Irkçılığın söylem ve şiddet ile ilişkisi

Masuraki

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. Felsefe dersimden bir ödevim var ve yardıma ihtiyacım var. Ödevdeki soru şu;

Irkçılığın söylem ve şiddet ile ilişkisini açıklayınız.

Yorumlarınızı bekliyorum.

Yani ödev olarak değil ama konu olarak açıklamak gerekirse, ırkçılığı herkes şiddet olursa varmış gibi düşünüyor. Yanlış olan kısım bu. Çünkü ırkçılık söylemlerle, tavırlarla da oluşur. Mesela Amerika'da zenci kelimesi ırkçı bir ifade. Siz normal bir konuşma esnasında kullanırsanız bunu ırkçılık yapmış olursunuz. İlla şiddet uygulamanıza gerek olmaz. Bu arada zenci kelimesi türkçedir ve ırkçı ifade değildir. Karıştırılıyor bazen. İngilizcedeki "negro veya nigga" ırkçılık ifadesidir. Bu en basit örneğidir. Mesela normal bir şey anlatırken de yanlışlıkla ırkçılık yapılabilir. "Tabii zenci vatandaşlarımızhamburgeri üzerine dökerek yedikleri için..." gibi bir söylem de ırkçılığa neden olur. O yüzden siyasilerin bu kadar fazla danışmanı olur. Süzgeçten defalarca geçirerek hazırlarlar konuşmaları:)

Keşke bir kere de insanlar ödev için değil de, gerçekten düşündüğü için konu açsa bu bölüme.
Keşke bir kere de insanlar şu klasik lafı yazmasa.

Birader adam ödevini yaparken öğrenecek belki. Şu ezbere mesajlarınızdan vazgeçin. Konu sahibini de korumuyorum. Önce kendi düşünür, yorumlar. Sonra buradakilerin yorumlarını merak eder, sorar, ödevinde kullanır. Hazırcılık yapıyorsa kendi bilir. Burada sana değil, ona zarar olur.

Irkçılık için böyle bir örneklendirme yapılabilir mi bilemiyorum o yüzden eşcinsellik üzerinden yapayım. Hatta düz yazı olarak kendimi ifade edebilir miyim emin değilim ama deneyeceğim.
Irkçılığı, homofobiklik olarak düşünürsek, eşcinsel bir insana iyi niyetle ben senin cinsel tercihine saygı duyuyorum demek bile aslında homofobiklik olarak değerlendirilebilir. Her nasıl ki birinin size, ben senin cinsel tercihine saygı duyuyorum demesi durumunda vereceğiniz cevap ne var ki benim cinsel tercihimde olacaksa, aslında durum karşı taraf içinde aynı. Yani sizden farklı olana farkı yüzünden saygı duyulması durumu bile aslında normal olanın kendiniz, karşınızdakinin ise anormal olduğunu düşündüğünüz anlamına gelir, en azından ben böyle düşünüyorum. Bu bilinçli bir şey olmayabilir fakat bilinçaltınızın bu şekilde yorumladığı anlamı çıkabilir.
Yani bırakın bu tarz ayrımlarda şiddet ve söylemin farkını günlük yaşantınızda farkına bile varmadan hatta amacınızla tamamen zıt olacak şekilde ötekileştirme yapmak mümkün diye düşünüyorum, hatta gözlemliyorum.

Ne fark var 2 si arasında, size göre birisi yaratılış (varoluş), diğeri tercih olduğu için mi? Düşüncenizin bu olduğunu söylemiyorum fakat bu düşünceye sahip bir insana bile yanlışsın diyebilirim. Eşcinselliğe tercih olarak bakmıyorum ben birçok insanın aksine.
Dolayısı ile siyahi olmakla eşcinsel olmak arasında, insan olmak arasında bir fark yok nazarımda.

Ne fark var 2 si arasında, size göre birisi yaratılış (varoluş), diğeri tercih olduğu için mi? Düşüncenizin bu olduğunu söylemiyorum fakat bu düşünceye sahip bir insana bile yanlışsın diyebilirim. Eşcinselliğe tercih olarak bakmıyorum ben birçok insanın aksine.
Dolayısı ile siyahi olmakla eşcinsel olmak arasında, insan olmak arasında bir fark yok nazarımda.
Senin yanlışsın veya doğrusun demen bu konu ile ilgili değil aslında. Homofobiden bahsediyorum ben. Yoksa eşcinsellik kişinin kendi doğası veya kararıdır bu da bizleri ilgilendirmez. Niye bir fark olsun zaten. Bazılarının "eşcinsel misin normal mi" sorusu kadar saçma bir şey bu. Homofobi konusu ırkçılıktan ziyade bir aşağılama gibidir. Irkçılık ise bir tür ötekileştirmedir.

Senin yanlışsın veya doğrusun demen bu konu ile ilgili değil aslında. Homofobiden bahsediyorum ben. Yoksa eşcinsellik kişinin kendi doğası veya kararıdır bu da bizleri ilgilendirmez. Niye bir fark olsun zaten. Bazılarının "eşcinsel misin normal mi" sorusu kadar saçma bir şey bu. Homofobi konusu ırkçılıktan ziyade bir aşağılama gibidir. Irkçılık ise bir tür ötekileştirmedir.
Bakın cümlelerimde özellikle soru şeklinde ifade etmedim, eşcinselliğe verilecek tepkiyi. Herşeyden önce eşcinsel misin yoksa normal mi sorusu saçma olmaktan öte bağnazlıktır. Bir kişinin, karşısındakinin cinsel eğilimini öğrendiği anda iyi niyetle bile olsa vereceği tepkiden bahsettim. Yani bu durumda iyi niyetlilik hali bile ötekileştirmeyi beraberinde getiriyor. İyi niyetli olmayı gerektirecek ne vardır ki bu durumda diye sorulabilir.
Homofobinin aşağılama, ırkçılığın ötekileştirme olduğunu söylemişsiniz, ben arada bir fark göremiyorum açıkcası, ırkçılığı yapanda siyahi vatandaşı yücelttiğinden, sevdiğinden yapmıyor ırkçılığı.
Verdiğim örnek birebir örtüşmeyecektir belki fakat aralarında aslında yok denecek kadar da az bir fark var.
Geçen gün Facebook hesabımda bir paylaşımda bulundum ırkçılık ile ilgili, burada da paylaşayım.
48038519_2182780241746395_56995328414449664_n.jpg

Bu paylaşım, yeryüzünde Jax dışında herkesin aslında ırkçı olduğu anlamına geliyor, çünkü ırkçı olmamanın tanımı Jax' ın düşüncesi.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı