İnsanlar neden evrimi reddeder?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ayrıca, Kuran a bakıldığında evrimi reddeden ya da evrim sonucunda olmadığımızı açıklayan bir ibare yoktur. Yoruma açık bir şekilde oldu dedi ve oldu diye geçer. Yani sadece bilimle ilgili bir fikirleri olmadığından değil, kendi dinleriyle ilgili de bir fikirleri olmadığından dolayı reddederler.

• Beğen
İfadeler: txc
Modernist inançlılar evrimi dinlerine yedirmeye çalışsalar da radikaller için konu çok net. Dinlerin neredeyse hepsinde yaratılış hikayesi olduğu için reddediliyor.

Katılmıyorum. Evrim bir teori veya inanılacak bir şey değildir. Evrim zaten var olan bir şeydir. Z kuşağı ile X kuşağını karşılaştırırsanız ve dikkatlice bakarsanız evrimin böylesine kısa sürede bile kendini gösterebildiğini görürsünüz.
Teori filmlerde olacak şeylerin çıkarımı anlamında değil, bilimsel yasa anlamında kullanılmıştır orada haberiniz ola.

Evrim teorisinden kastınız Darwinin evrim teorisi ise ben de reddediyorum. Bilgim olmadığından değil forumda çok az kişi benim kadar evrim hakkında kitap, makale okumuştur.
Evrimi reddetmek diye bir şey yoktur, ya teoriyi çürütürsün ya da teori geçerlidir.
Teoriyi bildiğin zaman kabullenmek zorunda değilsin, çürütmek zorunda da değilsin, çünkü bu bilimsel bir gerçek değildir. Adı üstünde teoridir. Nasıl dinlerin yaratılış mitleri ispatlanamıyor ise evrim teorisinde geçen varoluş teorisi de ispatlanmamış bir teoridir. Felsefeye göre bir şeyin var olduğunu iddia eden kişi bunu ispatlamalıdır yok olduğunu savunan değil. Tanrının varlığının ispatlanması da teistlerin görevidir.

Peki ben de bu yorum yazan arkadaşlara sorayım. Sizinle aynı görüşü, düşünceyi paylaşmayan insanlara cahil sıfatı koymayı ne zaman bırakacaksınız? Zira çok komik oluyorsunuz :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Anlatılamadığı için. Yüzde 98'i müslüman olan topluma evrimi anlatırken neden "maymunlar" diye mevzuya dalarsın ki? Her şeyin başlangıcına götür, başla aminoasitlerden anlatmaya. Yoksa evrenin her yerinde varlığını sürdüren evrim yanlış anlaşılıyor.

Kardeşim sen adama "maymundan geldik" dersen kabul etmez, sen desene şuna "kaplandan geldik" diye. 😒 😂
Aslında ben bunu biraz insanın egosuyla bağdaştırıyorum. Hatta bence öyle. Maymunlardan gelmesek bile maymunların en yakın kuzenimiz olduklarını kabullenmek istemiyorlar.

Yoktan var olma düşüncesine aykırı. Dindarlar bunu kabullenemiyorlar. Evrimi tam manada sorgulamıyorlar. İnsanlarda okuma araştırma sorgulama yok. Hatta kendi dinlerinide bilmiyorlar. Ama evrim yoktur demeyi ve hiç okumadıkları Kur'an'ın bilimle çelişmediğini iddia ederler.

Evrim teorisinden kastınız Darwinin evrim teorisi ise ben de reddediyorum. Bilgim olmadığından değil forumda çok az kişi benim kadar evrim hakkında kitap, makale okumuştur.

Teoriyi bildiğin zaman kabullenmek zorunda değilsin çürütmek zorunda da değilsin çünkü bu bilimsel bir gerçek değildir adı üstünde teoridir. Nasıl dinlerin yaratılış mitleri ispatlanamıyor ise evrim teorisinde geçen varoluş teorisi de ispatlanmamış bir teoridir. Felsefeye göre bir şeyin var olduğunu iddia eden kişi bunu ispatlamalıdır yok olduğunu savunan değil. Tanrının varlığının ispatlanması da teistlerin görevidir.

Peki ben de bu yorum yazan arkadaşlara sorayım. Sizinle aynı görüşü, düşünceyi paylaşmayan insanlara cahil sıfatı koymayı ne zaman bırakacaksınız? Zira çok komik oluyorsunuz :)
Dostum, evrim ispatlanmış bir teoridir. Teorinin doğru anlamı:
Bilimde teori veya kuram; bir olgunun, sürekli olarak doğrulanmış gözlem ve deneyler baz alınarak yapılan bir açıklamasıdır. Teori, herhangi bir olayı, vakayı, görüngüyü açıklamak için kullanılan düşünce sistemidir. Genel anlamda, kuram, bir düşüncenin genel, soyut ve rasyonel olmasıdır.

Bunu bilmemen cahil olduğunun ilk göstergesi, çok komik oluyorsunuz.

Varoluş teorisinden kastınız Big Bang ise, onunla ilgili radyoaktif kalıntılar da vardır. Yani bahsi geçen iki teori de bilim mecrası tarafından kabul edilmiş görüşlerdir. Kabul etmeyen mecra da çürütmek için çalışmalarda bulunur.

Felsefeyle ilgili zırvanıza cevap vermeye tenezzül bile etmeyeceğim zira çok komik olur. Tanrının varlığının ispatlanması mı... Hhahahahahahah. Buna hakkaten güldüm. İşte cahil olduğunuzun gerçek kanıtı da bu cümle. Tanrı kanıtlanmaz, eğer tanrı kanıtlanabilecek bir kuram olsa idi inanmak diye bir şey olmazdı. Herkes tanrının varlığını kabul eder ve bilirdi. Ayrıca bunu kendine ya da teistlere görev bilmen ÇOK DAHA komik.
Yoktan var olma düşüncesine aykırı. Dindarlar bunu kabullenemiyorlar. Evrimi tam manada sorgulamıyorlar. İnsanlarda okuma araştırma sorgulama yok. Hatta kendi dinlerinide bilmiyorlar. Ama evrim yoktur demeyi ve hiç okumadıkları Kur'an'ın bilimle çelişmediğini iddia ederler.
Bunun cevabını yazmıştım, kopyalayıp tekrar gönderiyorum, umarım ceza yemem:
Ayrıca, Kuran'a bakıldığında evrimi reddeden ya da evrim sonucunda olmadığımızı açıklayan bir ibare yoktur. Yoruma açık bir şekilde oldu dedi ve oldu diye geçer. Yani sadece bilimle ilgili bir fikirleri olmadığından değil, kendi dinleriyle ilgili de bir fikirleri olmadığından dolayı reddederler.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı