Askere gitmek istemeyenler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Askerlik yapmak ile erkeklik bağdaştırması yapan genç, toy, bilgisiz, budala arkadaşlar... Askerden geldiğinizde yüz seksen derece dönerek hayatınızdan çalınan günlerinize yanacaksınız.

Çoğu gece uyumadan önce "ben bugün ne yaşadım lan? burada benim ne işim var?" diye söyleneceksiniz.

Şu an adolesan etkisiyle fazlasıyla agresif, sivri, gereksiz yorumlar yapabiliyorsunuz fakat o iş öyle değil.

Askerlik zaman kaybıdır, insanın hayatından çok büyük miktarda süre çalınmasıdır.

ps: Anlatsam yuh diyeceğiniz bir yerde askerlik yapmış 30'lu yaşlarda bir vatandaşım.

Durumum var ama ben bedelli yapmak istemem. Zaten üniversite okumuş olacağım için kısa dönem yapacağım. Açıkçası ben askere gitmek isterim yaşım gelince. (şu an liseliyim.)

Üniversite ile kısa dönemin ne alakası var. Askerlik hakkında en ufak bilgisi olmayan arkadaşlar konuşuyor.

Bence haklılar. Bir an önce tam profesyonel orduya geçmeliyiz. Bu sistem gençlere de , devlete de zarar. Gençlerin iş bulma çağında 6 ayı gidiyor. Devletin de parası gidiyor. Hem tam askeri olarak askerler yetişmiş oluyor hop askerlikleri bitiyor ve yeniden acemiler geliyor kısır bir döngü. Halbuki diğer türlü elinde sürekli yetişmiş askerler olacak. Sürekli teçhizata parada gitmeyecek. Kısacası tam profesyonel ordu herkese yarıyor. Söylemeyi unuttum sadece erkeklere uygulanan zorunlu askerlik bence kadın-erkek eşitliğine de ters.

Ülke babanın malı mı? Kimin yaşayıp yaşamayacağına sen mi karar veriyorsun?
Evet babmın malı. Dağda bizim için savaıp şehit olanlar "boş" bir şey için ölüyorsa yaşamasın.
Bence haklılar. Bir an önce tam profesyonel orduya geçmeliyiz. Bu sistem gençlere de , devlete de zarar. Gençlerin iş bulma çağında 6 ayı gidiyor. Devletin de parası gidiyor. Hem tam askeri olarak askerler yetişmiş oluyor hop askerlikleri bitiyor ve yeniden acemiler geliyor kısır bir döngü. Halbuki diğer türlü elinde sürekli yetişmiş askerler olacak. Sürekli teçhizata parada gitmeyecek. Kısacası tam profesyonel ordu herkese yarıyor. Söylemeyi unuttum zorunlu askerlik bence kadın-erkek eşitliğine de ters.
Biraz haklılık var. Belirli bir seviye verilmeli yine de. 1 ay falan... Yoksa katılıyorum.

Kötü bir şey düşünmüyorum, birinin askere gitmek istememesi tamamen onu ilgilendiren bir konu. Gerçi bundan kolay kolay kaçamayacak, büyük kısmına şimdiden geçmiş olsun diyorum. 3 mermi sıktırılıp geri gönderilen yüz binlerce kişi de askerlik yapmış olmuyorlar zaten.

Ayrıca ülkede her yıl askerlik çağına gelenlerin sayısı, ordunun alabileceği asker sayısından daha fazla. Yani herkes vatanseverliğinden coşkuyla askerlik şubesine gitse bile herkes askere alınamaz. Eskiden askerlik süresi niye 3-4 yıldı? Çünkü çok az personel vardı, bunun da mümkün olduğu kadar kullanılması gerekiyordu. Şimdi ise kişi sayısı o kadar arttı ki ordu kapasitesini geçeli yıllar oldu. İstemeyenin parayla başka şekilde destek olmasında bir sorun yok.

Askere gitmek istemeyen ya da zayıf olanlar gitmeyebilir.
Orada da gene de fazla bir Vatan görevi yapmıyoruz, eğitim görüyoruz sayılır.
Bence 1 aylık (hem de 2 hafta) askerlik yeterli, zaten asker fazlılığı var diye bedelli çıkardılar.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı