Rehber XPG Battlecruiser kasa bağlantıları

Bora Dere

Zettapat
Süper Moderatör
Sosyal Tayfı
Makaleler
32
Yer
Slytherin
Daha fazla  
Kendisi çok güzel bir kasa fakat bağlantılarının zorluğu sebebiyle çoğu kullanıcıyı bezdiriyor gördüğüm kadarıyla. Bu yüzden sırf bu kasa için detaylı bir bağlantı rehberi hazırlamaya karar verdim. Umarım işinize yarar.

1. Ön panel portlarını tanıyalım:
Soldan sağa olmak üzere:
  1. USB Type-C portu. Anakartta USB 3.2 Gen 1 başlığına takılıyor.
  2. İki tane USB Type-A portu. Yine USB 3.2 Gen 1 başlığına takılıyor.
  3. 3.5 mm'lik kulaklık/mikrofon kombo jack.
  4. Aydınlatmayı kasa üzerinden kontrol etmek isteyenler için bir tuş. (Reset butonu kullanılabilir kalıyor böylece)
  5. Reset butonu. (HDD LED ile aydınlatılmış.)
  6. Güç tuşu. (Power LED ile aydınlatılmış.)

2. Ön panel bağlantılarını tanıyalım:
Ön paneldeki kablolar şu şekilde:
  1. Power Sw, Reset Sw, Power LED ve HDD LED kabloları.
  2. HD Audio kablosu.
  3. 2 adet Type-A USB'yi bağlamanız için tek kablo.
    1. Burada sıkıntı yaşayanı gördüm. Ön paneldeki iki USB Type-A portu tek bir kabloyla bağlanıyor, dolayısıyla anakartta tek bir başlık kaplıyor. Bunun da altını çizeyim.
  4. USB Type-C bağlantısı için kablo.
  5. 2 adet (3 pinli, 5V) ARGB, 2 adet de (4 pinli, 12V) RGB bağlantı kablosu.
    1. Bunlar kasa aydınlatmasını ön paneldeki tuştan kontrol etmek isteyenler için bırakılmış. Toplamda 4 tane kablo olması da kasadaki fanlara ekleme yapabileceğinizi veya ekstra şerit takabileceğinizi belirtiyor.
  6. Ön paneldeki aydınlatma kontrolcüsüne güç veren SATA güç bağlantısı.
Not: Fanların aydınlatmalarını kasa üzerinden kontrol etmeyecek kişilerin üstteki 5 ve 6. maddelerdeki bağlantıları yapmasına gerek yoktur.

3. Fanların bağlantılarını tanıyalım:
Her bir fandan iki tipte kablo çıkıyor.
  1. Fana güç sağlamak için 3 pinli kablo. (DC ile hız kontrolü yapılabiliyor)
    1. Bu kablolar 4 fan için de birbirlerine bağlı şekilde geliyor. Bunların bağlantılarını ayrıca anlatmak isterdim ama bu kasa elimde değil. Araştırmalarımdan yola çıkarak hazırladım bu rehberi. Aşağıya bulabildiğim tek fotoğrafını bırakıyorum.
      1. Ek Açıklama 2020-07-19 205433.png
      2. Bu kabloların da iki tane boş ucu var. Bunların birisiyle ilgili hiçbir bilgiye ulaşamadım, ama ek fan bağlamak için olduğunu düşünüyorum. (Resim-1)
      3. Ek Açıklama 2020-07-19 205225.png
      4. Bu kablolardan çıkan ikinci uç ise, 4 fanı da anakarta bağlamaya yarayan uç. Onun da fotoğrafı aşağıdaki gibidir. (Resim-2) Bunu anakartınızdaki bir fan portuna bağlayacaksınız.
      5. Ek Açıklama 2020-07-19 205258.png
  2. Çıkan ikinci tür kablo ise çift başlı (hem dişi hem de erkek uçlu) ARGB kablosu. (Burada işler çok karışıyor, o yüzden burayı dikkatli takip edin.) Bu kablo, uçları renklerle belirtilmiş olup aşağıdaki gibidir. (Resim-3)
  3. Ek Açıklama 2020-07-19 205126.png
    1. Bu çift başlı kabloların bağlantıları ise şöyle:
      1. Önde en üstteki fandan çıkan dişi ARGB kablosu, bir altındaki fandan çıkan erkek ARGB kablosuna bağlanıyor.
      2. Demin bağlantı yaptığımız (ortadaki) fandan çıkan dişi ARGB kablosu (demin bağlantı yaptığımız kablonun diğer başı), altındaki kablonun erkek ARGB kablosuna bağlanıyor.
      3. Ardından önde en alttaki fandan çıkan dişi ARGB kablosu, en arkadaki fanın erkek ARGB kablosuna bağlanıyor.
Buradan sonra iki farklı seçenek var. Daha kolay anlaşılsın diye ayrı yazayım dedim:
  1. Eğer fanların aydınlatmasını kasadan kontrol edecekseniz, en arkadaki fandan çıkan dişi ARGB kablosunu ön panelden gelen (rehberin ikinci bölümünün 5. maddesinde belirttiğim) 3 pinli erkek ARGB kablosuna yapılması gerekiyor. Ayrıca yine aynı yerde bahsettiğim SATA güç bağlantısı da yapılmalı.
  2. Eğer aydınlatmayı anakart programından kontrol edecekseniz, elinizde kalan en arkadaki fanın dişi ARGB kablosunu anakartınızdaki ARGB başlıklarından birisine yapacaksınız.
  3. header-1.jpg
Evet efenim, zorlu bir konunun daha sonuna geldik. Özel olarak @Kampfar'a çok teşekkür ediyorum. Bu kasayla ilgili çözdüğüm ilk konu onun konusuydu, daha rahat anlatabilmek için bağlantıları gösterdiği bir video çekmişti. Rehberde kullandığım ilk 4 resim onun videosundan alınmıştır. Bahsettiğim konuya da aşağıdan ulaşabilirsiniz, umarım yardımcı olabilmişimdir. Eksik gördüğünüz bir yer varsa belirtmeyi unutmayın.

Hocam yakın zaman da nasipse bir sistem toplayacağım ve bu kasayı tercih edeceğim. İlk defa montaj yapacağım ayrı ayrı alıp. Bir şekilde bulur yaparım sorunsuz bir şekilde derken karşıma çıktı konu. Gerçekten çok işime yarayacaktır zamanı geldiğinde. Elinize sağlık. :)

Kendisi çok güzel bir kasa fakat bağlantılarının zorluğu sebebiyle çoğu kullanıcıyı bezdiriyor gördüğüm kadarıyla. Bu yüzden sırf bu kasa için detaylı bir bağlantı rehberi hazırlamaya karar verdim. Umarım işinize yarar.

1. ön panel portlarını tanıyalım:
Soldan sağa olmak üzere:
  1. USB Type-C portu. Anakartta USB 3.2 gen 1 başlığına takılıyor.
  2. Iki tane USB type-a portu. Yine USB 3.2 gen 1 başlığına takılıyor.
  3. 3.5 Mm'lik kulaklık/mikrofon kombo jack.
  4. Aydınlatmayı kasa üzerinden kontrol etmek isteyenler için bir tuş. (Reset butonu kullanılabilir kalıyor böylece)
  5. Reset butonu. (HDD LED ile aydınlatılmış.)
  6. Güç tuşu. (Power LED ile aydınlatılmış.)

