İnternet Cafe açmak için para nereden bulunur?

Ama ilgin varsa bilgisayar tamiri vb. konulara girişebilirsin. Bu konuda bilgisi olmayıp bozmaktan korkan ve bu yüzden bilgisayarını bilgisayarcılara yaptıran birçok insan var. Format atmayı bilmeyen ve bilgisayarcılara attıran birçok insan var. Ama bu bilgisayarcılar genelde kazık atıyor. Siz tam tersi olup düzgünce iş yaparsanız diğerleri arasında öne çıkıp iş yapabilirsiniz belki.

Teşekkür ederim fikir için.
Ortak bulman yükünü hafifletir. Arkadaşım Cafe açarken öyle yapmıştı. Kendisi işletiyor. Ekstra maaş alıyor. Kalan karı iki kişi paylaşıyorlar.

Size de.

Açtığın konunun tek cevabı kredi çekmek. Bunu yapamıyorsan eğer duadan başka çözüm yolu kalmıyor. Ayrıca kredi çekene değil verene haram olmalı bence. Sen belli bir parayı bankadan borç alıyorsun sonra o parayı faiziyle ödüyorsun. Yerinde olsam ana parayı ödedikten sonra üstüne ödediğim her kuruş için haram ederim bitti gitti. Sonuçta faiz yiyen sen olmuyorsun.

Faiz alan da veren de haram işliyor aslında bakarsak. Ama dünyanın düzeni bu. Yapacak bir şey yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle merhabalar.
Konuyu görünce ilk tarihe baktım.
Yıl 2021 internet cafe işi tamamen bitti.
Herkes iyi kötü 3000-4000-5000 TL Laptop aldı yada evinde yazıcısı var.elindeki telefon/tablet ile tek tık çıktı alıyor 250 TL den başlıyor.
Eskiden bilgisayar ve yazıcı ulaşmak bu kadar kolay değildi yani şuan sadece cafe işi olmaz.
*1- cafe+ oyun salonu olabilir.
2 masa üstü pc+2 laptop+4 playstation
2 adet PS3+2 adet PS4+1 adet ps5

*2-Sadece oyun salonu olabilir. PlayStation hala talep var.+ Extra ödev çıktı çıkarabilirsin.

*3-Tamir Onarım
En önemlisi ya kendin ya işini bilen öğrenci bir Elektronikçi bulursun,Lise okuyanda olabilir.
Telefon+Tablet+Laptop tamiri
Yazılım yükleme
Ekran değişimi
Silinen dosyaları geri getirme
Resim baskısı
Format/Windows kurmak
Android telefona root kurmak/IMEI atmak

Gelelim en önemli konuya
Sermaye para kaynağı bulmak;
Kimse kimseye bedava 20 TL vermezken
Sana sponsor olmaz bunun için 3 seçeneğin var.
(1)Düzenli bir işte çalışıp kredi çekmek
25.000-50.000 TL
(2) maddi durumu iyi olan Amca, Dayı,Kuzen akrabadan borç iste yada ortak ol de.
Kazanınca her ay ona yavaş yavaş ödersin.
(3)Ailede altın dolar yatırım yapan biri varsa..yada abla,kardeş,yenge,teyze onlardan altın alabilirsin.
Başlangıç için 5 cumhuriyet altını yeterli olur.
Tavsiyem en çok şuan tütün sigara sarma işi para var.
Bir araştır derim.
1 kilo tütünde kaç sigara çıkar?
Bunun rolusu kaç para
Sarma makinesi hesabını ya
Dükkana gerek kalmadan evde yap sat.
Paketi 4-5 TL ye geliyor
Ister 20 ister 10 lu poşete koyup satarsın.
Maliyeti yok
Dükkan açmaya gerek yok
Talep çok

1- Aileden gelen mirasın yoksa senin iş yatar. Aileden paran vardır, ailenin evi/arabası vardır onları ikna edip sattırırsın. Bu şekilde gereken parayı toplarsın.

2 - Borç konusunun da oluru yok. Birisi sana toplu borç verdi diyelim, bunu TL üzerinden yapmaz. Neden yapsın ki? Bugün sana 100,000 TL verse ve sen bununla şu anda 100 tane ekmek alıyor olsan bundan birkaç sene sonra 100,000 TL ile 10 ekmek almayacağının garantisi yok. Hatta tam tersine böyle giderse alım gücü birkaç yılda %90 düşebiliyor. Tabii senin gelirlerin TL ile olacak, zaman içinde aynı birimde sürekli alım gücün düşecek, parayı da aynı alım gücünü sağlayacak kadar artıramayacaksın müşteri gelmeyeceği için. Bu durumda dövizle alacağın borcu da ödemen imkansız duruma gelecek, aklı başında olan birisi sana o parayı vermez. Artık bu faizler kişisel kâr için değil, paranın alım gücünü koruması için veriliyor. Bunu reddediyorsan sürekli fakirleşmeye mahkum kalıyorsun.

3 - Ortak belki bulursun ama bu da sadece ihtiyacın olan parayı yarıya indirir.

4 - Başka işlerde yıllarca çalışıp para biriktirebilirsin, tabii bunda da şu sorun var; bilgisayarın her parçası ithal. Paran değer kaybettiği sürece senin bunları alman giderek imkansızlaşacak, yıllar sonra bir bakacaksın ki boşuna çalışmışsın. Gereken parayı her toparlamaya çalıştığında alman gereken şeylerin fiyatları da katlanarak artacak çünkü. Çok değil sadece 6 yıl önce 3000 TL para ile "orta-üst düzey" bir oyun bilgisayarı toplayabiliyordun. Şu anda aynı düzey bilgisayar 25-30 bin TL civarına çıkmış durumda. Sen yola 3000 TL'yi biriktirmek için çıkmışken bir bakacaksın 25 bin TL olmuş.

Sözün özü; 21. yüzyılda yaşıyorsunuz 7. yüzyılda değil. Her şey değişti. Sen 7. yüzyıldaki koşullarda yaşamak istiyorsan saygı duyarım ama konu ekonomik güce geldiğinde çok üzüleceksin maalesef.

Son düzenleme:
Katılım bankalarından alabilirsin. Bkz.(Vakıf Katılım Bankası, Ziraat Katılım Bankası). Bunlar helal yöntemle çalışan bankalardır. Hatta haram hissesi olan şirketlerin hisselerini de satmazlar. Hisse komisyon oranı da en düşük bankadır. (Vakıf Katılım Bankası)

Sen 150 TL'lik evi almak istiyorsun, 50 TL paran var. Bankaya bana 100 TL ver diyorsun. O tamam ben bu evi 150'ye aldım sana 175'e satıyorum diyor. Al bu da faizsiz 100 TL paran diyor. Senin şimdi 150 TL paran oldu, ev 175 TL. Normalde faizle alsaydın 178,179 küsür ödeyecektin. Şimdi 175 TL'ye almış oldun ve helal bir yöntem. Haramı nasıl olur mesela, bana sadece para ver deseydin vermezlerdi. Çünkü malın üstünden ticaret sağlanmıyor ve haram oluyor.

O tamam ben bu evi 150'ye aldım sana 175'e satıyorum diyor.
Bunun 14 yüzyıl önceki faiz komisyonculuğundan farkı ne? İçinde faiz kelimesinin geçmemesi mi? :D

Birine "bana 150 TL borç ver" dediğinde karşılık olarak "175 alırım, 25'i cebime atarım" demesinden farklı bir şeyi var da ben mi kaçırıyorum?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı