Yaşlılar otobüste neden gençleri kaldırıyor?

xw3nzy

Hectopat
Yer
Türkiye, Bartın
Daha fazla  
Bugün dolmuşta kapı ağzındaydım ve kapı açıldı 2 teyze aralarında konuşuyordu arkadan bir tane daha geliyor dedi diğerine diğeri de bu dolu ama gençlerden birini kaldırır otururuz dedi ve bir arkadaki otobüse bindiler. Devamını bilmiyorum ama bu nasıl bir zihniyet anlamış değilim. Ben şahsen engelliye, hamileye yer veriyorum yoksa gezmeden mi yoksa işten mi gelen ayırt edemiyorum. Peki siz yaşlılara yer veriyor musunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Asla vermem. Ben toplu taşımada bir kişiyi gözetlerim. Ben yaşlıyım diye eşek gibi yer verecekler tribinde olup olmadığına bakarım önce. Sonra zorlanıp zorlanmadığını gözlemlerim. Tamam bu ayakta duramıyor yazık otursun deyip yer veririm. Bunun dışında asla. Ben vermiyorum kardeşim, yaşlısın diye tanrı olmadın. Vermiyorum sana yer mer. Genelde söylenenler olursa ben aldırış da etmem takmam hiç.

İstanbul'da genelde sıra bekleniyor, daha önce Kayseri ve Kırıkkale de yaşadığım için sıra bekleniyor denildiğinde tuhaf karşılayacak dostlarım vardır. Kısacası yeni gelenler sıranın arkasına geçiyor otobüs kapıyı açınca herkes sıra sıra biniyor. Otobüs dolunca zaten acelesi olan biniyor yoksa ikinciyi bekliyorlar. Ben şu zamana kadar İstanbul'da yer isteyen yaşlı birini görmedim onlarda alışmış artık biniyorlarsa ayakta bekliyorlar zaten yollar o kadar uzun ki kimsede o cesaret yok. Ancak dediğiniz gibi engelli veya hamile birisi olduğunda yer veriliyor zaten onlar içinde ayrı koltuklar var sen o koltuklara oturduysan seve seve kalkacaksın. Burada olan ve benim garibime tek giden çocuklu kadınlar. 4 tane çocukla otobüse biniyor sonra yer istiyor vermezsen @RReagan dediği gibi tüm otobüs laf ediyor. Sanki ben yaptım 4-5 çocuğu.

60+ yaş insanlarda fiziki sıkıntılar baş göstermeye başlıyor malum uzun süre ayakta kalacak güçleri olmayabilir onlara yer vermek gerekiyor fikrimce. Ancak dinç görünen herhangi sıkıntısı olmayan insanlara yer vermekte saçma anlattığın insanlarda üstteki kategoride değillerse onlarda ayakta seyahat etmeye mahkum.

Şahsen ben yer vermiyorum çünkü işten zaten yorgun abim geliyorum hani bir de onlar eklenince ki muhtemelen emekliler sınıfında oluyor bu yaşlılar yaşa gereği ve bundan ötürü muhtemelen geziyordur o saatlerde diye düşünüyorum ve ben yorgun her gün gelirken onun hani gezerek sırf yaşlıydı yani yer bulma çabalarını anlamıyorum özellikle metroya binerken yaşıyorum bu durumu hemen yaşlılar ön sayfada oluyor ve koşturarak koltuklara oturmaya çalışıyorlar birazcık sanırım burada sadece yaşlıları değil diğer insanları da iyileştireceğim birazcık tembel bir toplumun sanırım diye düşünüyorum fırsatça bir toplumumuz biz benim kendi gördüklerimi değerlendirme sonucum. Ha bir de bencilliği de ekleyeyim onu eklemezsem olmaz zaten bugünlerde bu ülkenin bu durumundan sanırım bu duygu sorunlu diye düşünüyorum bencillik.

Yeni konular

Geri
Yukarı