Uyku Düzeni

Ne yaparsan yap düzenli bir hayata geçmeden düzelmiyor. Hayatın şu an o uyku düzenine göre kurulu. Benim ise okuluma göre, derslerim 5'te başladığı için bütün gece oturuyorum. Yazın staj yaptım gece 11-12 yatıp sabah 6'da kalkıyordum. Mecbur kalmadıkça bu durum düzelmiyor. Mesela pazar akşamı uyumadım, pazartesi derse sabah gidip geldiğimde 16.00 gibi yatıp gece 05.00'te uyandım. Bende tedirgin oluyordum iş hayatında ne yapacağım diye ama iş durumuna göre uykun da ona göre düzene giriyor.

Kronik uyku düzeni bozukluğu çekiyorum, bunun en iyi çözümü gün atlatmak benim için. Bazı günler hiç uyumadan geçiriyorum, ertesi günün akşamı 23:00 civarı yatıyorum ve sabahın erken saatlerinde uyanıyorum ve geçici de olsa sorunum çözülüyor. Tabi 1-2 hafta sonra gene aynı şeyler ama yapacak bir şey yok 😁

Güncelleme: Bugün 14:00'da uyandım annemin araması ile, saat 12:00 alarmını kalkıp kapattım herhalde hiçbir şey hatırlamıyorum o saat dilimine dair. 🤣 Saat 17:00'da idmanıma gittim geldim yemek yedim falan, yine gece 5'de uyuyacağım büyük ihtimal. Oynat bakalım. 🤣🤣

Düzelmeyecek bu uyku. 😁😁

2. Güncelleme şuan saat 05:28 ve uykum geldi birazdan yatacağım, valla makine gibi yaşıyorum hep aynı saatte uyumalar uyanmalar falan ilk defa böyle şeyler yaşıyorum bakalım ne zaman düzelecek.

Sabah 05: 30 gibi uykum geliyor 06: 00 gibi uyumuş oluyorum saat 12: 00'de çok iyi enerjik bir şekilde kalkıyorum. Bugün ise sabah 8 gibi yattım yine 12: 00'de uyandım. (12: 00'a alarm kurulu. ) Biraz uykuluydum geri yatmadım uyku düzenimi düzeltirim diye saat 3'de idmana gittim eve geldim inanılmaz uykum vardı uyumadım gece yatarım uyku düzenim düzelir diye, sonuç bu. Şu an saat 02: 30 gram uykum yok. Büyük ihtimal yine sabah 05: 30 gibi gelecek ve 30 dakika içinde uyuyacağım. Var mı böyle istemeden de olsa saçma sapan bir uyku şekli olan yoksa yalnız mıyım?
Bende aynı dertten muzdaribim. Bazen uykum düzene girsin diye sabahta yatmıyorum, zombi gibi geziyorum ama hala düzelmedi.

22:00 - 04:00 Arası en çok growth hormon salgılanan saatler biliyorum ama maalesef uyuyamıyorum, çok denedim. Bir keresinde saat 21:00'da yattım ama gece 03:00 de uyanıyorum bu sefer de hep 6 Saat uyuyorum 6 Saat üstü uyuduğum zaman yataktan hiç çıkasım gelmiyor 6 Saat bana tam yetiyor.

düzeni oturtana kadar melatonin kullanabilirsin. bende ise yaramisti. yarim veya tam tablet her gun 22:00 gibi alıp bir saat icinde ışığı sondurup yataga giriyosun. sabah da nolursa olsun ayni saatte kalkiyosun. bi dene istersen bu duzeni 1-2 hafta

Ben de bir süredir sabaha karşı yatıyorum. Daha önce en geç 2 de yatardım. 10 gibi kalkardım. Açıkçası öğlen kalkmak benim için berbat bir şey. Kolay kolay ayılamıyorsun. Zaten sağlıklı bir uyku olmadığını doktorlar da söylüyor.

Ancak düzenli işe giden ve sabah kalkan insanların da bu uyku düzenine pek alıştıklarını sanmıyorum :) Madem vücudumuz için en iyi uyku şekli buysa neden insanlar alışmakta zorlanıyor? yada acaba çok mu bozdukları için alışılamıyor?

Muhtemelen çalışan insanlar da işten gelince kendilerine daha fazla zaman ayırmak istiyorlar. Bu da daha geç yatmalarına sebep olduğu için erken kalkınca uyku yeterince alınmadığı için sıkıntı oluyor.

Daha önce bitkisel Plasiflora kullanmıştım. Ama sanki sizin uykunuzu getiriyor ama uyutmuyor gibi :)

Erken de yatsam geçte yatsam genelde 8 saati tamamlamadan tam uykumu almışım gibi olmuyor.

Bir arkadaşın dediği gibi mecburiyet olmadan zor. Bir de gün içinde yoğun çalışanların gece uykularının daha erken geldiğini düşünüyorum.

Ailecek 8 9 da yatanlar nasıl yatıyor valla helal olsun. Belki köyde yaşasam ancak o saatlerde yatarım :)

Uyku düzensizliği büyük bir sorun. Bunun için uyku merkezleri var diye biliyorum. Uykunuzu analiz ediyorlar vs.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı