Korsana karşı mısınız?

Dizi film işlerine illaki girmişimdir sinemadan çıkan filmler için fakat oyun konusunda korsana çok karşıyım. Eskiden bende kullanırdım fakat belgesellerde videolarda harcanan ayları hatta yılları görünce kendi paramı biriktirip yine de korsana yönelmemeye karar verdim. Büyük bir emek hırsızlığı, aylarını ver, sert mesailerle çalış sonunda bir insan gelip onun crackleyip senden fazla indirmeyle daha fazla ekmek yesin.

Dizi film işlerine illaki girmişimdir sinemadan çıkan filmler için fakat oyun konusunda korsana çok karşıyım. Eskiden bende kullanırdım fakat belgesellerde videolarda harcanan ayları hatta yılları görünce kendi paramı biriktirip yine de korsana yönelmemeye karar verdim. Büyük bir emek hırsızlığı, aylarını ver, sert mesailerle çalış sonunda bir insan gelip onun crackleyip senden fazla indirmeyle daha fazla ekmek yesin.
Hayatında hiç aylarını veren, sert mesailer ile çalışan oyun firmasında çalışan bir işci gördün mü ? Bence görmedin. Technopat da takıla takıla bu yorumu yapıyorsun. Eleştiri yaparken mümkünse gerçekten mantıklı olsun. Ne düşündüğün, neye karşı çıktığın, hangi tarafı savunup hangi tarafın haksız olduğunu yorumlarken mümkünse orantılı olsun. Gerçekten hak yemenin sonucu genel olarak kendisi ile birlikte bir çok şeyi bu gibi durumlara sürükleyebilir. Örnek insanların bilgisayarlarına zarar vermeye çalışan kendini hacker sanan idiotların üremesine sebep olabilir bu gibi durumlar. Lakin şimdi bunun şöyle bir tarafı daha var. Bir oyun firması bile bu gibi durumları pekiştiriyor, çünkü sonuç olarak herkesten çok bu tür şeyler kendilerin işine geliyor. Akıl var mantık var. Bir oyunda skin fiyatları sence bu kadar değeri hak ediyor mu ? Şimdi diyeceksin ki "ticaret" iyide ne kadar legal olursa olsun bunun denetimin yapılması gerek, yoksa o piyasayı zengin kan emici kullanıcılar rahat rahat kontrol eder, ki örnek CS2 oyun skin pazar alanı. Neler neler dönüyor bir bilsen...Oyun yapımcıları en azından bu durumu kontrol altına alabilir, ama neden alsın ki, ortada tuhaf bir rank sistemi var, bir de oyuncuları birbirinden ayıran skin farkları. Bu oyun firmaları babaların hayrına oyun yapmıyorlar. Ya da senin dediğin gibi zor şartlarda çalışırken, ki çalışmıyorlar bu kadar indirgemeye gerek yok, çalışırken de babaların hayrına yapmıyorlar. Senin hayatın boyunca gerçekten zarzor çalışıp yemeden içmeden biriktireceğin paraları o bahsettiğin emekçiler 1 ay içinde kazanıyor. Sonuç işte gördüğün biri, özellikle online oyunlarda birbirlerini yiyen, üstünlük kurmaya çalışan bir topluluk. Ne kadar güzel değil mi bu : ))) Ben optimizasyon işi yapıyorum. Özellikle yüksek FPS oyunların kullanıcıları nasıl kısıtladığını bilsen herhalde şu yazdıklarından dolayı utanırsın kendinden. Bununla birlikte bu oyunların özellikle yine yüksek FPS oyunların bilgisayar piyasasına nasıl bir etkisi olduğunu bilsen. 540Hz monitör nedir ? Ya da 360Hz monitörün gerçekten tipik olarak (dikey eşitleme) o frekansa sahip olduğunu mu düşünüyorsun gerçekten ? Bunu düşünen insan sayısı yok denilecek kadar. Çünkü bu tür olaylardan anlayan kişi sayısı az. Bundan dolayıda Unlostv gibi abilerim 15 sene boyunca aynı boş FPS arttırma konularına süreklilik katabiliyorlar. Bunun nedeni kitlenin hırslı ve aptal olmasıdır. Monitörlerde ki tepkime süresi olarak bildiğimiz şu 1ms ve 0.5ms olayları :D Bunların hepsi satış politikasını ilgilendiriyor. Bir monitörde ki tepkime süresi oyundan oyuna, kullanımdan kullanıma, renkten renklere göre farklılık gösterir. Monitörde ki tepkime süresi hakkında daha hiçbir fikri olmayan o kadar insan var. O yüzden diyorum şu naçizane yorumlarınızı yaparken bir şeylerin farkında olduktan sonra yapın. Forumlarda genel insanların alışılagelmiş olan yorumların taklitini yapmaya gerek yok. Bu fikir değil, birbirini taklit etmektir. Bakış açısı bile değil.

Konu saçma bu arada. Ben de yorum yapmıştım ama şimdi burada genel bir olay hakkında tartışma yapamayız. Çünkü gerçekten emek veren oyun yapımcıları var. Bununla birlikte gerçekten tam tersi her şeyin içine eden oyun yapımcı firmalarıda var. Hangi taraftan konuşalım istersin ? Eleştiri yaparakta bi sonuca varamayız. Ancak böyle bizimle söz de aynı görüşte olan başka kullanıcıların beğenilerini alırız. Egomuz tatmin olur :D Oyun firmaları genel olarak kan emici zihniyetlere sahiptir. Bu tür olaylar gelişmek için değil, insanları uyuşturmak için vardır. Her gün görüyorum canım kafayı sıyırmış oyuncuların bana gelip FPS olsun oyun gecikme konusu olsun geldiklerini. Neden bu tür şeyler için var olan bilgisayarımızda bir şeyleri açıp kapatmaya değiştirmeye ihtiyaç duyuyor kullanıcılar? Neden emekçi oyun firmaları bu optimizasyonu kendileri sağlamıyor ? O zaman nasıl satılacak 360Hz monitörler, ekran kartları ve işlemciler fln fln...Sağ olsun emekçi oyuncu firmaları iyi döndürüyor oyun dünyasına ait her şeyi...

Ya da senin dediğin gibi zor şartlarda çalışırken, ki çalışmıyorlar bu kadar indirgemeye gerek yok, çalışırken de babBaların hayrına yapmıyorlar. Senin hayatın boyunca gerçekten zar zor çalışıp yemeden içmeden biriktireceğin paraları o bahsettiğin emekçiler 1 ay içinde kazanıyor.
Belli bir kitleden daha fazla kazanıyor olmaları yaşadıkları zorlukları görmezden gelmek için sebep değil. Ek olarak oyun sektöründeki yazılımcılar, ortalamada diğer yazılım sektörlerinden daha az para kazanırlar, genelde daha fazla mesai yaparlar. Rockstar, Blizzard vb firmalar geçmişte geliştiricilerini aşırı çalıştırdıkları ve ek mesai ücretlerini ödememeyle veya mobingle , cinsiyetçilik ve ırkçılıkla suçlandılar. Bazıları ceza bile aldı. Diğer yazılım sektörlerinde yaşanmıyor mudur? Yaşanıyordur. Diğer mesleklerde yaşanmıyor mudur? Yaşanıyordur. Bu diğer sektörlerin emeğini küçültmez, game devlerin emeğini de küçültmez veya diğer sektörlerde de yaşanıyor diye şartları kötü değil denmez.

Ben optimizasyon işi yapıyorum.
Anlatsana biraz bu sana nasıl bir insight sağlıyor da sektörde çalışanların yaşadıklarının zor olup olmadığına dair seni birinci el kaynak olarak kabul etmemiz gerekiyor?
Hayatında hiç aylarını veren, sert mesailer ile çalışan oyun firmasında çalışan bir işci gördün mü ? Bence görmedin. Technopat da takıla takıla bu yorumu yapıyorsun. Eleştiri yaparken mümkünse gerçekten mantıklı olsun
Ben gördüm. Birden fazla. Hatta uygulanan mobingler yüzünden işinden ayrılan, depresyona girende gördüm. Ne yapacağız şimdi? Hangimizin dediğini kaale alalım?
Bu oyun firmaları babaların hayrına oyun yapmıyorlar.
Tabii ki babalarının hayrına yapmayacaklar. Ne kadar saçma bir yorum. Bunu bekleyen/düşünen herhangi bir insan var mı? Ne olmasını bekliyorsun ki? Hadi aylarımızı, senelerimizi gömüp, milyonlarca dolar harcayıp yaptığımız oyundan hiç bir ticari beklentimiz olmasın. Ne kadar saçma değil mi?
540Hz monitör nedir ? Ya da 360Hz monitörün gerçekten tipik olarak (dikey eşitleme) o frekansa sahip olduğunu mu düşünüyorsun gerçekten ?
360Hz monitör gerçekten saniyede 360 kez görüntüyü yeniliyor. Yenilemediğini iddia ediyorsan yüksek fps bir kamera ile yapacağın testleri paylaşmanı sabırsızlıkla bekliyorum. He benim elimde yok diyorsan, rtings.com'a gir, onlar lablarda yaptıkları testleri paylaşıyorlar detaylı bir şekilde. Konuyla alakasını açıklamanı da aynı şekilde sabırsızlıkla bekliyorum.

Belli bir kitleden daha fazla kazanıyor olmaları yaşadıkları zorlukları görmezden gelmek için sebep değil. Ek olarak oyun sektöründeki yazılımcılar, ortalamada diğer yazılım sektörlerinden daha az para kazanırlar, genelde daha fazla mesai yaparlar. Rockstar, Blizzard vb firmalar geçmişte geliştiricilerini aşırı çalıştırdıkları ve ek mesai ücretlerini ödememeyle veya mobingle , cinsiyetçilik ve ırkçılıkla suçlandılar. Bazıları ceza bile aldı. Diğer yazılım sektörlerinde yaşanmıyor mudur? Yaşanıyordur. Diğer mesleklerde yaşanmıyor mudur? Yaşanıyordur. Bu diğer sektörlerin emeğini küçültmez, game devlerin emeğini de küçültmez veya diğer sektörlerde de yaşanıyor diye şartları kötü değil denmez.

Anlatsana biraz bu sana nasıl bir insight sağlıyor da sektörde çalışanların yaşadıklarının zor olup olmadığına dair seni birinci el kaynak olarak kabul etmemiz gerekiyor?

Ben gördüm. Birden fazla. Hatta uygulanan mobingler yüzünden işinden ayrılan, depresyona girende gördüm. Ne yapacağız şimdi? Hangimizin dediğini kaale alalım?

Tabii ki babalarının hayrına yapmayacaklar. Ne kadar saçma bir yorum. Bunu bekleyen/düşünen herhangi bir insan var mı? Ne olmasını bekliyorsun ki? Hadi aylarımızı, senelerimizi gömüp, milyonlarca dolar harcayıp yaptığımız oyundan hiç bir ticari beklentimiz olmasın. Ne kadar saçma değil mi?

360Hz monitör gerçekten saniyede 360 kez görüntüyü yeniliyor. Yenilemediğini iddia ediyorsan yüksek fps bir kamera ile yapacağın testleri paylaşmanı sabırsızlıkla bekliyorum. He benim elimde yok diyorsan, rtings.com'a gir, onlar lablarda yaptıkları testleri paylaşıyorlar detaylı bir şekilde. Konuyla alakasını açıklamanı da aynı şekilde sabırsızlıkla bekliyorum.
Canım, benimde şu an yakın arkadaşım var. Kendi başına oyun geliştiriyor, ve işsiz. Ben bahsettiğim şeyleri yazarken beni daha iyi anlamanı istiyorum. Büyük oyun firmalarından bahsediyorum. Yaptığım yorumda bunu belirttim. Tabii ki gerçekten emek verenler var diye. Farkında mısın bu forumda özellikle bu konularda "emek" kelimesi geçiyor. Yani zor şartlar, kolay şartlar ayrımını tuhaf bir şekilde sadece bu konular üzerinde yapılan yorumlarda görüyoruz. Ben kendi kendime konu açarak oyun yapımcı firmaların kolay şartlar altında çalıştığını, ya da bana bir başkasına göre zor/kolay diye bahsederek konu açmadım. Bu konuların altında yazılanlar komik. Madem konu emek verenler, o zaman bunun diğer tarafından da bakalım. Korsana karşıyım, kullanana karşıyım, emek veriyorlar hak yenmesi diye kestirip atmak saçma. Beni anlamak istemiyorsun herhalde. Ben de zaten hiçbir şekilde bu tür şeylerin pekişmesinden yana değilim. Lakin bu konuları pekiştiren o emekçi kişilerin işçi olarak hizmet ettiği firmalardır. Madem emekçiler, o zaman yapmasınlar gidip kendilerine başka meslek bulsunlar, ya da en azından Valve gibi kan emici bir firmaya hizmet etmesinler olur mu ? Ben zaten kendi başına özellikle oyun geliştiren kişilere hiçbir şey demiyorum. Lakin Valve gibi bir yerde bu durumu kim pekiştiriyorsa bence o kişi emek veren bir insanla hiçbir alakası yok. Yani eminim orada çalışanlar bile kendini öyle görmüyordur zaten amaç geçimlerini gidermek için çalışmak. Babaların hayrına yapmıyorlar diye yorum yaparken ben cevap niteliğinde bu yorumu yaptım, ama sen sanki ben kendi kendime yorum yapmışım gibi bütün yazdıklarımı okuyup öyle anlamaya çalışmışsın. 360Hz monitör'de ki görüntüyü yenileyen 2 tane eşitleme var. Biri dikey diğeri yatay eşitleme :D Gerçekten bir monitör de ki Hz dediğimiz olay Dikey eşitlemeye bağlıdır canım. 360Hz monitör'ün 240Hz monitörden tipik anlamda bir üstünlüğü yoktur. Satış politikası dedim ya. Yatay frekans 240Hz monitörde ki yatay frekanstan daha fazladır. Sanırım hayatında hiç 360 ve 240Hz monitör kullanmadın. Rtings'ten öyle okuyarak olmuyor her şey. Senin mantığına kalırsak şu an mesela 360Hz bir monitör 240Hz monitörden daha yüksek yenileme hızına sahip. Hayır canım bu önce işlemci ve ekran kartının görüntüyü oluşturma süresine bakar. Daha da malesef sana yanıt vermek istemem, çünkü çok ezbersin. Üstelik yaptığım yorumları farklı şekilde algı yaratarak beni aşağı çekmeye ve boş boş zamanımı almaya çalışıyorsun. Hadi bye :)

1966 Ford Mustang Coupe istiyorum ama param yok. Çalayım mı birinden?
Aynı şey değil. Emek hırsızlığı dediğimiz kavram fiziksel bir şeyi çalmakla ilgili değil. Harcanan zamanın ve emeğin karşılığını ödememek demek. Otobüse binip ücret ödememek gibi daha çok. O otobüse sen para versen de, vermesen de o otobüs yolcu alıp para kazanacak, belki günün iki katı para kazanacak. 100% kâr edecek. Yine de o ücreti ödemediğin için çalan sen olacaksın. Daha çok buna benziyor.

Geri
Yukarı