İstanbul depremi yaklaşıyor mu?

DarkLord3455

Hectopat
Yer
Little İtaly
Daha fazla  
Ben çok şiddetli bir Deprem görmüş birisi değilim ama İzmir depremi bana göre uzun sürdü. İstanbul Deprem'i gelecek hafta olacağını düşünen insanlar var. Sizin düşünceleriniz neler?

Son düzenleyen: Moderatör:
Celal Şengör zamanında İzmir depreminin geleceğini söylemişti.

Bkz: Celal Şengör’den korkutan deprem açıklaması

Şengör: ''İstanbul’da deprem olacağı kesin. Fakat ne zaman olacağı belli değil. Biliyorum diyen yalan söylüyor. Gayet açık, kimse bunu bilemez.”

Zaman bildirenlere aldırış etmeyin, zamanını kimse bilemez ama olup olmayacağı bilinir, ki biliniyor zaten.

Kimse tarih vermez. Ama alanında uzman kişiler, yaptıkları araştırmalar sonucu, büyük bir İstanbul depreminin geleceğini söylüyor. Tarih verenlere itibar etme.

Her an deprem olacakmış gibi hazır olmak zorundayız. Ben de İstanbul'dayım. Oturduğun binanın depreme dayanıklı olup olmadığını, yapılmalı yılını, araştırıp öğrenebilirsin. Şu an süreç nasıl işliyor bilmiyorum ama belli yaşın üstündeki binalar için ekipler gelip inceleme de yapabiliyor.

İzmir'deki deprem çok üzücü ve kötü, görüntüler insanın içini burkuyor. Ama İstanbul için beklenen depreme kıyasla büyük değil. İstanbul için beklenen deprem, şehrin çoğu bölgesine zarar verecek. Birçok hizmet kitlenecek. Yani sonuçları ve etkileri, şehir bazlı kalmayıp tüm TÜrkiye'yi kilitleyebilir. Kilitleyecek de.

99 depreminden sonra yapı anlayışları değişti ve sağlam yapılar var. Ama eski yapılar da var ve çarpık yapılaşma bir hayli fazla, boş alan yok. Bu noktada oturduğu evin sağlam olup olmadığını bilmek herkesin kendi sorumluluğunda.

99 depremi gece olmuştu ve ölümcüllüğünün bir nedeni de buydu. Depremin ne zaman geleceği bilinmez, dolayısıyla oturduğumuz evi en iyi şekilde tanımak gerek.

Olacak tabii. Ama kaç şiddetinde, hangi zamanda olacağını bilemeyiz. Babam 97 depremi ile ilgili ; ''Biz dedenle birlikte balkonda çay içiyorduk. Hiç birşey hissetmedik, bizim sonradan haberimiz oldu.'' diyor. Ancak kafaya pek takmamak lazım. Nasıl olsa atlatacağız; ya ölerek ya yaşayarak.

Tarih belirsizdir ama bence çok yakın. Yer altında hareketlilik tarzı birşey var ve artık volkanların patlamasından da korkmaya başladı uzmanlar deprem ile beraber. Bu kez 7.7 büyüklüğünde bir deprem bekleniyor ve bu deprem 1999 depreminden bile büyük. Çünkü 1999 depremi 7.4 idi. Ve bence bu kez deprem ile beraber su da hareketlenecek ve tsunamiden kaçış olmayacak. Depremlerden ötürü volkanların da patlama ihtimali var dediğim gibi. Neyse... Olumlu düşünelim ve başımıza büyük belayı çağırmayalım.

99 depremine yaşı yetmeyenler depremin ne kadar acı, üzücü ve yıkıcı olduğunu gerçekten bilmeyerek yaşıyor. Ben o depremde velettim ve deprem de gece olmuştu. Annemin bizi uyandırdığını, abimin de beni çekiştirerek dışarı attığını hatırlıyorum :) Birkaç gece sokakta yattık, sadece biz değil tüm İstanbul dışarıda yattı.

Eve annem yemek, kıyafet ve ihtiyaç almaya gittiğinde evin çok şiddetli sallandığını ve günlerce artçıların yaşandığını söylemişti. Çok korkunç ve dehşet vericiydi. Bunu yaşayan Türkiye aradan 20 yıl geçmesine rağmen hiçbir şey yapmadı, hiçbir gelişme katedemedi.

Bunun bedelini de ödetecek işte doğa, bekliyoruz infazı... Bu arada İstanbul depremi İzmir depremini aratacak arkadaşlar, acı ama gerçek...

Tarih belirsizdir ama bence çok yakın. Yer altında hareketlilik tarzı birşey var ve artık volkanların patlamasından da korkmaya başladı uzmanlar deprem ile beraber. Bu kez 7.7 büyüklüğünde bir deprem bekleniyor ve bu deprem 1999 depreminden bile büyük. Çünkü 1999 depremi 7.4 idi. Ve bence bu kez deprem ile beraber su da hareketlenecek ve tsunamiden kaçış olmayacak. Depremlerden ötürü volkanların da patlama ihtimali var dediğim gibi. Neyse... Olumlu düşünelim ve başımıza büyük belayı çağırmayalım.
Bu konuda pek bir fikrim yok fakat Marmara Denizi gibi küçük bir denizden Tsunami nasıl bekliyorsunuz anlamadım. Tüm su İstanbul'a boşalsa bile ''su'' bu. Dağılacaktır.

Bu konuda pek bir fikrim yok fakat Marmara Denizi gibi küçük bir denizden Tsunami nasıl bekliyorsunuz anlamadım. Tüm su İstanbul'a boşalsa bile ''su'' bu. Dağılacaktır.

1500'lü yıllarda olan "Küçük Kıyamet" depreminde, suların ciddi anlamda kara içlerine girdiği yazılmış, tarihçiler tarafından. Küçük su parçası ya da olmaz demeyelim, çoğu sahil doldurulmuş durumda zaten...

Gelecek hafta olacak diye düşünenler haftaya olmayınca deprem gerçeğini tamamen hayatlarından çıkartıyor... Bu gerçekle yaşayıp buna göre tedbirler almalıyız. Ama ne yazık ki 2 hafta sonra İzmir depremi bile unutulacak.

Ne zaman olacağını bilemeyiz. 5 dakika sonra olmayacağının bile garantisi yok.

Geri
Yukarı