Evrim hakkında yanlış bilinen bilgiler

Eğer tavuk yumurtadan çıkıyor ise, ilk yumurtlayan canlı tavuk mudur? İlk tavuklar nasıl oluşmuştur?
İlk yumurtlayan canlı tavuk değildir. İlk tavuk diye bir şey yoktur. Evrimde bir canlı türünün ilk bireyi diye bir ifade kabul edilmez.
Türleşme keskin çizgilerle olmaz. Evrimin çok uzun süren bir olay olduğunu unutmayın. Ama sorunuz beni araştırmaya itti o yüzden teşekkür ederim.

Senin için basit düşünelim. Yıllarca sorulan bir soru var, hiç bunu düşündük mü? Veya siz düşündünüz mü?

Tavuk mu yumurtadan çıkar yoksa yumurta mı tavuktan? Hmm.

Evrimsel biyoloji açısından bu sorunun cevabı tavuğun yumurtadan çıkmasıdır. Bu durumda yumurta tavuklardan daha önce evrimleşmiş oluyor. Tavuklar günümüzden yaklaşık 10.000 yıl önce yapay seçilim ile evrimleşti. Tavukların içerisinde bulunduğu kuşlar sınıfı 230 milyon yıl önce yaşamış dinazorlara kadar gidiyor.

Peki sana sormak istediğim soru: Eğer tavuk yumurtadan çıkıyor ise, ilk yumurtlayan canlı tavuk mudur? İlk tavuklar nasıl oluşmuştur?

Aksi halde bu soruya cevabınız nedir? Düşüncenizi öğrenmek isterim.
Yumurtalar şu şekilde. Denizdeki canlılar yani kambriyen döneminden bahsediyorum, üreme sonucu canlılarını sert kabuklarla saklıyorlardı. Yani bu yumurta olayı tavuklarla başlamadı. Balıkların evrimlerine bakarsak çok hücreli canlılardan evrimleşti hepsi. Karaya çıkan canlılarsa hala yumurtlama eylemine devam ettiler sudaki gibi ancak daha sonradan evrimleşen memeli türleri rahimde tutarak doğurmaya başladılar.
Tavuklarsa kuş atalarından evrimleştiler, kanatlar, ayaklar ve gagalardan rahat bir şekilde anlaşılabiliyor.
Cevap 1: İlk yumurtlayan canlı tavuk değildir.
Cevap 2: İlk tavuklar kuş atalarından evrimleştiler.

*Bir de düzeltme yapmak lazım ki ilk tavuk diye bir şey yoktur.

Yumurtalar şu şekilde. Denizdeki canlılar yani kambriyen döneminden bahsediyorum, üreme sonucu canlılarını sert kabuklarla saklıyorlardı. Yani bu yumurta olayı tavuklarla başlamadı. Balıkların evrimlerine bakarsak çok hücreli canlılardan evrimleşti hepsi. Karaya çıkan canlılarsa hala yumurtlama eylemine devam ettiler sudaki gibi ancak daha sonradan evrimleşen memeli türleri rahimde tutarak doğurmaya başladılar.
Tavuklarsa kuş atalarından evrimleştiler, kanatlar, ayaklar ve gagalardan rahat bir şekilde anlaşılabiliyor.
Cevap 1: İlk yumurtlayan canlı tavuk değildir.
Cevap 2: İlk tavuklar kuş atalarından evrimleştiler.

*Bir de düzeltme yapmak lazım ki ilk tavuk diye bir şey yoktur.
İlk yumurtlayan canlı tavuk değildir. İlk tavuk diye bir şey yoktur. Evrimde bir canlı türünün ilk bireyi diye bir ifade kabul edilmez.
Türleşme keskin çizgilerle olmaz. Evrimin çok uzun süren bir olay olduğunu unutmayın. Ama sorunuz beni araştırmaya itti o yüzden teşekkür ederim.
Cevaplarınız için teşekkür ederim ☺️ Fakat ben bunları zaten biliyorum. Sadece evrime saçma diyen arkadaşlara bir örnek vermek istedim.
Alıntı:

1620236312686.png

Konu altına evrim hakkında ülkemizde yanlış bilinenleri yazabilirsiniz. Öncelikle ben başlıyorum:

Evrim teori değildir, kanıtlanmıştır!

İnsanlar günümüz maymunundan gelmez. Goril ve şempanzeler gibi modern kuyruksuz maymunlarla insan türünün 6 milyon yıl önce yaşamış olan bir ortak atası vardır. Ortak atadan önce insansılar ayrıldı ve evrim geçirerek bugünkü insanı doğurmuştur.

Bana gözlenebilir bir evrim örneği söyle o zaman kanıtlanmışsa.

Bana gözlenebilir bir evrim örneği söyle o zaman kanıtlanmışsa.
Lutfen gidip bilimsel metod ogren.

Her gun haberlerde adi gecen Corona mutasyonlari neyin canli ornegi olabilir acaba?

Bence insanlara evrim hakkinda bilinen yanlislari anlatana kadar basitce bilimsel metod ve onun isleyisi anlatilmali. Yillardir bu konulara yazarim, bir tane evrim karsiti olup da yasa - teori - hipotez ayrimi yapabilene rastlamadim. Teorilerin ispatlandigini zanneden koca bir cahil surusu, baska bir sey degil.

Evrimi insanlara canlı canlı göstermediğiniz sürece herkes teori olarak bilecek ve kimse kesin bir şekilde inanmayacak.
Orta-Doğu bataklığında kimse inanmayacak. Çamurda debelenmeye alışmış, bilimden, modernlikten anlamayan halk inanmayacak.

Geri
Yukarı