Evrim Teorisi ile ilgili geçerli model

O zaman akıllarda kalan şu, bilim insanları prokaryottan - ökaryota geçişi gözlemledi?
Endosimbiyotik Teori'ye ökaryotik zarlı organeller, aslen bağımsız prokaryotlar olarak yaşamını sürdüren varlıklardı; ancak evrimsel süreçte bir noktada daha iri prokaryotlar tarafından endositoz (ya da daha spesifik olarak, fagositoz) yoluyla hücre içine alındıklarında, tam olarak sindirilemediler; bunun yerine, o hücreyle "kaynaştılar" ve bir "ağ kurdular". Böylece zarlı organellere sahip olmayan prokaryotlardan, zarlı organellere sahip ökaryotlar evrimleşmiş oldu.

Ayrıca makroevrimi gözlemleyebilmek için daha sonra var olmuş türlerin evrimini de gözlemlemek yeterlidir. Balinaların evrimi mesela çok iyi bilebildiğimiz bir evrimdir.

Evolutionary pathway.jpg

Endosimbiyotik Teori'ye ökaryotik zarlı organeller, aslen bağımsız prokaryotlar olarak yaşamını sürdüren varlıklardı; ancak evrimsel süreçte bir noktada daha iri prokaryotlar tarafından endositoz (ya da daha spesifik olarak, fagositoz) yoluyla hücre içine alındıklarında, tam olarak sindirilemediler; bunun yerine, o hücreyle "kaynaştılar" ve bir "ağ kurdular". Böylece zarlı organellere sahip olmayan prokaryotlardan, zarlı organellere sahip ökaryotlar evrimleşmiş oldu.

Ayrıca makroevrimi gözlemleyebilmek için daha sonra var olmuş türlerin evrimini de gözlemlemek yeterlidir. Balinaların evrimi mesela çok iyi bilebildiğimiz bir evrimdir.

Eki Görüntüle 1795947

Bu bir varsayım ama bir gözlem sonucu değil ki. Bir deney yapılmış ve mitokondri hakkında çıkarımlar yapılmış. Doğrudan gözlemlenmemiş. Daha ileri düzey okumalar lazım bunun için.

Zaten gözlemleyemeyiz ancak çıkarımalar yapılır, "ha olabilir", denir. Kesin yargı olmaz yani.

Ben niye olamaz diyorum? Bu benin görüşüm tabi. Bana makul gelmiyor.
Bugün istatistik ve olasılığı yıkacak kadar canlı sayısı var. En azından birinin birine dönüşümünü yada prokaryot canlıların ökaryot canlılara dönüşmesini gözlemleyecek bir tanecik bir şey olmalıydı en azından. Şu anki durum eskiden varmış ta şu an yokmuş gibi havası veriyor.

Son düzenleme:
Bu bir varsayım ama bir gözlem sonucu değil ki. Bir deney yapılmış ve mitokondri hakkında çıkarımlar yapılmış. Doğrudan gözlemlenmemiş. Daha ileri düzey okumalar lazım bunun için.
Sadece varsayım değil işte bunlar. Dünyadaki bütün canlı çeşitliliğini açıklayan koskoca evrim teorisi basit varsayımlar üzerine kurulmadı. Morfolojik gen analizleri, gen dizilemeleri, fosiller, moleküler biyoloji gibi son derece tatmin edici ve kesin bulgular üzerine kuruldu bu teori.
Zaten gözlemleyemeyiz ancak çıkarımalar yapılır, "ha olabilir", denir. Kesin yargı olmaz yani.
Burada aslında şöyle bir durum devreye giriyor: Bilimsel teorilerin gücü yapabildiği öngörüler yardımıyla ölçülür. Mesela teori şu şu tarihte şu şu canlı yaşamıştır diye bir öngörüde bulunur. Sonra bu öngörü test edilir gerçekten o tarihte öyle bir canlı yaşamış mı diye. Ve evrim teorisine de bu test uygulandığında defalarca kez başarılı çıkmayı başarmıştır. Bunlardan en çok bilineni de Tiktaaliktir.
Ben niye olamaz diyorum? Bu benin görüşüm tabi. Bana makul gelmiyor.
Kabul etmiyorsan teoriyi tabi ki kimse seni zorla inandırmaya çalışmıyor ancak bu teorinin eksik olduğu veya açıklayamadığı hususlar olduğu anlamına gelmiyor.

Geliyor maalesef. Güçlü çıkarımalar var ama gün sonunda inandıracak kadar kaynak yok. Çıkarım yapılabilir bu durumdan.

Bilim insanlarının %98'inin kabul ettiği teori sen inanmadın diye eksik olmadı. Bir daha evrimle ilgili konu açarsan kaynağıyla belirt ki yanlış bilgilendirme olmasın.

Yüzde 98'i mi? Kaynak var mıdır bu konuyla ilgili?
Evrim Ağacı'nda konu kaynaklarıyla beraber detaylıca işlenmiş:

Yeni konular

Geri
Yukarı