Komünizm hakkında ne düşünüyorsunuz?

Komunizm, sınıfsal ayrılıkların temelindeki "mülkiyetin sınırı" sorunu ile ilgilenir. Lakin insan, herhangi bir şeye sahip olduğunu sanıp onu sonuna kadar sömürerek dünyanın sonunu getirmektedir.

Hani derler ya; "biz, buranın sahibi değil bekçisiyiz ve sonraki kuşaklara ileteceğiz". Bu cümle bile komunist ya da kolektivist bakışın eseridir.

Saçmalık deyip kestirip atmadan önce biraz kulak verilmesi gereken, lakin eksikleri olan bir ideolojidir.

Zannımca unutulmaması gereken ana unsur, yeryüzündeki bütün savaşların ortak nedenidir ki o da bir takım maskelerin altına sığınan ama temel motivasyonu, insanın içindeki mülk kazanma ya da hep daha fazlasını isteme içgüdüsüdür. İnsan, sahip olduklarının gerçekten sahibi midir? Onları ne maksatla kullanmaktadır?

Bu arada etiketlere takılmaya devam, değirmene su taşıyan da bu etiket erbapları zaten.

Son düzenleme:
Selam,
Ufkumun az/çok gelişmesine sebep olan nadir bir arkadaşsın. Bunun sebebi yazdıklarının doğru olmasından ziyade argümanlarının mantıklı olması. (Yazdıkların yanlış anlamı içermez.)
Her halükarda okumaktan zevk aldım.
Aslında zaman zaman şöyle yüzyüze konuşabilsek ne gibi farkında olmadığımız bakış açıları ortaya çıkardı çok merak ediyorum.
Eğer bir kusur ise görebildiğim tek kusur ''ideal (olması gereken/mantıklı görünen)''e fazla odaklanıp
'' değişmez ve/veya değiştilemez'' gerçekliği yazılarında ve argümanlarında yok sayman. Bu belki de yok saymak değildir de mantık sınırlarında boğulmaktır. Belki de bana öyle gelmiştir.

Hani derler ya; "biz, buranın sahibi değil bekçisiyiz ve sonraki kuşaklara ileteceğiz". Bu cümle bile komunist ya da kolektivist bakışın eseridir.
İnsanın hatta tüm canlıların içgüdüsel/engellenemez doğası : Üreme ve nesline daha iyi bir gelecek bırakma üzerinedir. Nasıl olurda ....komunist/kolektivist bakışın eseridir dersin? :)
Bunun komunist ideoloji/öğretiye atfedildiğini hiç duymadım. Ne sen öyle dedin diye öyledir ne de bir kaynakta yazıyor diye öyledir. Eğer ciddi bir kaynakta böyle birşey var ise bile en azından baskın/hakim öğretiye uygun değil ise yok sayarım. Nereden çıktı bu?

Saçmalık deyip kestirip atmadan önce biraz kulak verilmesi gereken, lakin eksikleri olan bir ideolojidir.
Ne eksisi? İnsan doğasını dikkate almayan her görüş saçmalıktır. İnsan doğasını reddetmek komunist ideolojinin ana unsurlarından biri desem çok mu yanlış bir şey söylemiş olurum.
Sığ bir örnek : Mantıksal Asgari Ücret Teorisi
İddia/Teori :
- Gelir az. Bakılabilcek çocuk sayısı az. = Az çocuk.
- Gelir çok....... = çok çocuk
= Nihayetinde DENGE = Asgari ücret.
Halbuki gerçek hayatta hedef şaşmıyor. 180 derece tersi oluyor 90 ya da 45 değil.

Zannımca unutulmaması gereken ana unsur, yeryüzündeki bütün savaşların ortak nedenidir ki o da bir takım maskelerin altına sığınan ama temel motivasyonu, insanın içindeki mülk kazanma ya da hep daha fazlasını isteme içgüdüsüdür. İnsan, sahip olduklarının gerçekten sahibi midir? Onları ne maksatla kullanmaktadır?
Eh,

Bana göre komunist öğretinin özeti:
''Varlıkta ve yoklukta eşitlik'' hedeflense dahi sonuç ==> Benim neye sahip olduğumun bir önemi yok, diğerleri benden fazlasına sahip olmasın. Hedeflenen bu olmasa da lanet insan doğası...

Son sözüm : Bu zamana kadar okuduğum yazıların arasında en dayanaksız ve mantıksız olanı bu yazı gibi geldi ama bu benim bilgi eksikliğimden de kaynaklanıyor olabilir.

Son düzenleme:
İnsanın hatta tüm canlıların içgüdüsel/engellenemez doğası : Üreme ve nesline daha iyi bir gelecek bırakma üzerinedir. Nasıl olurda ....komunist/kolektivist bakışın eseridir dersin?

Tabii ki lakin uygulamada bunda da eksikler olduğunu görüyoruz. Sonraki kuşak olarak sadece kendinden olanları önceleyen ve meselenin sadece yetkeye sebep meta olduğunu zanneden bireysel düşünce sebebiyle; bırakılanın niceliği artabilirken, niteliği düşmektedir. Daha çok ev, daha çok arsa, daha çok mal ama gün geçtikçe kötüleşen hava şartları, kuraklık ve benzeri sorunlar veya doğanın işleyişini etkilememiz sebebiyle sonraki kuşaklara bıraktığımız mevsimsel anomaliler. "Bizden sonrakiler" ifadesinde herkesi kapsar bir düşünceye ulaşılabilirse ve hareket de buna bağlı olursa, bu kolektivist bir hâle gelecektir.

Ne eksisi? İnsan doğasını dikkate almayan her görüş saçmalıktır. İnsan doğasını reddetmek komunist ideolojinin ana unsurlarından biri desem çok mu yanlış bir şey söylemiş olurum.
Sığ bir örnek : Mantıksal Asgari Ücret Teorisi
İddia/Teori :
- Gelir az. Bakılabilcek çocuk sayısı az. = Az çocuk.
- Gelir çok....... = çok çocuk
= Nihayetinde DENGE = Asgari ücret.
Halbuki gerçek hayatta hedef şaşmıyor. 180 derece tersi oluyor 90 ya da 45 değil.

Burada "doğal insan" düşünce bazında nasıl değerlendiriliyor? Ona da bakmak gerekir. İnsanın doğal hâlini; Montaigne, paylaşımcı ve sosyal; Hobbes, bencil ve şiddete meyilli; Rousseau, iyi ve merhametli (lakin toplumsallaşmayla birlikte bu durumun değiştiğini, insanın doğasındaki masumiyeti yitirerek yozlaştığını da ifade eder); Locke da benzer şekilde insanın doğasının iyi olduğunu (fakat sahip olduğu mülkiyetin diğerlerinin tecavüzüne açık olması sebebiyle doğa durumunda kaosun oluşabileceğine de dem vurur.) ifade eder. İnsanı şekillendiren ve kararlarını etkileyen pek çok çevresel faktörün ne durumda olduğu ve neyin çoğaltıldığı ve öğretildiği gayet önemlidir. İnsanı özüne ulaştırabilecek bir eğitime ihtiyaç olduğu da gayet açıktır. Fakat anda kazanç olarak eşyanın görüldüğü ve değerlerin muğlaklaştığını da gözlemlemekteyiz.

Verdiğiniz "asgari ücret" çıkarımından tam olarak neyi ifade ettiğinizi anlayamadım biraz daha açabilir misiniz?

Son sözüm : Bu zamana kadar okuduğum yazıların arasında en dayanaksız ve mantıksız olanı bu yazı gibi geldi ama bu benim bilgi eksikliğimden de kaynaklanıyor olabilir.

Mümkün, mesajınızda üst kısımda belirttiğiniz şekilde ideale fazla odaklanmak gibi bir hatam olduğunun farkındayım. Tartışmalar bu seviyede olursa da fark edemediklerimizi görmemiz olası olacaktır tabii ki.

Verdiğiniz "asgari ücret" çıkarımından tam olarak neyi ifade ettiğinizi anlayamadım biraz daha açabilir misiniz?
*** Mantık bilimin olmazsa olmazıdır. Materyalist/Komunist öğretide herşeye bilimsel/mantıksal bakma/yaklaşma eğilimindedir. Komunist öğretinin mantığın işlemediği alanlara bile mantıksal yaklaşması öyle büyük bir eksikliktir tamda bu nedenle sosyal/insani önermelerde somut gerçekliğin tam tersi bir sonuca varmaktadır. İşte bu nedenle komunist ideoloji ölü doğmuştur. Zorla insanlara bu bakış açısını ve hareket modelini kazandırabileceğini ummuştur muhtemelen.
*** Yukarıda ki asgari ücret teoremi komunist/bilimsel/mantıksal bakış açısına göre ve hepimiz düşündüğümüzde olması gereken gibi gözükmektedir ama sonuçta olan şey yakın bile değil tam tersidir. Örnek de mantıksal yaklaşımın işlemediğini göstermek için verildi.
*** Bir diğer örnek ise din konusu. Sorun din ya da tanrının var olup olmaması değil, insan ruhundan/genlerinden inanma ihtiyacının geri dönmemek üzere silinip silinemeyeceğidir.
Yanlış da olsa birileri herzaman/birgün inanacak. EEEE ne yapacağız bu inanan ve inandığı gibi yaşamaya çalışanları? Sakın örneğe odaklanmayın. Bu sadece bir tanecik örnek.

*** Zamanında bütün mevcudiyetini komunist ideolojiye adamış ve bütün hücreleriyle inanan epey arkadaşla konuştum. Anlamadığım birşey olduğunda sordum ve sadece dinledim. Çünkü merak ediyordum. Benim doğam bu. Parise gitsem kafamı kaldırıp eyfel kulesine bakmam. Orada benim ilgimi çeken tek şey bir Fransızın ne/nasıl düşündüğü olur.
Sonuç : Bencillik ve kıskançlığın tamamen insan ruhundan eğitimle silinebileceğine inanıyorlardı.
Bu aşamada sorduğum şey şu oldu: 10.000.000 kişiyi eğitime aldınız ve olmaz ama hadi 999.999.999 unda amacınıza ulaştınız diyelim. Kalan bir kişiye ne olacak?
Cevap : Olmaz öyle şey. İstisnasız herkes uygun eğitimle .... olur. Nah olur desem ban yer miyim? :)
Yaaa bu ufak bir açık falan değil. Temel'i, olmazsa olmazı bu. Özgürlüğü komple silip olabilecek en faşist yapıyı kursan belki o bahsettikleri eşitliğe yakın birşey olabilir. En ufak bir gevşemede de kısa sürede eski haline döner. Dolayısı ile SAÇMALIK.

Komunist bir dünya olması için komunist ruha erişemiş insanların sürgün edilmesi bile yetmez/kabul edilemez. Sonsuza kadar itlaf edilmeleri gerek.Tabi bu aşamada da kim komunist değil tesbit sorunu var. Hayal edin olabilecek baskı rejiminin seviyesini. Bu dahi imkansız. Dolayısı ile SAÇMALIK.

Son düzenleme:
@655432 şurada ufaktan incelemesini yapmıştım, bu kitaba bir göz atabilir misiniz?

Düşüncenin ekonomi hakkındaki işaretleri ve tespitleri, kullanılabilir ya da geliştirilebilir. İnsanın bencilliği ile mücadele için de başka bir fikre bakılabilir. İlla bir şey olmak zorunda değiliz ki.

Son düzenleme:
@655432 şurada ufaktan incelemesini yapmıştım, bu kitaba bir göz atabilir misiniz?

Düşüncenin ekonomi hakkındaki işaretleri ve tespitleri, kullanılabilir ya da geliştirilebilir. İnsanın bencilliği ile mücadele için de başka bir fikre bakılabilir. İlla bir şey olmak zorunda değiliz ki.
Mutlaka bakacağım. Teşekkürler.

İlla bir şey olmak zorunda değiliz ki.
AYNEN.
Bu basit cümle insanlık ve insanlığın sorunları için en önemli nokta ama inanılmaz bir şekilde sanki insanlar o ya da bu olmak zorunda ve kalıplarda değişemez gibi bir bakış açısı süregidiyor.

Şu anda imzamda yer almıyor ama technopattan önce bulunduğum her ortamda imzam şu idi.
''izm'ler idrakimize giydirilmiş deli gömlekleridir''
Senin söylemiş olduğun cümle ile birebir aynı anlamda, sadece biraz daha şiirsel gibi. :)

@Andar Han , yazınızı okudum. Düşüne düşüne, birşeyleri hayal etmeye çalışarak birkaç kez daha okurum. İçeriğe kısmen bile hakim olamadım ama sizin gibi yazı yazma ve düşündüklerini ifade etme yeteneğim olsun isterdim.

Son düzenleme:
@655432 aslında Kral Lykurgos, toplumu şekillendirmede mülkiyetin etkin bir rol oynadığını fark etmiş ve insanın mal mülk edinme fırsatını/isteğini ortadan kaldırarak, toplumunun birbirine sarsılmaz bir şekilde kilitlenmesine vesile olmuştu. Ve bunu bozan da yine insan oldu tabii.

Komunizm, yöneticileri ve partilileri aşırı zenginleştirirken halkı aşırı fakirleştirn bir idelojidir.
Tıpkı İslam Teokrasisi (şeriat) gibi Ütopik bir ideolojidir ve asla gerçekleşemeyecek. Eğer bu tip ideolojiler denenmeye çalışılırsa çok kötü sonuçlar doğuruyor..

Yeni konular

Geri
Yukarı