Korsana karşı mısınız?

Her anlamda soruyorum. Sinema, TV, oyun vb. şahsen ben içeriğe ve kişinin durumuna göre değişiyorum. Mesela parası olmayan içeriği korsan tüketebilir ama parası olunca orijinal olarak satın almalı. Mesela ben tüm GTA'ları küçükken korsan oynayıp büyüyünce satın aldım. Bence korsan tüketilmesi gereken içerikte var. Yine GTA üzerinden gidersek son çıkan Definitive Edition gibi. Peki sizce korsan tamamen mi karşı olunmalı yoksa duruma göre değişir mi?

Hayır karşı değilim sebep ise herkesin bütçesi olacak diye bir kural yok durumu yoktur belki alamiyordur mesela ben oyunları hiç korsan indirmedim paramı biriktirip Steam'den aliyorum halada öyle korsanlara güvenmiyorum ama film dizi olarak korsan izliyorum ama artık onu da yapmıyorum sağ olsun bir arkadaş hediye Netflix verdi.

RDR2'nin 90 liradan 1150 TL'ye zıpladığı ülkede korsan kullanmıyorum diyenin doğruluk ihtimali nefes almadan yaşıyorum diyeninkinden daha düşük.

Korsana elbet karşıyım emek var ortada ancak şu oyun fiyatlarında insanlar artık korsandan başka bir çare bulamıyor. Onlara da hak vermek lazım.

Firmalar kullanıcıları kandırıp paralarını almaya çalıştıkları için korsana karşı değilim. Burada önemli olan dediğiniz gibi öncelikle kişinin maddi durumu ve ürünün deneme sürümü olması. Örneğin oyun üzerinden ele alırsak 2 saat veriliyor steam'de ama bazı oyunlar 2 saatte açılmıyor bile bu nedenle yüzdelik olarak en azından her oyunun %10-15 kısmından önce iade edilebiliyor olması gerekiyor diye düşünüyorum.

Geri
Yukarı