Korsan kullanmayı bırakma hikayem

@Cleante hocam sizin korsan koleksiyonu sanırım şu şekilde: :D

9999 in 1.jpg

Ne günlerdi be. Şimdi oyunlar 50 GB boyutunu geçiyor.

Benim de korsanı bırakma serüvenim CS:GO ile başladı. Aslına bakarsan Steam ile tanıştıktan sonra oldu. Gerçi bunda oyunların artık genel olarak internet üzerinden satın alınmasının çok büyük etkisi var. Eskiden böyle bir sistem yoktu,varsa da bizim internetler çok yavaş olduğu için tercih edilmiyordu. Bu yüzden Kadıköye gidip çakmalarını alıyorduk. O CD'cide kaç saat beklediğimi bilirim bir oyunu iki saatte yazıyorlardı CD'ye. Ayrıca fiyatları çok artmıştı, örneğin GTA3 5 DVD miydi neydi her DVD başına 10 TL para alsa 50 lira yapıyordu. Oyunun bozuk olması, virüslü olması vs. de cabası.

Steam kullanmaya başladığımdan beri bütün oyunları Steam, uPlay, GOG Galaxy veya Origin üzerinden satın alıyorum. Steam kütüpanemde şu an 230 oyun bulunmakta ve verdiğim her kuruşa helal olsun.

Emeğe saygı göstermek, kaliteli, güvenli ürün kullanmak, güncelleme almak, interenet üzerinden oynayabilmek kadar güzel birşey yok . Elbette ki Türkiye'de bir çok insan için bir oyuna para vermek çok zor bir olay ama, imkanı olan orjinal oyun almalı.

Yasasin kutulu oyunlar. 2 tane kutulu aldim takasladim. Sattim. Ticaretini yaptim ve suan gun sonunda 10 oyunum var. Artik birsey yapmiyorum. Bilgisayar kullananlar yapacak birsey yok. Konsolcu olarak bu is cok zevkli. Para vermeden oyunun SAHIBI oluyorum.

Ben 9-10 yaşlarımda oyunları bedava sanıyordum. Bu yüzden hiç takmazdım korsan işini. Zaten bilmiyordum ki. Sonradan öğrendiğimde kendime baya bir gülmüştüm. Benim de ilk orjinal oyunum CS:GO ve Garry's Mod'dur. Şahsen ben destek ve emek var diye korsan kullanmıyorum. Adamlar milyon dolarlar harcasın, gecesini gündüzüne katsın, yorulmadan çalışsın sonra sen o oyunu para vermeden indir keyfine bak. Küfür gibi.

Korsan oyunlar oyuncuların deneyip beğenirse orijinalini alması için var zaten :)
En doğrusunu yapıyorsunuz.
Oyunları denemek için çoğu oyunun demosu var. Ancak çoğu oyunun da demosu "Acaba bu oyunu almaya değer mi, alınca bu oyunda eğlenebilir miyim?" sorusunu cevaplamıyor. İlk mesajda yazmadım ama şu anda korsan kullanmamın bir amacı da bu.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı