Korsan kullanmayı bırakma hikayem

Benim çevremde o kadar korsan oyun oynayan insan vardı ki orijinal oyunlar 3-5 liraya satılır zannederdim. Steam'i son 2 senede yeni öğrendim zaten. Ama gerçekten korsan almayıp, orijinal oyun alıp yapımcıların hakkı olanı vermek gerekiyor.

Oyunlarını orjinal satın alan ve korsanla işi olmayan birisi olarak sölemem gerekir ki, dönüp bir geçmişe baktığımda oyunlar parasının hakkıydı, dolu dolu içerik ve iyi bir optimizasyonla, fazlasıyla düşünülmüş detaylılığıyla içerisindeki emek çalısma yaptıkları şeye sizi bağlıyordu. Günümüzde bu ayarda bir ürün veya hizmet zor. Her şey ekstra ödeme ile vaad edilsede aslında onlar bile ekstra ödemenin karsılığı değil. Dijital dünyanın temellerini yaşıyoruz. Aslında cyperpunk bilimkurgu filmlerindeki tematik anlatımların sosyolojik boyutuda diyebiliriz. Sadece biraz daha ilkel teknolojiyle ama aynı mantığın yolundan gidiyoruz. Dijital cag , sadece hız konusunda kolaylık getirmedi, şirketlere kolay sömürme yollarınıda açtı. Nufusun böylesine kalabalıklastığı dünyada kalite üretimden sonra gelir. Vede kitle kazanmak ve kolay yayılmak böylesi bir nufus ve dijital çagın getirdikleriyle kolaylasan birsey. Artık herseyi karsılayan tek bir ürün değil. Fazlasını istemenizi sağlayan ürünler önemli. Bir platform olursanız, elinizdeki kitleyle paranızı katlarsınız. İsin ticaret boyutu günümüzde oldukça aç gözlü ve saldırgan. Çağımızda sunu anlamamız gerekir ürünler sizin sömürülme uygulamanız. Dost değil, fırsatçı bir arkadaş gibi. Kendi paramı kazandığım ve hobim olan oyunları satın aldıgım PS3 döneminde bende çok kızıyordum. Verilen emeğin karsılığının verilmesi ve bizim ülkemizdede bu sektörün gelişmesi icin orjinal tüketim olması önemli birşeydi. "Ancak günümüzde oyunlar..... "Diye başlayıp bir bukadar daha yazı yazmama gerek yok sanırım. Bakın Netflix'e adamlar ülkemize verdiği destek yaptıkları orijinal işlerle şuanda parasının hakkını veriyor. Bir netflix dizisini internette başka bir siteden izlersem utanırım. Dönenceyi Stranger Things dizisinde ülkemizde fragman şarkısı olarak kullanacak kadar iyi, yaptığı işi bilen kaliteli bir türkiye hizmetiyle ben bu hizmete yamuk yapamam. Ama oyun sektörü içinse Vivendinin tekelleştirdiği o büyük firmaların sömürü platformlarını oluşturan oyunlarını korsan oynarsam pek dert olmaz benim için. Şimdi diyebilirsinizki, oynama ozaman o adamların oyunlarını. Ben bugün verdiğim paraların, alamadığım karşılığını değil, korsan koruma için mağdur edilişimin, az kişiyle çok iş bekleyen ve optimizasyon felaketleriyle heveslerin kursakta kalışının,tam oyun için verdiğim parayla bana verilen demo oyunların, ve en önemlisi takas a karşı oldukları için dijitale ve internete mahküm bırakılışımın acısını çıkartırım o oyunlarla. Sonuçta para verip benim sorunum olmayan rezilliklerin magduriyetini ben bu nesilde çokca yaşadım.Orjinal oyun almayan adam da zaten orjinal oyun almaz oyun sektörünün derdi 2. El ve tek bir satış yapmamak istemesi. Daha fazla kar, bize daha iyi oyunlar getirmiyor, daha fazla kar, "oyuncuyu nasıl sömürürüz " arge çalışmalarına harcanıyor.
Birde ülkemiz için konuşacak olursak, orjinal oyun tüketimine gelinceye kadar, ögrenmemiz gereken bir çok şey var. Tahammülsüz bir insan topluluğu olduk. Bizim ülkede şiddete yönelmek ilk tercih. Anlayışla karşılamak, saygı duymak, eleştiriye karsı tahammülsüz olmak... Ve daha bir çok sey. Doların 4 lira hayatın ucuz, anlayısın 0 olduğu yerlerde, emeğe saygının nerede olduğu konusu biraz muallak

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı