Xbox Series X vs. Xbox Series S PS5 vs. PC | Rehber

sality.at

Picopat
Arkadaşlar, araştırmalarım ve deneyimlerim sonucu sizlere Xbox vs PS5 vs PC konusunu anlatacağım.

Kendinize sorun. Ben neden konsol veya PC alıyorum?
Eğer oyunları ucuz olsun ve tam yeni nesil gücünde olsun derseniz Xbox Series X,
Yine oyunları ucuz olsun, geriye uyumluluk olsun, benim evimde 4K yok, gerek te yok kafasındaysanız Xbox Series S,
Ben tam güç oynayacağım, epik Sony exclusivelerini oynayacağım, DualSense ile oyunu gerçek gibi deneyimlemek istiyorsanız PS5,
Hem işlerimi yapayım hem de oyun oynayım derseniz PC size göre.

Aşağıya bir tablo bırakıyorum, oradan bakabilirsiniz:
2020-12-21 23_47_28-Yeni Microsoft Excel Çalışma Sayfası - Excel.png

Ben PS5 aldım. Memnunum, zaten öğrenci olduğum için arada sırada oynuyorum. Zaten o zamana da exclusiveler çıkmış oluyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Sizlerin de yorumlarınızı bekiyorum. İyi geceler...

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu kadar edebiyat yapmana gerek yoktu.
Paran varsa var yoksa yok işte. 😞
Ee o zaman kimse bu kadar "edebiyat" yapmasın incelemesin fikirlerini sunmasın "paran varsa bu yoksa o" gibi düşünceyle herkes ne kullanırsa kullansın. Bu mantıklı değil. Detaylar önemli.

Elinize sağlık tablolarla anlatım güzel olmuş soran arkadaşlara cevap niteliğinde paylaşılacak bir konu.

Şu an PS5 donanımında bir bilgisayar alsanız 7 sene kullanabilirsiniz, işin 1080p60 DLSS modu da var. Online server kısmı ücretsiz oyunda, BF gibi oyunlarda karşılaşma olasılığınız çok düşük. Konsollara da yama uygulanabiliyor ve boyutları küçük PC'ler de yapılabiliyor. Kasa fiyatına çok arttırmadan ITX kasa veya laptop alınabilir.

Amaç çoğunlukla oyun oynamaksa ama oyunu oynamak için yüksek kalitede bir bilgisayar parası vermek istemiyorsak konsol almalıyız. Mesela ben PlayStation exclusivelerini sevmem. Kılıç, balta gibi şeyler değil ateşli silahlar, yüksek teknoloji daha iyi geliyor bana çoğunlukla. Bende Xbox var dizüstü bilgisayarımda 2 oyun ve SSD var gayet iyi şuan her şey. Bide PlayStation oyunları çok pahalı artık.

Konsol fiyatındaki PC üzer. 2-3 sene sonra çok yüksek kalite bir oyun geldiğinde konsolcu için PS/XBOX ibaresi yeterliyken PC kullanıcısı sistem gereksinimlerine falan bakar. PC tarafında bütçenin sınırı olmadığı için dönemin şartlarında iyi bir bilgisayar her zaman daha kaliteli oynatır ama PC'yi iyi seviyesinde tutmak mesele. Konsol tarafındaki taşınabilirlik, istediğin yerde istediğin şekilde oynayabilmek/masa başı zorunluluğu olmaması ve bir kere alıp bir daha hiçbir şeyiyle uğraşmamak çok çok daha baskın benim için. Konsol olaraksa Series S bugünün şartlarında önümüzdeki en az 2 yıl için en mantıklı konsol bence (TR fiyatıyla değil). Sonrasında yanına bir PS5 koyulduğu taktirde erişilemeyen oyun ve platform olmamış olur.

Şu an PS5 donanımında bir bilgisayar alsanız 7 sene kullanabilirsiniz, işin 1080p60 DLSS modu da var. Online server kısmı ücretsiz oyunda, BF gibi oyunlarda karşılaşma olasılığınız çok düşük. Konsollara da yama uygulanabiliyor ve boyutları küçük PC'ler de yapılabiliyor. Kasa fiyatına çok arttırmadan ITX kasa veya laptop alınabilir.
Sen hangi konsola GTAV, RDR2 gibi oyunlarda türkçe yama uygulandığını gördün? PES yamalarını demiyorum.
PC her zaman eskir. En başta tüm oyunları açar ama 3-4 sene sonra sistem gereksinimlerine bakarsın.

Son düzenleme:
Türkiye'de oyun için şahsen en mantıklı seçim XSX. En az 7 sene destek alacak, optimize, Game Pass gibi bir nimete sahip. Bir de yurt dışından 4000-4500 TL civarina getirilebilirse bu ekonomik şartlarda eğlenmek için iyi bir tercih.

Sen hangi konsola GTAV, RDR2 gibi oyunlarda Türkçe yama uygulandığını gördün? PES yamalarını demiyorum.

PC her zaman eskir. En başta tüm oyunları açar ama 3-4 sene sonra sistem gereksinimlerine bakarsın.
Kırık konsollarda vardı o tarz şeyler. Hem sadece yama demişsiniz ben sezonluk yamalar gibi düşündüm 3. parti değil. Mod desteği demeniz lazımdı fakat bazı o da bazı oyunlarda vardı. Genel olarak yok diyebiliriz.
Her şey eskir ama oyunlar genel olarak konsol üzerinde/gücü varsayılarak açılır ve elimizde bu nesil için Series S diye bir alet var. Yani elinizde RTX 2060 ve denk olan ekran kartı ile R5 3600 ve denk olan bir kombinasyonla bu nesli atlatabilirsiniz. Eski nesillerde de böyle oldu, konsolun yaşından 1 yaş büyük orta/üst parçalar 7 sene götürdü. Sistem gereksinimine bakmak zorunda kalanlar düşük-orta sisteme sahip olanlar.

Bu arada birkaç daha ekleme yapayım:

1) Benim Mart-Nisan gibi Erasmus+ hareketlilği var. O sırada yurtdışından PS5 alacağım ve ps4'ümü 2000TL'ye sattım. Yurtdışından alınca bana 4000-2000=2000TL ye maloluyor PS5.

2) PS kısmında oyun kardeşliği var. Ben neredeyse bütün oyunları MonanımMaber'deki kardeşlik hesap ilanlarından aldım ve oyunlar 3 hak olduğu için %60 indirimli oluyor. O yüzden fiyat sıkıntısı hiç yaşamadım diyebilirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı