Korsana karşı mısınız?

Kendi paramı kendim kazandığımdan beri hiç bir şekilde korsan kullanmadım. Binlerce lira değerinde oyun hesabım var. Dizi ve film platformlarında üyeliklerim vs vs. Hatta psikolojik olarak beni rahatlattığı için anti-virüs programına her yıl yüklü miktarda para ödüyorum. Gereksiz biliyorum 🥳

Yapan adamın aç kalmadığını hatta benim için krallar gibi denebilecek bir refah seviyesinde yaşadığını biliyorum. Siz muhtemelen daha hayatınızda bilgisayar kullanmamışken gider kutulu orijinal oyun alıyordum ben. Şu an ise onu yapmak yerine evime 2 ekmek daha alırım, ekmek eksik değilse üzüm alır yerim, doğal gazı biraz daha açarım diyorum.

Hocam ben size illa orijial kullanın demiyorum ki. Durumunuz yoksa vermeyin zaten.

Ama bu yaptığınızın etik olmadığı gerçeğini değiştirmiyor. Sizi tanımıyorum ama iyi birine benziyorsunuz. Yapacağınız tek etik olmayan şey varsın gitsin korsan olsun hocam. Ben en başından beri söylüyorum beni ilgilendirmiyor. A şirketinin B şirketinin parasının peşinde düşmek. Ben sadece korsanın kullanmanın doğru olmadığını söyledim o kadar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben karşı değilim. Dileyen istediğini kullansın. Günün sonunda adam içeriği öğrenip benimle bunu konuşabiliyor mu ona bakarım. İşte kalkıp da "HEEEEAAA KORSAN NEDEN KULLANDIN, NASIL KULLANIRSIN, SEN HAİNSİN, HIRSIZSIN" gibi ithamlar asla kullanmam. Kusra bakmayın ama sizin ücretli kullandığınız içeriği adam ücretsiz kullanıyor diye ona karşı düşmanlık gütmek aşırı saçma. Bana bakkaldan/marketten ekmeği çalıyor musun örnekleri ile gelenlenleri ayrıca büyük bir zevkle göz ardı edeceğim.

Boşuna çabalama dostum. Bırak böbürlensin kendisi ile insanlar. Herkesin beğenilmeye, ve kendini ayrıcalıklı hissetmeye gereksinimi vardır insan doğasında. Lakin böyle korsan oyun kullananları baz alarak kendini orjinal sananların psikolojisi çok komik gerçekten. Bir de milyar dolar sahibi şirket sahipleri için "emekçi" diye nitelendirmeleri yok mu. Bunu şey gibi. Büyük bir fabrika sahibi var ortada ve savundukları şey bu fabrikanın sahibi. Gerçekten emekten bahseden birisi gider işçileri savunur. Hangi işçinin fabrikası ya da milyar dolar firmaları var. Varsa o emekçi değil, patrondur. Patronlar için "emekçi" terimi kullanmak ne tuhaf :D Emek ile hiçbir alakaları yok. Direkt kapitalizm denilen sistemi pekiştiren büyük baş insanlardır. Örnek CS:GO oyunu. Ben bile orjinal kullanıyorum. Para veriyorum değil mi bu emekçi patronlara ? Benim gibi milyon tane kullanıcı para verip oyunu satın alıyor. Emek bunun neresinde ? Bütün gün hileciler ile birlikte oyun oynamak mı. Bundan 15 sene önce CS 1.5 de bile normal bir yazılımcı kendi sunucularına girdiğin zaman CFG denilen oyunun yapılandırma dosyasını default duruma dönüştüren script yapmıştı. Koskoca Valve hile kullanan birisine mi engel olamayacak ? Neden olsun bu emekçi firma sahipleri. Orjinal insanları alıştırmış bu duruma. FACEIT platform'unda daha en son geçen multiaccount kullanan birisi için ticket attım. 1 gün sonra perma ban attılar. Yahu lanet olası FACEIT Anti-Cheat programı zaten bunu tespit eden bir yapay zekaya sahip, ama neden banlasın otomatik olarak, yoksa platorm'unda oyun oynayan kullanıcı kalmaz, ne de olsa o oyuncuların %80 multiaccount oyuncuları :p Hadi bye.
Sen bu şekilde düşünmeye devam et.
İyi ki herkes senin gibi düşünmüyor da oyun yapımcıları oyun çıkarmaya devam edebiliyor.

Yapan adamın aç kalmadığını hatta benim için krallar gibi denebilecek bir refah seviyesinde yaşadığını biliyorum. Siz muhtemelen daha hayatınızda bilgisayar kullanmamışken gider kutulu orijinal oyun alıyordum ben. Şu an ise onu yapmak yerine evime 2 ekmek daha alırım, ekmek eksik değilse üzüm alır yerim, doğal gazı biraz daha açarım diyorum.
O şekilde yaşayabilmelerinin sebebi bazı insanların emeğe saygılı olması.
Kendinizi akıllı diğer insanları enayi sanıyorsunuz ama öyle değil işte.

Elbette değilim. Bunun ekonomi ile alakası da yok, bir şeyi bedava kullanmak varken neden para vereyim?
Mağazalardan da çalıp bedavaya telefon bilgisayar gibi şeyler kullanabilirsiniz ama sizi bundan alıkoyan ahlaki kurallar değil yasalar sanırım çünkü ikisi arasında bir fark yok.
Karşılığında yaptırım görmediğiniz sürece hırsızlığa olumlu bakıyorsunuz demektir.

Son düzenleme:
Ben karşı değilim. Dileyen istediğini kullansın. Günün sonunda adam içeriği öğrenip benimle bunu konuşabiliyor mu ona bakarım. İşte kalkıp da "HEEEEAAA KORSAN NEDEN KULLANDIN, NASIL KULLANIRSIN, SEN HAİNSİN, HIRSIZSIN" gibi ithamlar asla kullanmam. Kusra bakmayın ama sizin ücretli kullandığınız içeriği adam ücretsiz kullanıyor diye ona karşı düşmanlık gütmek aşırı saçma. Bana bakkaldan/marketten ekmeği çalıyor musun örnekleri ile gelenlenleri ayrıca büyük bir zevkle göz ardı edeceğim.

Ben de size katılıyorum. Hele hele şu ''bakkaldan ekmek çalıyormusun'' muhabbeti gerçekten çok saçma. Bu örneği verenler yarın bir gün bedava birşey dağıltılsa koşa koşa gidip alırlar. :D

Yerine göre, eğer bir oyun firması veya bağımsız yapım gidip Türkiye'ye özel fiyatlandırma yapmayıp oyunu direkt kurdan çevirip 50 birim paraya satılan oyunu 1000₺ + vergi ile satarsa evet korsana karşı değilim fakat o yapım Türkiye'ye özel fiyatlandırma yapıp 10 dolara satılan oyunu 30-40 liraya satıyorsa evet korsana karşıyım.

Geri
Yukarı