeki donanımlı insanlar bile tıp okumaya mecbur bırakılıyor çünkü diğer bölümlerin bir garantisi yok. Özel sektörde gerçektende gelişmek isteyen birisinin tek umudu doğru arkadaş bağantılarını bulup torpille bir yere gelebilmek. Coğrafya bayada kader. Şimdi şükret diyeceksin hayır kardeşim benden çok daha fazlasına sahip olan bir sürü insan olduğu sürece asla şükretmeyeceğim bunun aksini iddaa etmek insanlara düşük yaşam standartlarını beğendirmek olur.

Buraya yüzlerce kelime yazabilirim ama boşuna.
Niye böyle aşağılayıcı bir cümle yazdınki? Biz burda fikir ve görüşlerimizi belirtiyoruz. Kendi fikirlerimiz arasında da medeni tartışmlar yapıp en sonunda birbirimiz fikirlerine saygı duyup gidiyoruz. Benim yazdığım şeyler benim kendi düşüncelerim. Zaten benim şuana kadar yazdığım mesajları okuduysanız ülkemizim durumunu savunmadığımı anlamışsınızdır. Ben sadece şunu demek istiyorum. Ülkemizin durumu ekonomik, kültürel, eğitim sistemi ve daha birçok kriteri göz önünde bulundurduğumuzda kötü. Ama ülke kötü diye yan gelip yatmamalıyız. Sorunlara çözümler bulup ülkemizi daha iyi bir yere getirmeliyiz demek istedim. Umarım fikirlerimi size açıklayabilmişimdir.
düzgün staj imkanları verilmiyor kimseye
Ülkemizde tek staj düşüncesi okullara gelen üniversite öğrencileri.

Niye böyle aşağılayıcı bir cümle yazdınki? Biz burda fikir ve görüşlerimizi belirtiyoruz. Kendi fikirlerimiz arasında da medeni tartışmlar yapıp en sonunda birbirimiz fikirlerine saygı duyup gidiyoruz. Benim yazdığım şeyler benim kendi düşüncelerim. Zaten benim şuana kadar yazdığım mesajları okuduysanız ülkemizim durumunu savunmadığımı anlamışsınızdır. Ben sadece şunu demek istiyorum. Ülkemizin durumu ekonomik, kültürel, eğitim sistemi ve daha birçok kriteri göz önünde bulundurduğumuzda kötü. Ama ülke kötü diye yan gelip yatmamalıyız. Sorunlara çözümler bulup ülkemizi daha iyi bir yere getirmeliyiz demek istedim. Umarım fikirlerimi size açıklayabilmişimdir.
Ben size bir şey ima ederek yazmadım bu yorumu. Buraya sayfalarca yazı yazabilirim ama bu bir şeyleri değiştirmez; sığ düşünen yine sığ düşünür., gören gene görür anlamında yazdım.

Coğrafya bayada kader.
Ben de aynı fikirdeyim zaten. Almanya'da doğan Hans ile Türkiye'de doğan Ahmet arasında çok fark var.
Ben size bir şey ima ederek yazmadım bu yorumu. Buraya sayfalarca yazı yazabilirim ama bu bir şeyleri değiştirmez; sığ düşünen yine sığ düşünür., gören gene görür anlamında yazdım.
O anlamda ise kusura bakmayın. Ama yazınızdan o anlamı çıkarmıştım. Tekrardan özür dilerim.

İnsanlar ne zaman etrafında bahane bulmayı bırakırsa o zaman bu ülke bir yerlere gelir.

Eğitim sistemi mi kötü ve bunu düzeltme imkanın öğrenci olarak yoksa daha fazla çalışacaksın ki o açığı kapatıp ileride iyi yerlere gelirsen sen iyi hale getireceksin.

Yeteneğin mi var bir alana? Birilerinin her zaman iteklemesi gerekmiyor. İçinden geldiği gibi yap. Gerisi kendiliğinden gelir.

İmkanınızı kendiniz oluşturun. Bahaneciliği terk etmek lazım. Ama bakıyorum ki herkeste bir bahanecilik var maalesef.

Hocam biz burada bahane bulmuyoruz gerçekleri konuşuyoruz. Türk lira'sının durumu belli ve her gün daha kötüye gidiyor. İstediğin kadar çalış çabala fakat önüne her zaman ekonomik sebepler çıkıyor ve az uz miktarlar da değil.

...Coğrafya nasıl kader değildir yahu?
Kader değildir evet.
Tıpkı yoksulluğun kader olmadığı gibi.
Sen de gidip, dünyayı söğüşleyenlere bir sor bakalım, ''dünyada bu kadar aç susuz insan varken siz nasıl bu kadar güzel yaşıyorsunuz?'' diye.

...Almanya'da doğan Hans ile Türkiye'de doğan Ahmet arasında çok fark var.
Hans ile Ahmet arasında bir fark var ise; bu coğrafyalarından değil, ülkedeki kokuşmuş sistemin onlara dayatmalarının eseridir. Almanya'da Hans dediğin o yaşamı kazanabilmek için çok bedel ödemiştir. Onlar kaderci değildirler, mücadele edip coğrafyalarını zihinlerine uygun hale getirmişlerdir.

Kader değildir evet.
Tıpkı yoksulluğun kader olmadığı gibi.
Sen de gidip, dünyayı söğüşleyenlere bir sor bakalım, ''dünyada bu kadar aç susuz insan varken siz nasıl bu kadar güzel yaşıyorsunuz?'' diye.

Hans ile Ahmet arasında bir fark var ise; bu coğrafyalarından değil, ülkedeki kokuşmuş sistemin onlara dayatmalarının eseridir. Almanya'da Hans dediğin o yaşamı kazanabilmek için çok bedel ödemiştir. Onlar kaderci değildirler, mücadele edip coğrafyalarını zihinlerine uygun hale getirmişlerdir.
Konuya o şekilde bakarsan, bizim atalarımız Hans'ın atalarından daha fazla bedel ödedi, devamını getiremedik, bizden öncekiler ve biz.

Yeni konular

Geri
Yukarı