Bir işletim sistemi projesi: DoorOS

Hocam rahatsız ediyorum kusura bakmayın tekrardan. Bir sorum daha olacak. LFS'nin rehberi falan hiç mi yok? Ya da alternatifi var mıdır? Yardımcı olabilir misiniz?

LFS'nin resmi sitesi burası ama bence bu konuda pişmek için Milis topluluğuna baş vurmanızı öneriyorum. Yeterli tecrübe kazanmanız gerekir, bu da zamanla olacak şeyler. Yani GNU/Linux'u bilmek, yazılımcı olmak ve istemek sadece işin başıdır, tecrübe olmadan olmuyor. Örneğin Archman geliştirici Archman dağıtımını yapmadan önce de dağıtım yapıyordu, Manjaro KDE'yi ilk geliştiren de odur ama buna rağmen yıllarca tecrübe kazanmadan kendi dağıtımına yeltenmedi.
Dolayısıyla süper yetenek de olsanız işin tecrübe aşamasını yaşamanız gerekir.
Eğer öneri istiyorsanız size işin en önemli yerini anlatmaya çalıştım, gerisi size kalmış.

@DoorKernel kernel yapısı hakkında bir karara vardınız mı, düşünceniz nedir?

Gnu/Hurd ilgi çekici gelmiştir her zaman.

Çekirdek yapısı monolithic olacak büyük ihtimalle. Önerileriniz için teşekkür ederim not ettim diğerlerini de 😇.

Yeterli tecrübe kazanmanız gerekir, bu da zamanla olacak şeyler. Yani GNU/Linux'u bilmek, yazılımcı olmak ve istemek sadece işin başıdır, tecrübe olmadan olmuyor.
Dolayısıyla süper yetenek de olsanız işin tecrübe aşamasını yaşamanız gerekir.
Hocam tecrübem var 2017'de bir tane yapmıştım ama dediğim gibi GUI'si yoktu ve sadece benim sisteme uyumluydu. Yani bana yönelikti ve çokta kullanılacak düzeyde değildi. Ama tecrübem var merak etmeyin benim olmasa bile diğerleri benden kat ve kat daha iyiler. O konuda şüpheniz olmasın hepsini tanıyorum zaten ;). Evet ama haklısınız tecrübe olmazsa olmaz bakalım yapabilecek miyiz zaman gösterecek. Ama yine de umutluyum ben 😇.
Abi kusura bakma konudan biraz uzak ama yaşınız kaç merak ettiğimden soruyorum da çok bilgili gözüküyorsunuz?

Yaşım profilimde mevcut ve güzel sözleriniz için teşekkürler 😇.

Çekirdek yapısı monolithic olacak büyük ihtimalle. Önerileriniz için teşekkür ederim not ettim diğerlerini de 😇.

Hocam tecrübem var 2017'de bir tane yapmıştım ama dediğim gibi GUI'si yoktu ve sadece benim sisteme uyumluydu. Yani bana yönelikti ve çokta kullanılacak düzeyde değildi. Ama tecrübem var merak etmeyin benim olmasa bile diğerleri benden kat ve kat daha iyiler. O konuda şüpheniz olmasın hepsini tanıyorum zaten ;). Evet ama haklısınız tecrübe olmazsa olmaz bakalım yapabilecek miyiz zaman gösterecek. Ama yine de umutluyum ben 😇.

Yaşım profilimde mevcut ve güzel sözleriniz için teşekkürler 😇.
Linux'da discord yerine irc daha cok kullanıyor, IRC sunucusu acmayı unutmayın.

Yol haritası:
İlk 3-6 ay: Ubuntu tabanlı dağıtım.
Sonraki 6 ay: LFS üzerinden yapılmış veya Debian tabanlı kendi dağıtımımız.
Sonraki 12 ay: Kendi kernel'imizle yapılmış hafif işletim sistemi.
Sonraki 12 ay: Kendi paket sistemimiz ve uygulama mağazası.
Son adım: Geliştiricileri çekip, popüler ve gerekli uygulamaları gelmesini sağlamak; fakat olmazsa diye alternatif uygulamaları yazmak.
Not: Tarihler kesinliği yansıtmaz, belirtmez. Aksilikler oluşabilir. Herhangi bir sıkıntı oluşunca ya da tarihlerin ertelenmesi gerektiğinde tarihler ileriye alınabilir.

Yol haritası:
İlk 3-6 ay: Ubuntu tabanlı dağıtım.
Sonraki 6 ay: LFS üzerinden yapılmış veya Debian tabanlı kendi dağıtımımız.
Sonraki 12 ay: Kendi kernel'imizle yapılmış hafif işletim sistemi.
Sonraki 12 ay: Kendi paket sistemimiz ve uygulama mağazası.
Son adım: Geliştiricileri çekip, popüler ve gerekli uygulamaları gelmesini sağlamak; fakat olmazsa diye alternatif uygulamaları yazmak.
Not: Tarihler kesinliği yansıtmaz, belirtmez. Aksilikler oluşabilir. Herhangi bir sıkıntı oluşunca ya da tarihlerin ertelenmesi gerektiğinde tarihler ileriye alınabilir.
Başarılar! <3 🤜

Geri
Yukarı