Yazılım için üniversite okunmalı mı?

GT 145

Decapat
Bende şöyle bir sıkıntı var ben 13 yaşındayım ve Front-End serifikam var(Back-End)yakında alacağım. Ailem sürekli dersini yap yazılımı üniversitede yaparsın diyor. Bense yazılım için kafayı yiyorum. Ders çalışsam bile kafamda yapmaya çalıştığım bir sürü proje var.

Sizce yazılım için illa üniversite okumalı mıyım? Sizce yazılım için yaşım çok mu küçük? Üniversiteye gidene kadar yazılım meslegi biter diye korkum var.

Meslek yeni başlıyor bitmez. Yazılım öğrenip okuyamazsan daha çok zorlanırsın. Ya ikisini aynı anda götür ya da sadece dersle devam.

Bende şöyle bir sıkıntı var ben 13 yaşındayım ve Front-End serifikam var(Back-End)yakında alacağım. Ailem sürekli dersini yap yazılımı üniversitede yaparsın diyor. Bense yazılım için kafayı yiyorum. Ders çalışsam bile kafamda yapmaya çalıştığım bir sürü proje var.

Sizce yazılım için illa üniversite okumalı mıyım? Sizce yazılım için yaşım çok mu küçük? Üniversiteye gidene kadar yazılım meslegi biter diye korkum var.
internet > okul

Üniye sadece eğitim için bakmayın. İnternetten ünide öğrendiklerini daha hızlı öğrenebilirsin ama üni ortamı iş hayatı için çok önemli. Orda tanışacağın insanlar, yürüteceğin ortak projeler, araştırmalar falan ilerde işine yarar. Yoksa ne diye millet Boğaziçi, ODTÜ diye tutturuyor? Ne kadar elit ortama girersen o kadar elit insanlarla tanışırsın.

Üniversiteye 18 yaşında gideceğini varsaysak, 5 yılda yazılımın bitmesi mümkün değil. Yazılımcı olmak için üniversite evet şart değil özellikle belli başlı üniversiteler haricinde. Ancak işe alımlarda halen diploma isteyen pek çok şirket mevcut. Ek olarak üniversite hayatı insana eğitim dışında pek çok şey katar, sosyalleşme ve çevreni genişletme imkanı bulursun.

Sertifikalara bu kadar güvenmemeni baştan söyleyeyim. Dışarıda tonla alakalı alakasız sertifikalı işsiz var. Sertifikayı aldığın yer önem taşır burada. Ben Front-End bitirdim, Back-End bitiriyorum moduna girmemelisin. Yaşın daha küçük, elbette yazılım geliştirmeye vakit ayırman çok çok iyi. Ancak ana işin bu olmamalı henüz. Hele ki iyi bir eğitim alıp ODTÜ, Boğaziçin, İTÜ gibi okullara gidersen çok faydasını görürsün.

Mühendisliği 2 satır if yazmak sanıyor herkes. İnternet her türlü ameliyatı yapabileceğin kaynakla dolu. Ben internetten öğrendim desem seni ameliyat etmeme izin vereceksen buyur.

İnterneti zaten her türlü kullanacaksın. Okul sana fazlasını katacak.

Ben mühendis olmak istemiyorum. Programcı olacağım, site yapıp satacağım diyorsan buyur. Okula gitmen vakit kaybı olur.

Niye gülme emojisi bıraktınız komik bir şey söylemedim :D
Komik bir şey söylediniz. O adamlar dünyanın en iyi üniversitelerini bıraktı.

Sağolun arkadaşlar.
Mühendisliği 2 satır if yazmak sanıyor herkes. İnternet her türlü ameliyatı yapabileceğin kaynakla dolu. Ben internetten öğrendim desem seni ameliyat etmeme izin vereceksen buyur.

İnterneti zaten her türlü kullanacaksın. Okul sana fazlasını katacak.

Ben mühendis olmak istemiyorum. Programcı olacağım, site yapıp satacağım diyorsan buyur. Okula gitmen vakit kaybı olur.

Komik bir şey söylediniz. O adamlar dünyanın en iyi üniversitelerini bıraktı.
Yok hedefim iyi bir programcı olmak düşük seviyeli C,C++ gibi dillerde uzman olmak

Yeni konular

Geri
Yukarı