İmam hatip lisesine gidilir mi?

Şimdi var mı bilmiyorum ama bir ara proje İmam Hatip liseleri vardı, puanları oldukça yüksekti. Bir de puanı olmayan gelsin diye açılan İmam Hatip liseleri var. Anadolu Liseleri için de aynısı geçerli. Her İmam Hatip aynı değil. Ezici çoğunluğu tavsiye edilmiyor, kabul ediyorum.
Orası öyle, puan dilimi yüksek olanların profili farklı oluyor, öbürlerini ise biliyorsun zaten.
Bahsi geçen liselerde ise din ağırlıklı dersler, öğretmen ve öğrenci kadrosu, çevresi, eğitimi ve ortamı eleştiriliyor.

Anladığım kadarıyla "Gittiğin lise imam hatip olursa ister 10.000. ister 13. olsun, kartal olmadığı sürece hiçbir şey değişmez, Sen naklini yap" Diyorsunuz tecrübelerinize dayanarak. Fikirlerini paylaşanlara çok teşekkür ederim.

Anladığım kadarıyla "Gittiğin lise imam hatip olursa ister 10.000. ister 13. olsun, kartal olmadığı sürece hiçbir şey değişmez, Sen naklini yap" Diyorsunuz tecrübelerinize dayanarak. Fikirlerini paylaşanlara çok teşekkür ederim.
Bu arada bahsettiğin okul da güzel bir okul. Bence düşün derim. Çoğu fen lisesinden iyi. 1-2 sene içinde İHL'lere çeki düzen verilir diye düşünüyorum.

Bu arada bahsettiğin okul da güzel bir okul. Bence düşün derim. Çoğu fen lisesinden iyi. 1-2 sene içinde İHL'lere çekidüzen verilir diye düşünüyorum.

Hocam kafam o kadar karışık ki... Kazandığım okul nispeten iyi ama adı "imam hatip". İleride sorun olur mu? Ortam hocalar nasıl olur diye düşünmekten uykularım kaçıyordu...

Hocam kafam o kadar karışık ki... Kazandığım okul nispeten iyi ama adı "imam hatip". İleride sorun olur mu? Ortam hocalar nasıl olur diye düşünmekten uykularım kaçıyordu...
Hayır ileride sorun olmaz. Sadece alan derslerinden dolayı YKS derslerine hazırlanırken zorluk yaşarsın. Bence iyi bir seçenek.

Bence İmamhatip'in kötü yanı gereksiz din dersi ve seçmeli Arapçası. Bu derslerde olmasa Anadolu lisesinden farkı yok.

Şimdi var mı bilmiyorum ama bir ara proje İmam Hatip liseleri vardı, puanları oldukça yüksekti. Bir de puanı olmayan gelsin diye açılan İmam Hatip liseleri var. Anadolu Liseleri için de aynısı geçerli. Her İmam Hatip aynı değil. Ezici çoğunluğu tavsiye edilmiyor, kabul ediyorum.
Hocam hala var.
Ve arkadaşın dediği lise muhtemelen öyledir de.
10 15 tıp, mühendis falan diyor. İyidir ora kesin.
Orası öyle, puan dilimi yüksek olanların profili farklı oluyor, öbürlerini ise biliyorsun zaten.
Bahsi geçen liselerde ise din ağırlıklı dersler, öğretmen ve öğrenci kadrosu, çevresi, eğitimi ve ortamı eleştiriliyor.
Proje olanlarda din ağırlıklı oluyor.
Normal fen lisesi gibi sayısal var ama eşit ağırlık, dil hatta sözel de oluyor.
Aslında normal fene göre avantajı isterse dile falan geçebilir.
Tabii nitelikli olanları kastediyorum.

Ve kötü olanlar eleştiriliyor dedin ya. Arkadaşın mesajını düzgün okuduysalar kötü olmadığını anlamaları lazım.
Sadece İHL'ler kötüymüş gibi anlatıyorlar.
Bence imamhatipin kötü yanı gereksiz din dersi ve seçmeli Arapça'sı. Bu derslerde olmasa Anadolu lisesinden farkı yok.
Hocam din dersi kolay ya.
Hoca cins olmazsa şanslısın.
İHL'ler iyi ama böyle bir handikapı var.
Türkiye'de ne kadar İHL var bilmiyorum ama 8'lik İHL iyidir.
Çünkü devlet(iktidar) ekstradan önem veriyor. Ama seneye seçim var. İktidar değişirse sorun olabilir ama direkt kapatma falan yapmazlar. Sanmıyorum. Çünkü çok tepki alır. Zaten öyle bir şey yapsalar bile kapama değil de fene ya da anadoluya falan çevirirler.
Yazdığınıza göre başarısı da iyi.
Kontenjanı kaç acaba?

Kesinlikle öyle bir hata yapmayın kendim gitmedim fakat 4 arkadaşımda imam hatipe gidip pişman oldu hepsi naklini aldırdı benim için yanlış bu şekilde liselerde zorunluluk haline getirilmesi sonuçta insanın din tercihi.

Proje olanlarda din ağırlıklı oluyor.
Normal fen lisesi gibi sayısal var ama eşit ağırlık, dil hatta sözel de oluyor.
Aslında normal fene göre avantajı isterse dile falan geçebilir.
Tabii nitelikli olanları kastediyorum.

Ve kötü olanlar eleştiriliyor dedin ya. Arkadaşın mesajını düzgün okuduysalar kötü olmadığını anlamaları lazım.
Sadece İHL'ler kötüymüş gibi anlatıyorlar.
Arkadaş dâhâ iyi bilir hangi bölümler ve dersler olduğunu, ona göre seçim yapabilir.

Yüzdelik dilimdeki İmam Hatip lisesinin önünü de kapatmazlar herhalde.

Kesinlikle öyle bir hata yapmayın kendim gitmedim fakat 4 arkadaşımda imam hatipe gidip pişman oldu hepsi naklini aldırdı benim için yanlış bu şekilde liselerde zorunluluk haline getirilmesi sonuçta insanın din tercihi.

Ya hocam inanabiliyor musunuz o kadar imam hatip var ki, puanım iyi olmasına rağmen (OBP) yakınımda sadece 1 tane benim puanımda Anadolu lisesi var, diğer 2 tanesi de 15 puan altımda. Fakat İmam hatipte her puan türüne göre lise var, her yer imam hatip, evimin dibinde bile imam hatip var. Müslüman olmama rağmen çok fazla abartı, normal liselerin artması gerekiyorken imam hatipler artıyor. Hadi bari İmam hatipte iyi eğitim verilse neyse, o da yok!

Yeni konular

Geri
Yukarı