Linux vs Windows Anketi

Linux vs Windows

• Oy verenlerin toplamı
    230
Çok ters şeyler söylüyorsunuz, Windows'ta bir sorunu çözmek Linux'e göre çok daha kolay.
Hayır, Linux'ta çok daha kolay. Terminalden kolayca loglara bakabiliyorsun, Windows'ta çok daha uzun ve yorucu.

.dll hata veriyor güvenli olmayan bir siteden system32'ye .dll atıyorsun falan.

Çok ters şeyler söylüyorsunuz, Windows'ta bir sorunu çözmek Linux'e göre çok daha kolay.
Genelde format atarim ve sorunun sihirli bir sekilde kaybolmasi -nasilsa bir sekilde kayboluyor- ve Windows tanrilari tarafindan yeni bir sorun bahsedilmemesi icin dua ederim.

Linux'ta basi tutmus bir sistemde bile ucundan kiyisindan bir terminal yakalayinca bir sekilde cozuluyor cok yasadim.

init.d ile işim yok ki. Systemd servisleri orada bulunmuyor Arch Linux'ta.

Ayrıca orası bozulunca sistemin bozulması gayet normal. Windows servisleri gibi başlangıçta sistemin başlatması gereken temel servisler başlatılmazsa sistem bozulur zaten.

Olay şu ki Linux tarafında birçok DIY (Do It Yourself) olarak kurulan dağıtım bayağı debloated oluyor. Zamanla bloat hâle geliyor orası da ayrı mevzu. Ama temel olarak kurulumda yüklenen şeyler sistemin önyüklenmesine ve kullanıcının ihtiyaçlarını karşılayabilmesine yetecek kadar servis ile geliyor, fazlası yok.
Sizin beklentileriniz ile benim beklentilerim aynı olmayabilir. Bugün Ubuntu 20.04 aşağısına MySQL 8 kuramıyorum mesela, Windows'ta böyle dertlerim yok. Ayrıca grafik arayüzü olmadan 1GB'ya yakın veritabanlarımı SSH ile mi güncelleyeceğim? Hadi masaüstümü bir Linux dağıtım yaptım diyelim, cronjoblar bilgisayarda güç olmadığı sürece çalışmayacak. Günümüzde Intel işlemciye sahip bilgisayarlarda elektriği kesmediğiniz sürece, asenkron web uygulamaları arkaplanda kendini yenilemeye devam ediyor.

.NET Framework kurulması gerektiğini söyler sana LoL Client açılınca ve kur dersin. Bir bakarsın öylece ekranda bekliyorsun. Çay kahve?
Bir program kurmak istersin program kurulurken elektrik gider ve şişmiş paket dosyalarına lock atılır. Update atamazsın, autoremove atamazsın. Hadi gel uğraş, hadi gel yarım kalmış kurulumun dosyalarını tek tek temizle?

Sizin beklentileriniz ile benim beklentilerim aynı olmayabilir. Bugün Ubuntu 20.04 aşağısına MySQL 8 kuramıyorum mesela, Windows'ta böyle dertlerim yok. Ayrıca grafik arayüzü olmadan 1GB'ya yakın veritabanlarımı SSH ile mi güncelleyeceğim? Hadi masaüstümü bir Linux dağıtım yaptım diyelim, cronjoblar bilgisayarda güç olmadığı sürece çalışmayacak. Günümüzde Intel işlemciye sahip bilgisayarlarda elektriği kesmediğiniz sürece, asenkron web uygulamaları arkaplanda kendini yenilemeye devam ediyor.

Sunucu yöneticisi olsam yine bir Linux dağıtımı kullanırdım ama şu an günlük sistemim Arch Linux. Windows arkada BIOS güncellemesi gelirse diye duruyor. Lenovo BIOS güncellemelerini Windows için çıkardığından sağ olsun.

Linux bir sistem benim işimi paşa paşa görüyor. 1.5 senedir bir eksiğini hissetmedim.

Yeni şeyler denemek, keşfetmek, geliştirmek... Birçok şey yaptım bu Linux dağıtımları ile.

Windows tarafında keşfedebileceğin şeylerin kısıtlılığı su götürmez bir gerçek. Windows kullanırken insanın yeni şeyler deneme hevesi kalmıyor zaten.

Bir program kurmak istersin program kurulurken elektrik gider ve şişmiş paket dosyalarına lock atılır. Update atamazsın, autoremove atamazsın. Hadi gel uğraş, hadi gel yarım kalmış kurulumun dosyalarını tek tek temizle?
Yalniz dedigin sey bi' tek apt package manager'da oluyor. O da tek bir komutla cozuluyor. Windows'ta hatanin kaynagi ne onu bile anlayamiyorsun.

Geri
Yukarı