Yaşlılar otobüste neden gençleri kaldırıyor?

Gerçekten ayakta duramayacak hâli yoksa asla yer vermem. Dışarıda saatlerce gezerken hiçbir ağrısı sızısı olmayan yaşlılar otobüse binince "oy evladım bana yer verir misin" triplerine giriyor nefret ediyorum bundan. İşe ve okula gidiş-geliş saatlerinde asla ama asla kimseye yerimi vermem. Bu saatler dışında eğer yolum kısaysa yer veririm uzunsa da asla vermem.

Bir kere en arka en köşede otururken yaşlı bir moruk gözlerini bana dikti benim ona yer vermem için 2 kişiyi kaldırmam üzerine de koridordaki 4 5 kişiyi ileri itip o moruğun geçmesini sağlamam gerekirdi. Bende kılımı kıpırdatmadım zaten işten geliyorum yorgunum. Kadın veya adam hatırlamıyorum bu moruğa yer verdi sonra bunlar arkamdan konuşmaya başladılar. (moruk dememin sebebi yaşlıların büyük çoğunluğuna saygı duymayışımdan)

Kimse kimseye yer vermek zorunda değil. Sadece, gerçekten yaşlı ve ayakta duramayacak kişilere yer verilmeli. Daha zımba gibi olan insanlar bile yüzündeki birkaç kırışığı kullanarak yer kapmaya çalışıyor bazen.

Bugün dolmuşta kapı ağzındaydım ve kapı açıldı 2 teyze aralarında konuşuyordu arkadan bir tane daha geliyor dedi diğerine diğeri de bu dolu ama gençlerden birini kaldırır otururuz dedi ve bir arkadaki otobüse bindiler. Devamını bilmiyorum ama bu nasıl bir zihniyet anlamış değilim. Ben şahsen engelliye, hamileye yer veriyorum yoksa gezmeden mi yoksa işten mi gelen ayırt edemiyorum. Peki siz yaşlılara yer veriyor musunuz?
Telefonunu çıkar göster diyen bir zihniyete yer vermiyorum.

Asla vermem. Ben toplu taşımada bir kişiyi gözetlerim. Ben yaşlıyım diye eşek gibi yer verecekler tribinde olup olmadığına bakarım önce. Sonra zorlanıp zorlanmadığını gözlemlerim. Tamam bu ayakta duramıyor yazık otursun deyip yer veririm. Bunun dışında asla. Ben vermiyorum kardeşim, yaşlısın diye tanrı olmadın. Vermiyorum sana yer mer. Genelde söylenenler olursa ben aldırış da etmem takmam hiç.
Yazmak istediklerimi tamamen anlatmış. Aynı düşüncedeyiz hocam

Yeni konular

Geri
Yukarı