Gece vardiyası için kaliteli uyku düzeni

Yaklaşık 1,5 yıl ben de vardiyalı çalıştım. Saatleri sizin ki gibi değildi daha düzenliydi ama bir süre sabah işe gitmek bir süre akşam işe gitmek ister istemez uyku düzenini bozuyor. Benim tavsiyem az da olsa tek uyku ile devam etmeniz. Aşırı yorgun olmadığınız zamanlarda tabii.

4 ay, gece 11 sabah 7 vardiyasında çalıştım. İlk günler iş bitimine yakın zombi gibi oluyordum kasada açık çıkmasın diye soğuk dolabını düzenliyordum ki uykum kaçsın. Sana tavsiyelerimi vereyim ;

Kesinlikle uykuyu bölme. Tek seferde yat kalk. Eve gelir gelmez vur kafayı alarm falan kurma ne zaman biyolojik olarak kendin uyanırsan o zaman kalk. Bu taktik ile ilk 1-2 hafta yine aynı sıkıntıları çekeceksin aa istikrarlı olduğun sürece alışacaksın. Sadece iş bitimine yarım sat kala uykun gelmeye başlayacak zamanla.

Aslında olay çok basit. Yorgunsan vücudun istiyorsa uyu, değilsen uyuma. Kendini uyumaya zorluyorsan bir yerde sorun var demektir zamana ve akışına bırak her şey rayına oturacaktır.

Benim eski çalıştığım yerde öyleydi. Bir medya binası. Aynı vardiya sistemi 😃
Bende şuan Özel bir şirkette çalışıyorum. Çok rahat vardiyalı bir sistem. 8 Saat Vardiyasından çok memnunum 😄

Bende şuan Özel bir şirkette çalışıyorum. Çok rahat vardiyalı bir sistem. 8 Saat Vardiyasından çok memnunum 😄
Yok hocam özel sirketti zaten benimde. Fakat bir medya kuruluşunda gorevliydim. Şirketinin baş harfi H mi?
Yok hocam özel sirketti zaten benimde. Fakat bir medya kuruluşunda gorevliydim. Şirketinin baş harfi H mi?

Hocam 3 varyasyon var. Sabah 9da geldiğinde öğlen 2 gibi uyanıp, takilip akşam 7 gibi tekrar yatmak. En yoranı bu bence.
Sabah geldiğin gibi yatıp akşam 5-6 gibi uyanıp bir daha uyumamak.
Sabah geldiğinde hiç uyumamak. Öğlen 3-4 gibi uyuyup akşam 11de uyanmak.
Bence en mantıklısı 2. seçenek. Tabi gün içinde işiniz yoksa. Çünkü hem akşamın sende kalıyor. Hemde uykudan uyanmanin sersemliği olmuyor.

Tabi herşeyden önemlisi gece vardiyasini sevmek. Gece çalışmasını sevmek. Alışmaya çalış. Yoksa ise giderken ayakların geri geri gider. Zorlanırsın.

Hayır, Genelde iş yerimi sorunca söylediğimde sanki Faturaları millete biz güvenlik personelleri yansıtıyor gibi küfür yiyoruz. Bedaş'ta çalışıyorum 😀

Yeni konular

Geri
Yukarı