Almanya'da Ateizm ve Agnostisizm

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Olabilir normal şeyler bunlar. Olmasi bir anlam ifade etmez.

Okuyan, araştıran, sorgulayan her insan dinlerin yalan olduğunu bilir. Bunu dediğimizde inançlı insanlarin çok zoruna gidiyor ama durum bu. Şahsen kutsal kitapları okuyan biri olarak konuşuyorum ve de bunlarin insan zirvaliklari oldukları çok aşikar. Bunu görmemek için kör olmak gerek. Yillar ilerledikçe de ateist ve deist sayisi artacak.

Kutsal kitapları okumayanlar dindar, okuyanlar ateist olur.
Okumadan sorgulamadan araştırmadan bilim insanında olunmuyor hatırlatmak isterim.

Çok araştırdım zamanında ben bir tanrı olduğunu düşünüyorum. Sizde araştırıp o görüşe varmışınız sizde saygı duyuyorum.

Saygı duymadığım birileri varsa oda okumadan araştırmadan sorgulamadan konuşanlar. Bana göre insanların dininin bir önemi yok.

Okumadan sorgulamadan araştırmadan bilim insanında olunmuyor hatırlatmak isterim.
Orasi öyle ama bu tanri gerçekliğini dogrulamaz.

Çok araştırdım zamanında ben bir tanrı olduğunu düşünüyorum. Sizde araştırıp o görüşe varmışınız sizde saygı duyuyorum.
Yeterince araştırmamışsın demek ki çünkü çok net bir durum var ortada. Tanri olduğunu düşünmen senin öznel düşüncen, keşke olsaydi ama maalesef.

Orasi öyle ama bu tanri gerçekliğini dogrulamaz.

Yeterince araştırmamışsın demek ki çünkü çok net bir durum var ortada. Tanri olduğunu düşünmen senin öznel düşüncen, keşke olsaydi ama maalesef.
Din bana göre soyut bir şeydir. Kanıtlanamaz.

Ben ne incili nede kuranı tamamen okudum, okudum diyen kimseyede inanmadım. Çünkü bu kitapların tefsirlerini okumak en az 30 cilt kitap okumaya denk.
Üstelik bu kitapları roman okur gibide okuyamanın bir faydası yok. Asıl mesele oturup en ince noktasına kadar irdeleyerek okumak. Buda en az bir ömüre denk.
Dolayısı ile araştırmamın yetersiz olduğunu kabul ediyorum ve hala araştırmalarımın devam ettiğini belirtmek istiyorum .

Şu aşamada benim için yapabileceğiniz tek şey tanrıya inanıyorsanız tanrıdan benim doğru yolu bulmamı istemeniz eğer inanmıyorsanız sadece doğru yolu bulma dileğinde bulunmanız.

Din bana göre soyut bir şeydir. Kanıtlanamaz.
İşte bunu çok güzel söyledin. O yüzden zaten gerçekliği de kanıtlanamaz. Ve ucu hep açık kalacak hep yanlış yorumlanabilecek. Bu da Ateizm ve Agnostisizme katkıda bulunur doğal olarak.

İşte bunu çok güzel söyledin. O yüzden zaten gerçekliği de kanıtlanamaz. Ve ucu hep açık kalacak hep yanlış yorumlanabilecek. Bu da Ateizm ve Agnostisizme katkıda bulunur doğal olarak.
Sizde çok güzel söylediniz. Bu yüzden bu tartışmalar hep uzayacak ve hiç bitmeyecek.

Bana göre tanrının somut delillerle kanıtlanamaması tanrının olmadığınında somut bir şekilde kanıtlanamamaaı ile mümkündür.

Bu tartışma felsefecilerin binlerce yıl sürdürdüğü gibi bizde burada binlerce saat tartışabiliriz.

Açıkcası tanrıya inanmam bana bir şey kaybettirmeyecek ancak sorguluyor olmam bana çok şey kazandıracak. Ben şuan,ı kazancın peşindeyim. Kimsenin dinini değiştirme, kimsenin inancına müdahil olma gibi bir niyetimde bu güne kadar hiç olmadı. Ben kendi derdinde biriyim.

Açıkcası burda uzun uzadıya klavye üzerinde bunları tartışmak güzel olacağı gibi vakit alıcı duruyor. Eminim ki sizinde benim gibi saatlerce klavye karşısında bir şeyler yazmaktan daha mühim işleriniz var.

