Victus by HP 16-E0015NT ekran sarı tonda

HP ile bu konuyu görüştüm.

Farklı bir laptop ile yan yana beyaz bir sayfa açıkken fotoğraflarını çekip, yolladım. HP yurtdışına bu görüntüleri iletti.

Makinenin panelinin IPS FullHD olması sebebiyle böyle dizayn edildiği ve bilgisayarda arıza veya sorun olmadığını ilettiler. Farklı yapabilecekleri bir şey olmadığını da belirttiler.

Makineyi kullandıkça bu ekrana alışmaya başladım.
Aslında bu ekran daha iyi bile diyebilirim. Diğer FullHD ekranla bunu renk kıyaslamasına soktum, HP Victus renkleri daha doğru veriyor. IPS FullHD olması sebebiyle de siyahı simsiyah veriyor. Ekran komple siyah iken adeta kapalıymış gibi görünüyor.

Uzun sözün kısası, bu ekrana alışık olmadığımız için yadırgıyoruz. Fakat daha doğru görüntüyü aslında bu bilgisayar veriyor bizlere...

İlave olarak, çok fazla bilgisayar başında iseniz gözleriniz bu süreçte daha az zarar görecek.

HP ile bu konuyu görüştüm.

Farklı bir laptop ile yan yana beyaz bir sayfa açıkken fotoğraflarını çekip, yolladım. HP yurtdışına bu görüntüleri iletti.

Makinenin panelinin IPS FullHD olması sebebiyle böyle dizayn edildiği ve bilgisayarda arıza veya sorun olmadığını ilettiler. Farklı yapabilecekleri bir şey olmadığını da belirttiler.

Makineyi kullandıkça bu ekrana alışmaya başladım.
Aslında bu ekran daha iyi bile diyebilirim. Diğer FullHD ekranla bunu renk kıyaslamasına soktum, HP Victus renkleri daha doğru veriyor. IPS FullHD olması sebebiyle de siyahı simsiyah veriyor. Ekran komple siyah iken adeta kapalıymış gibi görünüyor.

Uzun sözün kısası, bu ekrana alışık olmadığımız için yadırgıyoruz. Fakat daha doğru görüntüyü aslında bu bilgisayar veriyor bizlere...

İlave olarak, çok fazla bilgisayar başında iseniz gözleriniz bu süreçte daha az zarar görecek.
Ben de yurt dışı yetkilileriyle görüştüm. Ürünün tasarımında böyle bir özellik olmadığını söylediler. Ayrıca vatan bilgisayar mağazasına gittiğimde diğer victus modellerin gayet normalken benim ekranım olduğundan daha sarıydı. 2 farklı panel kullanmış olabilirler ama gerçekten kötü. Benim gibi görselleştirme/ render alanında uğraşanlara asla önermiyorum. Ben kesinlikle normal olmadığını düşünüyorum.

Şu an Asus Vivobook Pro 14x kullanıyorum. Binlerce kat fark var. Bu bilgisayarda %70 düşük mavi ışık emisyonu var ve asla ekran sarı değil.

Hocam iyi akşamlar bende Victus kullanıcısıyım D1042 NT modeli eğer hala sarı ekran sorunu yaşıyorsanız bir çözüm önerim var. Windows 11 için ama galiba Windows 10 için de geçerli. Arama kısmına Intel grafik kontrol merkezi yazın sol tarafta ekran ardından renk sekmesine gelin özel profil açıp parlaklık iyileştirmesi ve karşıtlık geliştirme seçeneklerini "tüm renkler"den "RGB" ye çekin ve yeşil rengi düşürün. Ben parlaklık iyileştirmesini 38'den 22'ye; karşıtlık geliştirmeyi de 17'den 15'e çektim, tabii ki ikisi de sadece yeşil için. Başka bir arkadaş ta farklı değerler ile istediği sonuca ulaşmış biraz deneme yanılma ile sorun çözülebilir gibi.

Yukarıdaki mesajım içerisinde zaten bundan bahsettim; grafik ayarlarından renkleri artırıp, kısarak nispeten bu durumu hafifletebilirsiniz, bunu da tüm Windows sürümlerinde yapabilirsiniz. Buradaki sorun varsayılan bir şekilde renklerin daha açık ve ışığın daha aydınlık gelmemesi. Fakat ekranın fabrikasyon olarak bu şekilde gelmesi gerçekten kötü bir durum değil, gerçek renkleri veriyor...

Merhaba arkadaşlar, yorumları okudum. Bu Hp'nin Victus modelini uzun zamandır kullananlar için bir sorum olacak.

Özellikle bilgisayarı çok sık kullananlar için soruyorum; bilgisayardan genel olarak memnun musunuz. Isınma, arızalanma vb sorunlar yaşadınız mı? Victus modeli ekranın sallanması ile baya bilinir olmuş.
Ekranın menteşelerinde veya kasanın farklı yerlerinde problem yaşayan vs var mı acaba? Geri dönüşünüze göre bilgisayar almayı düşünüyorum.
teşekkürler.

O kadar yazmışsınız ki bir AIDA64'e girip TN panel mi veya IPS panel mi görmek lazımdı. TN panel beyaz tonları sarı, gri tonlarda yeşil gibi cansız doğru renk vermeyen panel türü. IPS paneller ise doğru renk verir. Beyazları beyaz tonu en doğrusu IPS panellerde görürsünüz fakat kalitesiz IPS panellerde ise beyaz tonlar kirli beyaz gibi gösterebilir fakat canlı parlak renge alınca beyaz tonlar biraz daha güzel oluyor. IPS panellerde bulutlanma daha sık rastlanabilir.

Vatan bilgisayar ve HP ile rezalet bir sürece girdim. Kesinlikle ürünü değiştirmediler.Hatta yurtdışı HP ile görüştüm neden değişim yapmadıklarını anlamadılar. HP ve Vatan Bilgisayarın üst düzey yetkililerine LinkedIn'den ulaştım. İkisinin de Ceoları ile görüştüm. Hepsi rezalet deneyimlerdi ve benimle resmen dalga geçtiler.. ben bilgisayarı 10 bin tl ye almıştım, 2 ay içinde sorunu çözemedikleri için fiyatı 22 bin tl olmuştu. İade yapsam asla aynı özelliklerde bilgisayar alamayacaktım, değişim yapmalarını istedim. Asla değişim yapmadılar. Ekran panelini değiştirelim dediler ama yine sarı olursa bir şey yapamayız dediler. Hiç kullanmadığım bilgisayarın ekranını değiştirmek istemedim. Berbat bir süreçti...Avukatlarla görüştüm, 1 yıldan önce dava sonuçlanmayacağı için para iadesini kabul etmek zorunda kaldım. Aşırı mağdur oldum. Size tavsiyem aldıktan sonra henüz 14 gün geçmediyse direkt iade etmeniz. Bu rezil markadan hiçbir ürün satın almamanız..

Yukarıda @victr çözüm önerisi sunmuştu. Dediği adımları uyguladım. Maalesef ekranın rengi yeşilimsi bir hal aldı. Sonradan çok araştırdım ve o ayarlamaları yapmanın doğru olmadığı sonucuna vardım çünkü ekranın panelinde bir sıkıntı var, ne yaparsanız yapın o iğrenç renk skalasından kurtulmanız imkansız. Eğer tasarımcıysanız asla bu bilgisayarla çalışamazsınız çünkü hiçbir renk doğru gözükmüyor. Yukarıdaki ayarlamaları yaptıktan sonra tüm siyah ve gri tonlarını yeşilimsi bir renkte görmeye başlıyorsunuz ve ekran asla beyaz olmuyor. Eğer sıcaklık ayarını düşürürseniz bu sefer mavimsi bir renk oluyor. Bu da sabrınızın tükendiği son nokta oluyor. Hemen iade etmenizi tavsiye ediyorum. Ben daha sonra Asus Vivobook pro14x aldım. Maalesef beni çok mağdur ettiler, iğrenç bir süreçti. Çok fazla uğraşmasaydım iade de almayacaklardı.. umarım aynı süreci yaşamazsınız.
Katılıyorum ben 1 ay önce victus d1021nt modelini aldım ondan önce aynı modelin 8gb ramli siyahini almistim ekran sari geldi diye iade etmistim hemen 2.siparişimde gelen üründe ekran sarıysı basbaya özellikle beyaz ışıkta. İade ile uğraşmak istemedim ihtiyacım vardı eğitimim sebebiyle windows ekran kalibrasyonuyla hep idare etmeye çalıştım hala da çalışıyorum sarılığı azaltsam da renkler doğru görünmüyor ekran renklerini istediğim gibi kalibre edemiyorum ayrıca ne yaparsam yapayım mor rengini mavi gösteriyor kalibre ederken yeşil ve kırmızı tonlari azaldigi için yani ne yaparsaniz yapin yanlış bir görüntü oluşuyor. Ürünü halen kullanıyorum ama günden güne beni psikolojik olarak etkilemeye başladı her gün ayarlarla oynuyorum fakat tatmin etmiyor ekran beni bu saatten sonr da iade almayacaklarını biliyorum ayrıca dediğiniz gibi hp ile de görüşmüştük ilk gelen sari olunca fakat tabii ki görüntülü bağlanıp normal dediler bir sorun yok dediler ben ne desem boş teknik bilgileri 0 yani ekrandan uzaktan bakarak kadar anlayacaksın ki? Özetle bu durum gittikçe canımı sıkmaya başladı düşünüp duruyorum yani iade edebilsem bir daha victus almam heralde laptop fiyatlari da malum ikinci el olarak satsam bir sürü para koymam gerekecek ve öğrenciyim alabileceğimi sanmıyorum. Yani özetle sıkışıp kaldım bu ekranla ve gittikçe ruh sağlığımı bozuyor görüntü çok kötü ben bembeyaz ekran olmasini isterdim ne yaparsaniz yapin dengesiz oluyor renkler sürekli film dizi izlerken renk ayari degistiriyorum eziyet oldu cihazı kullanmak ama Türkiye'de hiçbir satıcı bunu anlamıyor. Umarım en yakın zamanda cihazdan kurtulurum.

Merhaba arkadaşlar, yorumları okudum. Bu Hp'nin Victus modelini uzun zamandır kullananlar için bir sorum olacak.

Özellikle bilgisayarı çok sık kullananlar için soruyorum; bilgisayardan genel olarak memnun musunuz. Isınma, arızalanma vb sorunlar yaşadınız mı? Victus modeli ekranın sallanması ile baya bilinir olmuş.
Ekranın menteşelerinde veya kasanın farklı yerlerinde problem yaşayan vs var mı acaba? Geri dönüşünüze göre bilgisayar almayı düşünüyorum.
teşekkürler.
Sallanmayı abartanlar var.
Katılıyorum ben 1 ay önce victus d1021nt modelini aldım ondan önce aynı modelin 8gb ramli siyahini almistim ekran sari geldi diye iade etmistim hemen 2.siparişimde gelen üründe ekran sarıysı basbaya özellikle beyaz ışıkta. İade ile uğraşmak istemedim ihtiyacım vardı eğitimim sebebiyle windows ekran kalibrasyonuyla hep idare etmeye çalıştım hala da çalışıyorum sarılığı azaltsam da renkler doğru görünmüyor ekran renklerini istediğim gibi kalibre edemiyorum ayrıca ne yaparsam yapayım mor rengini mavi gösteriyor kalibre ederken yeşil ve kırmızı tonlari azaldigi için yani ne yaparsaniz yapin yanlış bir görüntü oluşuyor. Ürünü halen kullanıyorum ama günden güne beni psikolojik olarak etkilemeye başladı her gün ayarlarla oynuyorum fakat tatmin etmiyor ekran beni bu saatten sonr da iade almayacaklarını biliyorum ayrıca dediğiniz gibi hp ile de görüşmüştük ilk gelen sari olunca fakat tabii ki görüntülü bağlanıp normal dediler bir sorun yok dediler ben ne desem boş teknik bilgileri 0 yani ekrandan uzaktan bakarak kadar anlayacaksın ki? Özetle bu durum gittikçe canımı sıkmaya başladı düşünüp duruyorum yani iade edebilsem bir daha victus almam heralde laptop fiyatlari da malum ikinci el olarak satsam bir sürü para koymam gerekecek ve öğrenciyim alabileceğimi sanmıyorum. Yani özetle sıkışıp kaldım bu ekranla ve gittikçe ruh sağlığımı bozuyor görüntü çok kötü ben bembeyaz ekran olmasini isterdim ne yaparsaniz yapin dengesiz oluyor renkler sürekli film dizi izlerken renk ayari degistiriyorum eziyet oldu cihazı kullanmak ama Türkiye'de hiçbir satıcı bunu anlamıyor. Umarım en yakın zamanda cihazdan kurtulurum.
Sarı muhabbeti driverlar ile geçiyor ama siz mi yükleyemediniz acaba ?

Sallanmayı abartanlar var.

Sarı muhabbeti driverlar ile geçiyor ama siz mi yükleyemediniz acaba ?
geçmiyor hocam her şeyi denedim her yeri araştırdım bütün sürücülerim güncel panel renkleri doğru göstermiyor hiçbir şekilde özellikle içerik tüketiyor veya edit yapıyorsanız. Ekranı windows ile kalibre ettim sarılık kabul edilebilir düzeyde gitse bile renklerin doğruluğu önemli ölçüde kayboluyor siyahlar tam siyah olmuyor mavimsi oluyor. mor resmini sorunsuz bir ekran ve victusun ekranı ile yan yana açtım ve telefondan çektim victusda düz açık mavi gösteriyor buyrun inceleyin 2023-04-12-06-55-24-239.jpg2023-04-12-06-55-16-771.jpg

gittikçe tahammül edememeye başladım en yakın zamanda elimden çıkarmak istiyorum renk doğruluğu önemli olmayanlar için normal olabilir ama beni çok rahatsız ediyor hp'ninde bu konuda duyarsız olması kabul edilemez sorun yokmuş gibi davranıyorlar

Aynı cihaza sahibim ve probleminizin çözümünü sanırım biliyorum. Lütfen aşağıdaki adımları sırasıyla takip edin.
1) Ana ekranınızda sağ tıklayın
2) AMD Radeon Software uygulamasına tıklayın.
3) Sağ taraftan ayarlar çarkına tıklayın.
4) Ekran bölümüne gelin.
5) Aşağıdaki ekran görüntüsünde gördüğünüz şekilde ayarlamanızı yapın. (Sağ taraftan özel renk kısmını etkinleştirmeniz lazım.)

Eki Görüntüle 1189765

Sağ kısımdaki ayarları birebir yaptıktan sonra ekranınızın sararması gitmiş olması lazım. @Blueandgray
Kardeş Allah senden razı olsun kafayı yiyodum

Geri
Yukarı