2. ön panel bağlantılarını tanıyalım:
Ön paneldeki kablolar şu şekilde:
  1. Power SW, reset SW, Power LED ve HDD LED kabloları.
  2. HD Audio kablosu.
  3. 2 adet type-a USB'yi bağlamanız için tek kablo.
    1. Burada sıkıntı yaşayanı gördüm. Ön paneldeki iki USB type-a portu tek bir kabloyla bağlanıyor, dolayısıyla anakartta tek bir başlık kaplıyor. Bunun da altını çizeyim.
  4. USB Type-C bağlantısı için kablo.
  5. 2 adet (3 pinli, 5v) ARGB, 2 adet de (4 pinli, 12V) RGB bağlantı kablosu.
    1. Bunlar kasa aydınlatmasını ön paneldeki tuştan kontrol etmek isteyenler için bırakılmış. Toplamda 4 tane kablo olması da kasadaki fanlara ekleme yapabileceğinizi veya ekstra şerit takabileceğinizi belirtiyor.
  6. Ön paneldeki aydınlatma kontrolcüsüne güç veren SATA güç bağlantısı.
not: fanların aydınlatmalarını kasa üzerinden kontrol etmeyecek kişilerin üstteki 5 ve 6. maddelerdeki bağlantıları yapmasına gerek yoktur.

3. fanların bağlantılarını tanıyalım:
Her bir fandan iki tipte kablo çıkıyor.
  1. Fana güç sağlamak için 3 pinli kablo. (DC ile hız kontrolü yapılabiliyor)
    1. Bu kablolar 4 fan için de birbirlerine bağlı şekilde geliyor. Bunların bağlantılarını ayrıca anlatmak isterdim ama bu kasa elimde değil. Araştırmalarımdan yola çıkarak hazırladım bu rehberi. Aşağıya bulabildiğim tek fotoğrafını bırakıyorum.
      1. Bu kabloların da iki tane boş ucu var. Bunların birisiyle ilgili hiçbir bilgiye ulaşamadım, ama ek fan bağlamak için olduğunu düşünüyorum. (Resim-1)
      2. Bu kablolardan çıkan ikinci uç ise, 4 fanı da anakarta bağlamaya yarayan uç. Onun da fotoğrafı aşağıdaki gibidir. (Resim-2) bunu anakartınızdaki bir fan portuna bağlayacaksınız.
  2. Çıkan ikinci tür kablo ise çift başlı (hem dişi hem de erkek uçlu) ARGB kablosu. (Burada işler çok karışıyor, o yüzden burayı dikkatli takip edin.) bu kablo, uçları renklerle belirtilmiş olup aşağıdaki gibidir. (Resim-3)
    1. Bu çift başlı kabloların bağlantıları ise şöyle:
      1. Önde en üstteki fandan çıkan dişi ARGB kablosu, bir altındaki fandan çıkan erkek ARGB kablosuna bağlanıyor.
      2. Demin bağlantı yaptığımız (ortadaki) fandan çıkan dişi ARGB kablosu (demin bağlantı yaptığımız kablonun diğer başı), altındaki kablonun erkek ARGB kablosuna bağlanıyor.
      3. Ardından önde en alttaki fandan çıkan dişi ARGB kablosu, en arkadaki fanın erkek ARGB kablosuna bağlanıyor.
Buradan sonra iki farklı seçenek var. Daha kolay anlaşılsın diye ayrı yazayım dedim:
  1. Eğer fanların aydınlatmasını kasadan kontrol edecekseniz, en arkadaki fandan çıkan dişi ARGB kablosunu ön panelden gelen (rehberin ikinci bölümünün 5. maddesinde belirttiğim) 3 pinli erkek ARGB kablosuna yapılması gerekiyor. Ayrıca yine aynı yerde bahsettiğim SATA güç bağlantısı da yapılmalı.
  2. Eğer aydınlatmayı anakart programından kontrol edecekseniz, elinizde kalan en arkadaki fanın dişi ARGB kablosunu anakartınızdaki ARGB başlıklarından birisine yapacaksınız.
Evet efenim, zorlu bir konunun daha sonuna geldik. Özel olarak @Kampfar'a çok teşekkür ediyorum. Bu kasayla ilgili çözdüğüm ilk konu onun konusuydu, daha rahat anlatabilmek için bağlantıları gösterdiği bir video çekmişti. Rehberde kullandığım ilk 4 resim onun videosundan alınmıştır. Bahsettiğim konuya da aşağıdan ulaşabilirsiniz, umarım yardımcı olabilmişimdir. Eksik gördüğünüz bir yer varsa belirtmeyi unutmayın.

Hocam dün bu kasayı toplamaya başladım. Ön panelden 2 tane 20 pin kablo cıkıyor fakat benim anakarta, MSI MPG Z490 GAMING Edge Wi-Fi, tek giriş var. Biri boşta kaldı. Bir de öndeki yine USB Type-C için ayrı bir kablo cıkmadı, o ne olacak onu anlamadım.

ARGB bağlantılarına gelince, 4 fanın ARGB'lerini erkek dişi bağladıktan sonra FP 240 soğutucunun dizisine bağlayıp Jrainbow'a taktım. Önden gelen 3 adet 4 pinli kablolar ve güc kablosunu hiç ellemedim. Yanlışım var mı ya da öneriniz?

@Canersofraci öndeki Type-C portu da 20 pinlik USB kablosu ile bağlanıyor, özel bir kablosu yok. Anakartınızda direkt Type-C bağlantısı var, bu kasadaki bağlantıyla uyuşmuyor yani. 2 adet USB Type-A ile 1 adet USB Type-C arasında seçim yapmalısınız. Bunun için bazı dönüştürücüler var ama ülkemizde hiç bulamadım.

ARGB bağlantısı konusunda yaptığınız doğru. Bu şekilde o fanları anakart üzerinden kontrol edebilirsiniz. Fakat bir porta o kadar çok kablo takmak ne kadar sağlıklı, bilemedim. Anakartınızda ikinci bir JRAINBOW portu var, isterseniz sıvı soğutmanın fan ve pompasını oraya takabilirsiniz, garantiye almak için.

@Bora Dere öncelikle teşekkür ederim. Dediğinizi de düşündüm, sıvı soğutmayla kasanın 4 fanını 2 ayrı Rainbow'a takmayı. Fakat senkron olmazlar mı acaba diye vazgeçtim.

Bir şey daha, fan güç kabloları birbirine paralel bağlanmış olarak geldi kasa. Fakat ben ayırıp 4 fanı ayrı ayrı SYS fanlara taktım. Soğutucununkiler zaten CPU fana taktım. Hangisini önerirsiniz?

Öncelikle teşekkür ederim. Dediğinizi de düşündüm, sıvı soğutmayla kasanın 4 fanını 2 ayrı Rainbow'a takmayı. Fakat senkron olmazlar mı acaba diye vazgeçtim.
Olurlar. MSI'ın Mystic Light programıyla senkronize edebilirsiniz.

Yaptığınız fan dizilimi de yanlış değil. İki türlü de problem çıkaracağını sanmıyorum.

Olurlar. MSI'ın Mystic Light programıyla senkronize edebilirsiniz.

Yaptığınız fan dizilimi de yanlış değil. İki türlü de problem çıkaracağını sanmıyorum.
Bende ROG Strix B550-F Gaming var. Bildiğim kadarıyla 1 tane 5v ARGB girişi var mecbur hepsini tek porta takacağım. 4 kasada, 3 sogutucuda ve 1 tane de ROG RGB şerit olacak.

Hocam merhabalar umarım hala aktifsinizdir.

Kasanın 4 fanının takacağım, uç sizin de resimde belirttiğiniz gibi dişi 3 pin girişli fakat anakarttaki SYS fan portu erkek 4 çıkışlı. Ne yapmalıyım?

@kr0nos6 fanların güç kablolarından mı bahsediyorsunuz? Öyleyse sorun yok. 3 pinlik fan güç bağlantıları 4 pinlik yerleşkeye uyacak şekilde tasarlanıyor.

Zaten anakarttaki portta bir çıkıntı var. Fan kablosunda da iki adet ince çıkıntılar var. Onlar denk gelecek şekilde takın. Kenarda anakarttaki porttan bir pin boş kalacak, hiçbir sıkıntı olmaz bu şekilde.

Geri
Yukarı