Ben ne incili nede kuranı tamamen okudum, okudum diyen kimseyede inanmadım. Çünkü bu kitapların tefsirlerini okumak en az 30 cilt kitap okumaya denk.
Üstelik bu kitapları roman okur gibide okuyamanın bir faydası yok. Asıl mesele oturup en ince noktasına kadar irdeleyerek okumak. Buda en az bir ömüre denk.
Dolayısı ile araştırmamın yetersiz olduğunu kabul ediyorum ve hala araştırmalarımın devam ettiğini belirtmek istiyorum.
Okumadigin bir şey hakkinda böyle konuşuyorsun işte. Biz dininizden haberiniz yok dediğimizde de zorunuza gidiyor. Sen okumadiysan o senin sorunun ben okudum. Tefsirlerle de kendini kandırmaya devam ediyorsun sadece. Ne yaziyorsa kitapta odur. Tefsir dindeki yanlışları kapatmak için ortaya atılmış kendi kitlesini kandirmaya yarayan zirvalardir. Her kutsal kitabin dili anlaşılirdir sadedir, tefsire ihtiyacı yoktur. Bu kitaplari bir tanri yazsaydi içinde en ufak bir yanlış bilgi olmazdi ve de tanri yazdığı kitabi kimsenin anlamayacağı şekilde de yazmazdi. Tefsir masallarini bırakın gerçekçi olun. Ayet bükmeyin. Misal tek bir örnek vereyim sana onlarca var, ben sana bir tane diyeyim. Nisa 34 ayetinde açıkça size karşı gelen kadininizi dövün diyor. Bunu tefsirle çevirdiğinde aslinda sevin diyecek manası çıkmıyor. Kendi kitabını bile okumayan birinin gelip tefsirden bahsetmesi de gülünç.

Din bana göre soyut bir şeydir. Kanıtlanamaz
Painkiller güzel özetledi. Gerçekliği yoktur dinin.

Dinlerin gerçekliği kanıtlanamayacağı gibi yalanlanamaz da. Bazı kişiler bunu anlayamıyor. Bu sebeple din veya bir inanca gönülden inanılır. Kiminin gönlü inanmak istemez, kiminin ister, kimine mantıklı gelir kimine mantıksız. Bunları kabul edebilmek olgunluktur. Sırf seninle aynı görüşü savunmuyor diye birine çemkirmek medeniyetsizlik örneğidir.

Okumadigin bir şey hakkinda böyle konuşuyorsun işte. Biz dininizden haberiniz yok dediğimizde de zorunuza gidiyor. Sen okumadiysan o senin sorunun ben okudum. Tefsirlerle de kendini kandırmaya devam ediyorsun sadece. Ne yaziyorsa kitapta odur. Tefsir dindeki yanlışları kapatmak için ortaya atılmış kendi kitlesini kandirmaya yarayan zirvalardir. Her kutsal kitabin dili anlaşılirdir sadedir, tefsire ihtiyacı yoktur. Bu kitaplari bir tanri yazsaydi içinde en ufak bir yanlış bilgi olmazdi ve de tanri yazdığı kitabi kimsenin anlamayacağı şekilde de yazmazdi. Tefsir masallarini bırakın gerçekçi olun. Ayet bükmeyin. Misal tek bir örnek vereyim sana onlarca var, ben sana bir tane diyeyim. Nisa 34 ayetinde açıkça size karşı gelen kadininizi dövün diyor. Bunu tefsirle çevirdiğinde aslinda sevin diyecek manası çıkmıyor. Kendi kitabını bile okumayan birinin gelip tefsirden bahsetmesi de gülünç.

Painkiller güzel özetledi. Gerçekliği yoktur dinin.
Okumakla yorumlamak çok farklı şeyler. Sorsan tüm ateistlere ne hikmetse hepsi okumuş zaten ancak ilginç olan yeni sorular türeten ateizime bir şey kaynaktan aciz benim karşılaştıklarım.

Ben bu güne kadar sürekli araştırdım bir sürü forumda takıldım hiçbiri bir tane somut bir şey koyamadı önüme. En sonunda dini bilgisine güvendiğim bir arkadaşıma gittim sordum bana (kimin olduğunu hatırlamıyorum) şu sözden alıntı yaptı ben inanınca bir şey kaybetmeyeceğim ya inanmayanlar onlar hesap gününde nasıl hesap verecek...

O günden sonra ateizm düşüncesine sahip herkese saygı duydum ancak soyut bir şeyi somut örneklerle kanıtlamaya çalışanların görüşünü önemsemedim.

Eğer bu kadar güçlü bir yaklaşımı çürütebileceksen gel çürüt dinimi değiştireyim ancak eğer çürütemeyeceksen ben onu okudum bunu okudum diye gelme bana eğer gelirsen sen bakmakla görmek arasındaki ince çizginin aynısını okumakla anlamak arasındaki ince çizgide yaşamışım der geçerim.

Ayrıca ben sana müslümanın dediğimi hatırlamıyorum. Sadece tanrıya inandığımı söyledim. Daha benim yazdıklarımı okumayan insanında bana ahkam kesmesi çok ilginç.

Not:Bu buraya yazacağım son mesajdır.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı