Nasıl internet kafe açılır?

Vallahi bir bizim internet kafe kalitesiz saatliği 4 lira ama Max 720p

Hocam nasıl bir bilgisayar istediğinize bağlı 1080p Ultra ise 20-22K ekipmanlar dahil.
Grafik ve kaliteye göre fiyat değişir ekipman kalitesi vs.

Şimdi kafe açacaksan üst düzey açmalısın ki işlesin.
Ortalama 20K ekimpan+pc+koltuk. 50 taneden 1 milyon TL gider.
Baya büyük bir mekan kiralaman gerek. Aylık ortalama 100k.
İnternet sağlam olması lazım tam fiyat bilmiyorum ama onbinlerce lira.
Her pcde +650w güç kaynağı olduğundan baaaaya kabarık bir elektrik faturası.+100k aylık.
He bir de yazılım önemli ortak pcler için onun fiyatını bilmiyorum.

Neyse bunları yaptıktan sonra umarım batmazsın kanka batarsa mokoko bol şans : D Tutarsa iş yerin güzel para gelir ama. 15TL saatlik desen 22 saat çalışsa bir pc günlük 330 sadece bir pcden kazanç. Hepsinden aynı performans alsan 16.500 günlük kazanç. İstanbul gibi bir yerde 24 saat bile olabilir çalışma saatleri.

Şimdi kafe açacaksan üst düzey açmalısın ki işlesin.
Ortalama 20K ekimpan+pc+koltuk. 50 taneden 1 milyon TL gider.
Baya büyük bir mekan kiralaman gerek. Aylık ortalama 100k.
İnternet sağlam olması lazım tam fiyat bilmiyorum ama onbinlerce lira.
Her pcde +650w güç kaynağı olduğundan baaaaya kabarık bir elektrik faturası.+100k aylık.
He bir de yazılım önemli ortak pcler için onun fiyatını bilmiyorum.

Neyse bunları yaptıktan sonra umarım batmazsın kanka batarsa mokoko bol şans : D Tutarsa iş yerin güzel para gelir ama. 15TL saatlik desen 22 saat çalışsa bir pc günlük 330 sadece bir pcden kazanç. Hepsinden aynı performans alsan 16.500 günlük kazanç. İstanbul gibi bir yerde 24 saat bile olabilir çalışma saatleri.
personel paralarını hesaplamayı unuttum laaa. asgari ücretli 10 personel sana aylık 135k ya patlar onu da yazdım hadi yine iisin.

Aslında bu konuyu tartışmak amacıyla ve insanların tarışmaları ve bir internet Cafe'nin nasıl kurulması gerektiğini yani kısacası insanların fikirlerimi almak istediğim.

Ortalama bir bilgisayar ne kadar patlar 1 adeti sadece ekipmanlar falan da dahil? Ortalama 10K-13K tutar herhalde değil mi?
Çok kârlı olacağını düşünmüyorum ama sizin kararınız. Bilgisayarı ana bilgisayarınıza bağlayarak ne yapıldığını izlemeniz gerekecektir, malum şeyleri izleyecekler olabilir. Bilgisayarlara düzenli olarak format atmanızı öneririm, bir de kafeyi açacağınız semti iyice bilmelisiniz, günde kaç kişi gelir falan bunları düşünmelisiniz.

Aslında bu konuyu tartışmak amacıyla ve insanların tarışmaları ve bir internet Cafe'nin nasıl kurulması gerektiğini yani kısacası insanların fikirlerimi almak istediğim.

Ortalama bir bilgisayar ne kadar patlar 1 adeti sadece ekipmanlar falan da dahil? Ortalama 10K-13K tutar herhalde değil mi?

Network kısmına girdiğin zaman işin asıl maliyeti aylık olarak orada başlamaktadır.
Metro internet almanız lazım 1Gbps simetrik. Millenicom, Türk Telekom gibi şirketlerden.
Switch almalısınız, MikroTik lazım. Statik IP lazım.
Kazı masrafları filen var kurulum ücretleri var. Network odası olacak 1 tane. Kabinet'e alabilirsiniz. Kesintisiz güç kaynağı filen. Network kabloları.
Her PC'e CAT6 kablo.
Zaten 3060 PC alacaksan toplu olarak alın 1 firma ile anlaşın toplu indirim ile tanesini ucuza getirin.
Switch marka: Juniper.
Metro int sağlıyıcısı: Milleni, TT.
Koruma: MikroTik düşünebilirsin.
Türk Telekom müdürlüğündende bilgi alabilir veya müşteri hizmetlerinden.
(İşletim sistemleri, server makinesı, virüs programları ıvır zıvır var.)

Daha elektrik masrafları, güvenlik kamera filen masrafı, sistemler sorun cıkaracak ileride onun masrafı. Biraz geleceğe yatırım yapın bence. (ytd)
İşçi olarak:
Mutfak bakan, temizlikci, masa başı eleman, networkdan anlayan adam, güvenlik.
Filen boyle Premium sınıf bir şey istiyorsan yüklü miktar para lazım bilginiz olsun.
Dükkan kira olacaksa bir de o var.

Son düzenleme:
Bizim burdaki cafede adam pclere yazılım kurmuş oyunlar kısmı yemek sipariş etme kısmı filan bölümler halinde bu önemli bence
evt hocam onu program olarakda görmüştüm ben

Açıkçası bende çok merak ediyorum bizim buraya yeni bir internet kafe açıldı 12 TL bence çok iyi tüm oyunları Full ayarlarda kaldırıyor ben çok memnunum ben de her gittiğimde içimden diyorum acaba buranın masrafını nasıl ödüyorlar.
12 tl dediğinize göre değer ama bir tık pahalı gibi sanki ben bir kaç ay önce gittim internet cafede saati 3 veya 4 tl idi ama i5 4450 işlemci vardı ve yani fiyatına göre normaldi ucuz du bide

Evet hocam onu program olarak da görmüştüm ben.

12 TL dediğinize göre değer ama bir tık pahalı gibi sanki ben birkaç ay önce gittim internet Cafe'de saati 3 veya 4 TL idi ama i5 4450 işlemci vardı ve yani fiyatına göre normaldi ucuz du bir de.

Hocam i5 4.nesil mi kaldı? Gelecekde sıkıntı çekersin şimdiki gençler Ultra oyun oynamak istiyor internet kafelere gidiyor Days Gone, RDR2, Cyberpunk filen.

Ya şimdi hocam Cafe'nin büyüklüğünede bakar büyük bir yerse eğer ki ortalama A101 kadar büyüklükte bir yerse evet dediğiniz olur hem de daha fazla da olabilir.

10 bilgisayar ile aylık giderinizi zor cıkarırsınız gibi geliyor.
100Mbps asimetrik internet alsanız birisi indirme yapsa veya yükleme veya 2-3 kişi ve oyun oynasa zaten internet patates olur bir de bufferbloat olur.
Normal modem ile olacak iş değil router ile. Büyük işletmeciler tamamı sağlam network altyapılarına sahip.

Yeni konular

Geri
Yukarı